Sezon grzewczy oraz wysokie temperatury na zewnątrz przyczyniają się do obniżenia wilgotności powietrza w domu, a to niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Pierwszą rzeczą, jaką można odczuć na własnej skórze, jest jej suchość, ale przesuszone stają się również włosy, a nawet śluzówki górnych dróg oddechowych. Ciepłe powietrze, które jednocześnie jest bardzo suche, nie jest zdrowe ani dla dorosłych, ani tym bardziej dla dzieci. Nie sposób jednak uniknąć upałów latem i rozgrzanych kaloryferów zimą. Co więc zrobić, aby nie marznąć we własnym domu, ale też nie narażać się na wdychanie zbyt suchego powietrza? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni nawilżacz. Pomocny w wyborze będzie z pewności poradnik – ranking najlepszych nawilżaczy powietrza.
Nawilżane powietrze to zdrowe powietrze
Sucha i szorstka skóra, przesuszone i elektryzujące się włosy, wysuszona śluzówka nosa i gardła, a nawet problemy z zatokami, co negatywnie wpływa na koncentrację i jest przyczyną częstych bólów głowy, to tylko niektóre skutki długotrwałego przebywania w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest zbyt niska. Jej optymalny poziom powinien wynosić 40-60%. Jeśli wilgotność spada poniżej tych wartości, człowiek zaczyna odczuwać negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Warto więc dbać o to, aby powietrze w domu nie było zbyt suche. Dzięki temu skóra i włosy będą w lepszej kondycji, domownicy nie będą narażeni na uciążliwe dolegliwości związane z zatkanymi zatokami, a także wdychanie kurzu, który unosi się i wiruje w zbyt suchym powietrzu, co jest bardzo niekomfortowe szczególnie dla alergików. W pomieszczeniu, w którym powietrze jest odpowiednio nawilżone, poprawia się też jakość snu. Nie można także zapominać o zwierzętach domowych i roślinach, które odżywają, jeśli w pomieszczeniach panuje właściwy poziom nawilżenia powietrza. Jest jeszcze jedna korzyść, bardziej przyziemna, związana z nawilżonym powietrzem – kurz nie osiada na meblach w tak dużym stopniu, jak dzieje się to w zbyt suchych pomieszczeniach.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Sposobów na nawilżenie powietrza jest kilka: można rozwieszać wilgotne pranie w pokoju albo mokre ręczniki bezpośrednio na kaloryferach. Sprawdzonym sposobem jest też hodowanie odpowiednich gatunków roślin doniczkowych. Jednak, wszystkie te metody oprócz zalet, mają też pewne wady. Pranie rozwieszone w całym domu wygląda mało estetycznie, a uprawa roślin wymaga pewnych umiejętności, odpowiednich warunków oraz zaangażowania. Doskonałą alternatywą dla domowych sposobów jest nawilżacz powietrza – specjalne urządzenie, które samo zadba o utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza w całym domu. Wybierać można spośród kilku rodzajów nawilżaczy, a zakup konkretnego typu urządzenia warto uzależnić od własnych potrzeb.
Do najpopularniejszych domowych nawilżaczy powietrza należą:
- nawilżacz parowy – jest to najprostszy i najpopularniejszy rodzaj nawilżaczy powietrza. Jego działanie opiera się na grzałce, która służy do gotowania wody znajdującej się w urządzeniu. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, z nawilżacza zaczyna wydobywać się para wodna. Dużą zaletą tego rodzaju sprzętów jest spora wydajność przy jednoczesnym braku dodatkowych akcesoriów i konieczności częstej wymiany części. Poza tym, świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych, ponieważ podgrzana woda eliminuje drobnoustroje i bakterie, a para wodna dodatkowo może służyć do inhalacji. Jednak, minusem może być dla wielu osób dość duże zużycie energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd;
- nawilżacz ultradźwiękowy – działa w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody i w ten sposób tworzą mgiełkę nawilżającą powietrze. W zależności od modelu, mgiełka może być chłodna lub ciepła albo zarówno chłodna, jak i ciepła. Doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka, ponieważ ultradźwięki są całkowicie niesłyszalne dla ludzi, jednak mogą drażnić zwierzęta domowe, co jest wyraźnym minusem tego rodzaju urządzeń. Ponadto, w nawilżaczach ultradźwiękowych należy pamiętać o regularnej wymianie filtra.
Przed zakupem nawilżacza powietrza warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi parametrami urządzeń i na tej podstawie zdecydować, które funkcje będą najbardziej przydatne. Jeśli nie jest się posiadaczem psa, kota lub innych zwierząt to bardzo dobrym wyborem będzie nawilżacz ultradźwiękowy. Natomiast, gdy jednym z domowników jest czworonożny pupil, odpowiedniejszy będzie nawilżacz parowy. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety, dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich rodzajów i modeli nawilżaczy. Ich duży wybór znajduje się na stronie: https://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja-i-wentylacja/klimatyzatory-wentylatory-osuszacze/nawilzacze-powietrza,a1038.html.