PoradnikDlaczego starsze dziecko jest zazdrosne o młodsze?

Dlaczego starsze dziecko jest zazdrosne o młodsze?

Życie Twojego pierwszego dziecka diametralnie się zmienia kiedy na świecie pojawia się jego rodzeństwo.

Dla całej rodziny to wyjątkowe i bardzo ważne wydarzenie. Wszystko się wtedy zmienia i o ile rodzice są w stanie szybko te zmiany zaakceptować i się do nich przystosować to niekoniecznie taką łatwość przystosowania się do nowych warunków ma kilkulatek, który może nie do końca rozumieć co się dzieje.

Dlatego tak ważne jest, żeby dziecko stopniowo do tego przygotowywać.

Tłumaczyć, rozmawiać, opowiadać. Angażować je w przygotowania do nadejścia jego braciszka lub siostrzyczki. Dziecko powinno sobie wizualizować tą sytuację. Będzie mu łatwiej kiedy razem z rodzicami będzie urządzał pokój dla młodszego rodzeństwa lub kupował zabawki czy ubranka.

Pamiętaj, że swoją matczyną miłość musisz podzielić na wszystkie Twoje dzieci. Wiadomo, że to najmłodsze będzie zabierało większość Twojej uwagi szczególnie w pierwszych miesiącach życia, jednak nie możesz dać odczuć tego swojemu starszemu dziecku.

Spędzaj z nim czas sam na sam na wspólnych zabawach.

Powtarzaj jak bardzo je kochasz i jak ważne jest dla Ciebie. Zaangażuj je w pomoc przy młodszym rodzeństwie by mogło się z nim oswoić. W przeciwnym razie dziecko będzie czuło się zazdrosne, gorsze i niekochane. Nie zbliży się do młodszej siostry czy braciszka, odsunie się także od Ciebie, albo stanie się bardzo nerwowe. Może też zacząć zachowywać się jak niemowlę by zwrócić na siebie Twoją uwagę.

Jeśli jednak mimo doskonałego przygotowania starszego dziecka na przyjście na świat młodszego zauważyłaś, że kilkulatek nie radzi sobie ze zmianami dobrze gdybyś znała kilka sposób na załagodzenie sytuacji.
Dziadkowie lub ciocie i wujkowie mogą opowiadać mu jak to było jak on się urodził, żeby mogło zrozumieć, że jego przyjście na świat również spowodowało wielkie poruszenie wśród całej rodziny. Pamiętaj o sprawiedliwym traktowaniu dzieci czyli stosuj zasadę każdemu według potrzeb. Absolutnie nigdy nie porównuj do siebie dzieci. To może je bardzo zranić.

Przypomnij gościom, aby odwiedzając Was nie skupiali się wyłącznie na nowonarodzonym dziecku, ale też poświęcili uwagę kilkulatkowi. Nie pozwól starszemu dziecku na agresywne zachowanie tym bardziej jeśli jest skierowane w młodsze rodzeństwo.
Nie ma złotego środka na przygotowanie pierworodnego dziecka na przyjście kolejnego. Najważniejsze to pokazać mu, że maluszek nie jest dla niego konkurencją i że oboje kochasz jednakowo mocno.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x