PoradnikLiczby, których boją się mamy – ile tak naprawdę czasu twoje dziecko...

Liczby, których boją się mamy – ile tak naprawdę czasu twoje dziecko spędza przed różnymi ekranami? (a ile być powinno)?

Co odpowiadasz, gdy ktoś pyta, ile czasu przed ekranami spędza twoje dziecko? Jeśli nigdy tego nie liczyłaś, ale sądzisz, że „no trochę będzie, ale ja to kontroluję” to mamy dla ciebie wyzwanie. Sprawdź, ile naprawdę czasu twoje dziecko spędza przed komputerem, tabletem, telefonem czy telewizorem.

W pułapce ekranu

W dobie dzisiejszej technologii bardzo trudno jest oderwać dziecko od ekranu. Telewizor z sześcioma kanałami bajkowymi kusi już od rana lub od powrotu z przedszkola, a rodzicom gwarantuje chwilę oddechu. Telefon sprawdzi się w przypadku podróży, a i pozwoli spokojnie nakarmić nawet rocznego brzdąca. Jeśli w domu pojawi się tablet, dziecko w mig zakocha się, gdy tylko zobaczy jedną dziecięcą aplikację – od tej do jego stałego akompaniamentu wejdzie: „No mamooo, proszę!”.
Bardzo łatwo wpaść w pułapkę tych szklanych ekranów. Rodzice dają dziecku wszystkiego „po trochę” sądząc, że tym samym kontrolują sytuację. O tym jednak za chwilę. Najpierw dowiedz się, ile czasu przed ekranem może spędzać twoje dziecko i co się dzieje, gdy rozrywka ta wymyka się spod kontroli.

Dziecko przed ekranem – jaki jest wpływ telewizji i Internetu na rozwój naszych pociech?

Rekordziści wśród rodziców dosłownie „pozbywają” się dzieci, sadowiąc je przed kolejnymi odbiornikami – dzieci żyjące między tabletem, komputerem a telewizją spędzają przed ekranami nawet… 40 godzin tygodniowo – to prawie 6 godzin dziennie! Rodzice ci często nie zdają sobie sprawy z dwóch rzeczy – po pierwsze, że ich dzieci oglądają aż tyle i po drugie – jaki ma to wpływ na ich rozwój. Zajmijmy się tym drugim zagadnieniem – jak telewizja i inne multimedialne rozrywki wpływają na rozwój naszych pociech? Oto skutki:

kłopoty z koncentracją i nadpobudliwość

To efekt potężnej stymulacji bodźcami oraz ogromną ilością bardzo szybko zmieniających się dźwięków i obrazów.

nieumiejętność swobodnego wysławiania się

Dzieci te nie trenują mówienia. Pochylone przed telefonem czy wlepione w telewizor milczą, a ich słownictwo jest o wiele bardziej ubogie, niż rówieśników.

zanik wyobraźni

Dzieci, które nie oglądają telewizji albo oglądają ją w małych ilościach, resztę czasu wypełniają sobie swobodną zabawą i wyobrażeniami. To trening myślowy, który prowadzi także do rozwoju kreatywności.

nieprawidłowości w rozwoju fizycznym

W czasie, gdy dziecko ogląda telewizję czy siedzi przed komputerem, mogłoby się aktywnie pobawić, poruszać, poskakać czy pobiegać. Nie robi tego, a gdy pomnożymy wszystkie te godziny staje się zrozumiałe, dlaczego dzieci te mają kłopoty z nadwagą oraz rozwojem fizycznym. Nie rozwijają motoryki dużej i małej, nie ćwiczą napięcia mięśni, siedzą w złych pozycjach.

zaburzenie relacji rodzinnych i umiejętności społecznych

Wysyłając dziecko przed ekran, zapewniamy sobie spokój. Gdy jednak jest tego spokoju dużo, rozluźniamy więź między sobą a dzieckiem. Smyk coraz rzadziej do nas mówi, coraz mniej wiemy o nim samym. Dziecko nie potrafi także łatwo nawiązywać znajomości oraz rozwiązywać konfliktów z rówieśnikami.

rozdrażnienie, agresja

Nadmiar dostarczanych bodźców oraz obserwowane akty agresji w telewizji czy grach komputerowych powodują, że dziecko staje się bardziej agresywne. Złością reaguje także na brak dostępu do elektronicznego świata.
Jak widać, w nadmiernym spędzaniu czasu przed poszczególnymi odbiornikami trudno dopatrzyć się czegoś dobrego. I bez wątpliwości ma to wpływ na rozwój naszych pociech.

A teraz szczerze – ile czasu przed tv albo komputerem spędza twoje dziecko?

Jeśli nie wiesz dokładnie – przeprowadź eksperyment. Od dzisiaj zapisuj dokładnie, z zegarkiem w ręku, ile czasu twoje dziecko spędza przed ekranami urządzeń. Nie zmieniaj nic, niech jest „po staremu” – dowiesz się, o jaką skalę problemu chodzi w twoim wypadku. Do bardzo nieprzyjemnych wniosków doszła Ewa, mama 6-letniej Zosi i 2-letniego Kuby:
Sprawdziłam, ile moje rzeczywiście spędzają czasu przed telewizorem, tabletem i komputerem – pozwalamy im z tego korzystać. Sprawdziłam, bo nakazała nam to zrobić psycholog ze szkoły Zosi, w ramach zajęć edukacyjnych. Mieliśmy też „obstawić” wynik, ja szacowałam, że moje dzieci spędzają tak czas około 1 do 1,5 godziny dziennie. Okazało się, że Zosia i Kuba oglądali prawie 4 godziny… Nie wiem, jak to się stało. Chyba po prostu nie łączyłam tych „chwilek” z tabletem i przed tv. Oczywiście wstrząsnęło mną to i wprowadziłam zmiany. Dodam, że dzieci nie były zachwycone – podkreśla Ewa.
Sprawdź się i jeśli okaże się, że jesteś w podobnej sytuacji, zmień ją. Jak? W przypadku dzieci do 2 roku życia dostęp do tv albo komputera powinien być żaden albo znikomy. Dzieci od 2 do 5 roku życia: około godziny dziennie (sumując czas spędzany przed komputerem, telefonem, tabletem i komputerem). Tyle samo czasu mogą tak spędzać dzieci przed 5 a 8 rokiem życia (najlepiej rozbić ten czas na kilka „odcinków”), a starsze dzieci mogą spędzać tak czas maksymalnie dwie godziny dziennie.
Pamiętajmy także, że liczy się jakość, nie tylko ilość – kontrolujmy zatem to, co oglądają i w co grają nasze dzieci.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x