PoradnikDlaczego wstrzymali mi Kindergeld – dowiedz się jakie mogą być przyczyny

Dlaczego wstrzymali mi Kindergeld – dowiedz się jakie mogą być przyczyny

Jeżeli znalazłeś ten artykuł z pewnością poszukujesz odpowiedzi na pytanie: dlaczego wstrzymali mi Kindergeld? Być może termin przelewu rodzinnego z Niemiec już dawno minął, a Ty nadal nie masz tych środków na koncie? Przyczyn może być wiele. Pomożemy Ci uzyskać odpowiedź na Twoje pytania!

Czy urząd niemiecki może bez mojej wiedzy wstrzymać wypłatę Kindergeld?

Tak. Zdarza się, że bez żadnej informacji świadczenie jest wstrzymywane. Urząd zatrzymuje wypłacanie pieniędzy z różnych powodów. Czasem może nie przysłać decyzji o wstrzymaniu środków, dlatego jeżeli pieniądze nie przychodzą, może to oznaczać, że sprawa jest badana przez Familienkasse. Może się też zdarzyć, że urząd wysłał decyzję dotyczącą wstrzymania lub informację o wstrzymaniu do czasu rozstrzygnięcia, ale z jakiegoś powodu przesyłka do nas nie dotarła.

Błędy popełniają wszyscy

Czasem nawet nieistotna pomyłka, może sprawić, że nie otrzymamy ważnego pisma urzędowego. Przykładowo korespondencja z informacją mogła zostać dostarczona na adres, pod którym nie zamieszkujesz. Nawet jeżeli zgłosiłeś zmianę swojego adresu zamieszkania to mogła ona zostać błędnie wprowadzona do systemu. Oczywiście musisz również wziąć pod uwagę, że urzędnicy to tylko ludzie i mogą popełniać błędy. Podobnie sprawa się ma z pocztą niemiecką i pocztą polską. Istnieje również szansa, że samemu popełniłeś błąd bądź o czymś zapomniałeś przy składaniu wniosku o Kindergeld. Chociażby niewiedza, że urzędy niemieckie nie przyjmują korespondencji e-mail, a każdą sprawę należy załatwić listownie. Nie inaczej, gdy zamiast wypełnić pismo w odpowiednim edytorze tekstowym na komputerze, postanowisz wszystko uzupełnić odręcznie. Takie listy zupełnie nie są rozszyfrowywane i z pewnością pozostaną bez jakiekolwiek odpowiedzi. Gdy pieniądze nie wpływają na konto przez dłuższy czas i nie ma również żadnej decyzji – nie czekaj. Podejmij działania, które wyjaśnią zaistniałą sytuację.

Brak informacji o istotnych zmianach

Niezwykle ważnym jest, abyś niezwłocznie informował o wszelkich istotnych zmianach. Jakie zmiany są uznawane za istotne? Takie, które mogą wpłynąć na prawo do Kindergeld lub na to które państwo ma pierwszeństwo przy wypłacie Kindergeld. Zgłaszać zatem należy:

  • zmianę pracy, utratę pracy, rozpoczęcie nowej pracy (obojga rodziców),
  • rozpoczęcie szkoły, zmianę szkoły, rozpoczęcie studiów, porzucenie szkoły, ukończenie szkoły przez dziecko,
  • przyznanie lub odebranie prawa do zasiłków na dzieci w innych krajach niż Niemcy (nie tylko 500+, ale też rodzinnego, zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego) [obojga rodziców],
  • bezrobocie, rejestrację w Urzędzie Pracy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub brak prawa (obojga rodziców),
  • pójście na chorobowe, długotrwałe leczenie (obojga rodziców),
  • przyznanie lub odebranie renty (obojga rodzicom),
  • przyznanie emerytury (obojga rodzicom),
  • wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,
  • pójście na macierzyńskie/tacierzyńskie,
  • rozpoczęcie lub koniec ubezpieczenia w KRUS-ie,
  • rozstanie, separacja, rozwód,
  • wyrok dotyczący alimentów,
  • postanowienie o zabezpieczeniu bytu rodzinny do czasu sprawy rozwodowej.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich istotnych zmian. Jest jednak dostatecznie szeroka, aby można było łatwiej podjąć decyzję, jaka inna sytuacja w życiu rodziców lub dzieci powinna być zgłoszona jako zmiana istotna.

Jeśli urząd uzna, że zmiana istotna nie została zgłoszona, może wstrzymać świadczenie.

Konflikt z byłym partnerem

Nie można wykluczyć również takiej sytuacji, w której to Twój były partner mógł mieć coś wspólnego z tym, że jeszcze nie otrzymałaś rodzinnego z Niemiec na swoje konto. Pytasz jak to możliwe? Być może ojciec Twojego dziecka zmienił numer konta bankowego? Pewnie twierdzi co innego. Jednak analizując historie klientów serwisu Odzyskajkindergeld.pl, możemy w ciemno założyć, że jeśli sprawa dotyczy rodziców, którzy nie żyją razem, to w 95% wstrzymanie Kindergeld związane jest z reakcją lub brakiem reakcji ze strony ojca dziecka. Niezależnie od tego czy starasz się żyć w zgodzie ze swoim byłym partnerem, może się okazać, że robi on trudności i zawłaszcza pieniądze, które należą się Tobie. Jeżeli spotkała Cię taka sytuacja – zgłoś się do nas. Pomożemy, gdyż mamy doświadczenie w takich sprawach.

Wstrzymanie Kindergeld – co należy zrobić?

Jeśli wstrzymano Ci zasiłek z Niemiec, to pierwszym co należy zrobić jest wysłanie zapytania do urzędu. Nie obawiaj się, że będziesz musiała składać obszerną dokumentację. Wystarczy krótkie pismo wysłane listem poleconym. Ważne, aby list został napisany na komputerze iu podpisany. W liście uwzględnij nr Kindergeld to z pewnością pomoże szybciej uporać się urzędnikowi z Twoją sprawą. Prostymi słowami napisz w liście, że w konkretnym dniu na konto nie wpłynęło świadczenie oraz zapytaj o powód wstrzymania Kindergeld. Chociaż list ten powinien być napisany po Niemiecku, nie trudź się z szukaniem specjalistów z tego języka. Wystarczy Ci tłumacz Google. Pamiętaj jednak, aby zostawić sobie kopię tego pisma i dowód nadania. Jeśli po dwóch miesiącach od wysłania takiego pisma nic się nie dzieje, to pora na bardziej zdecydowane kroki i przygotowanie skargi.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej