Drogowskaz kariery, czyli o doradcy zawodowym

0
109
doradca zawodowy

Ilość możliwych zawodów, jakie można wykonywać może przyprawić o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi ma problem z określeniem, kim chciałoby zostać w przyszłości. Doradca zawodowy pomaga zidentyfikować  predyspozycje i na ich podstawie dokonać wyboru właściwej dla danej osoby ścieżki zawodowej. Jak przebiega ten proces?

Zawód szyty na miarę

Naturalne predyspozycje i wrodzone zdolności to coś, czego nie powinno się w żaden sposób bagatelizować. Już we wczesnym wieku widoczne są pewne skłonności: jedne dzieci szybciej uczą się czytać i pisać, inne z kolei już w przedszkolu potrafią wykonywać skomplikowane jak na swój wiek obliczenia matematyczne. Odpowiednio pielęgnowane zdolności, mogą się z czasem przerodzić w rzetelne, zawodowe kompetencje. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie, jakie są mocne strony dziecka i pielęgnowanie ich, poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców, stymulujących rozwój.

Zakres pomocy

Kim jest doradca zawodowy i jak rozległy jest zakres jego kompetencji? To osoba, która analizuje zainteresowania, zdolności, posiadane doświadczenie i na ich podstawie wskazuje ścieżkę rozwoju. Pomaga zdiagnozować problemy i podpowiada sposoby ich rozwiązania. Rozmowa z doradcą zawodowym pozwala poznać swoje mocne i słabe strony. Dzięki tej wiedzy można właściwie zaplanować obszary, w których będziemy rozwijać swoja karierę.  Choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, z usług doradcy zawodowego można skorzystać w naprawdę wielu miejscach. Zatrudniani są w urzędach pracy, centrach informacji i planowania kariery zawodowej, szkołach, poradniach psychologiczno- pedagogicznych, akademickich biurach karier, stowarzyszeniach itp. Jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz pracy, lub nie jesteś zadowolony z tego co robisz, a nie masz pomysłu jak zmienić swoje życie – umów się na spotkanie, które może okazać się punktem zwrotnym w Twojej karierze.

Doradca zawodowy pełni funkcje terapeutyczne i profilaktyczne. Otacza opieką osoby, które borykają się z problemem bezrobocia, lub są na etapie przekwalifikowywania się. Pomaga oswoić się z trudną sytuacją i zapobiega problemom emocjonalnym,  które mogą zostać wywołane przez brak pracy. Wskazują również, jakie działania należy podjąć, by osiągnąć sukces. Doradcy stosunkowo często rekomendują uczestnictwo w kursach kwalifikacyjnych i zawodowych, co wielu osobom pomaga znaleźć właściwie miejsce na rynku pracy.

Diagnoza kompetencji

Podczas spotkań doradca uzyskuje wiedzę, na podstawie której jest w stanie opracować indywidualnie dopasowany plan działania. Ważne są zainteresowania, zdolności, posiadane kompetencje, oczekiwania. Równie ważne jest wykształcenie, nie tylko ukończone studia, ale i kursy kwalifikacyjne, szkolenia, uczestnictwo w warsztatach. Liczy się również znajomość języków obcych, posiadane prawo jazdy, umiejętność korzystania z programów komputerowych i szybkiego wyszukiwania informacji w Internecie. Ważne jest, aby nieustannie podnosić swoje zawodowe kompetencje i nabywać nowe umiejętności. O możliwościach dokształcania dowiesz się więcej tutaj http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/kursy-zawodowe-sposobem-na-podniesienie-kwalifikacji.