PoradnikMigrena u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć

Migrena u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć

Wielu cierpiących na migrenę dorosłych przyznaje, że już w dzieciństwie cierpieli na ataki bólu. Choć migrena u dzieci, znana też jako migrena brzuszna, nie jest związana z bólem głowy, uważa się że jest zapowiedzią wystąpienia prawdziwej migreny w wieku dorosłym. Oto kilka sprawdzonych informacji na temat przyczyn, objawów i leczenia tej choroby.

 

Migrena brzuszna u dzieci występuje często jeszcze przez dziesiątym rokiem życia. Dotyczy głownie dziewczynek, choć może pojawić się także u chłopców. Choć na bóle głowy cierpi nawet ponad 50% dzieci i do 82% nastolatków, nie każdy ból głowy oznacza jednak migrenę. W grupie maluchów występuje często migrena brzuszna, u dzieci przyjmująca formę tępego bólu w okolicach pępka oraz innych objawów, jak wymioty czy nudności.

Czym jest migrena u dzieci?

Badania wskazują, że u od 68 do 100% badanych migrena brzuszna w wieku dziecięcym była zapowiedzią występowania klasycznej migreny w późniejszym wieku. Bóle głowy i brzucha u maluchów mogą być spowodowane nieregularnym snem, stresami, głodem, odwodnieniem, alergiami czy na przykład obciążeniem psychicznym i fizycznym wywołanym podróżą.

Jak wynika ze statystyk, maluchy są objęte o wiele wyższym ryzykiem wystąpienia migreny w przypadku, gdy także ich rodzice cierpią na tę chorobę.

Jak rozpoznać symptomy?

Do objawów choroby należy nie tylko ostry ból brzucha. Należy zwrócić też uwagę na wystąpienie innych symptomów. Mogą być to na przykład nudności oraz utrzymujące się przez kilka dni wymioty. Warto sprawdzić, czy nie występuje bladość skóry, oczopląs, nadmierna potliwość u dziecka, a także lęk bez powodu.

Migrenę brzuszną może poprzedzać także aura migrenowa, która polega na pojawieniu się neurologicznych objawów na krótko przed wystąpieniem fazy bólu. Należą do nich na przykład omamy czuciowe (mrowienie, drętwienie kończyn które może promieniować w stronę głowy) bądź też omamy wzrokowe – mroczki przed oczami, pojawienie się plamek lub kształtów w polu widzenia, zygzakowate linie albo rozbłyski.

Migrena brzuszna u dzieci – leczenie

Wczesne rozpoznanie migreny brzusznej u dziecka jest bardzo istotne, ponieważ ból brzucha i migrenę leczy się zupełnie innymi sposobami. W terapii dzieci często stosuje się tradycyjne metody, które obejmują na przykład: masaże, aromaterapię, psychoterapię. Bardzo skuteczne są metody ograniczające stres, jak łagodna gimnastyka czy też picie naparów z uspokajających ziół.

W przypadku bardzo silnego bólu dzieciom można podać niewielką dawkę leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty. Natomiast specjalistyczne leki, które są przyjmowane pod nadzorem i na wyraźne zalecenie lekarza podaje się tylko w wyjątkowych wypadkach starszym dzieciom.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x