RodzinaKiedy dziadkowie nazbyt rozpieszczają wnuki…

Kiedy dziadkowie nazbyt rozpieszczają wnuki…

„Rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania” – jest to prawdą, ale tylko do czasu. Kiedy dziadkowie swoim rozpieszczaniem zaczynają ingerować w wychowanie dziecka, rodzice muszą zareagować. Zobacz jak ustalić zasady obowiązujące dziadków w kontaktach z wnukami.

1. Przedstaw zasady panujące w Waszym domu

Każda rodzina funkcjonuje na podstawie ustalonych zasad. Rodzice wychowują swoje dziecko ucząc je przestrzegania ich. Poza ogólnymi nakazami i zakazami takimi jak np. za rzeczy w sklepie trzeba płacić, nie okłamujemy siebie wzajemnie itd. są także zasady drobne, które dotyczą zachowań domowych np. nie jemy słodyczy przed obiadem czy od 16.00 jest czas na naukę. Te drobne zasady pozwalają utrzymać w domu ład i porządek, a wszyscy domownicy dzięki nim mają poczucie swoistego bezpieczeństwa.

Wiele zasad obowiązujących w codziennym, domowym życiu powinno być przestrzeganych także podczas odwiedzin u dziadków. Dlatego warto porozmawiać z nimi na ten temat. Podczas rozmowy powinnaś podkreślić, że pojedyncze, drobne ustępstwa możesz zaakceptować, ale nagminne łamanie zasad to spora przesada i będziesz na to reagować.

2. Przede wszystkim rzeczowa rozmowa

Dziadkowie kochają swoje wnuczęta i nie działają na ich niekorzyść. Jednak ich sposób patrzenia na wychowanie nie zawsze jest identyczny z tym, jak na te sprawy patrzą rodzice dziecka. Dlatego też bardzo ważne są rozmowy rodziców z dziadkami. Musisz pamiętać, że to Ty masz władzę rodzicielską i masz prawo decydowania co jest dobre a co złe dla Twojej pociechy. Jednak dziadkowie mają więcej doświadczenia życiowego i w niektórych sprawach mogą mieć też trochę racji. Jeśli coś Ci się nie podoba w ich zachowaniu w stosunku do dziecka porozmawiaj o tym z nimi. Rzeczowa rozmowa nikomu nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie – może pomóc.

3. Bez złych emocji

Często rodzice i dziadkowie nie zgadzają się ze sobą, niemniej jednak nie warto zbytnio się denerwować z tego powodu. Spokojna rozmowa znacznie więcej może, aniżeli kłótnie i krzyki. Usiądź z dziadkami przy stole i powiedz co Ci nie odpowiada w ich zachowaniu. Następnie wysłuchaj tego, co oni mają do powiedzenia odkładając nerwy na bok. Na spokojnie z pewnością uda Wam się wypracować jakiś kompromis.

4. Reaguj natychmiast na łamanie zasad

O wychowaniu swoich dzieci decydujesz Ty i o tym fakcie muszą pamiętać również dziadkowie. Jeśli sporadycznie zapomną lub lekko nagną ustalone zasady możesz przymknąć oko, ale jeśli to się powtarza to nie czekaj tylko reaguj. Możesz zwrócić im uwagę, porozmawiać z nimi, a w razie konieczności ograniczyć czas spędzany przez wnuki z dziadkami.

Relacje między rodzicami a dziadkami bywają trudne. Obie strony chcą dobra dziecka, ale ich działania nie zawsze idą w parze. Należy pamiętać, że to rodzice wychowują swoje dzieci i ich zasad należy przestrzegać. Dziadkowie zaś powinni wspierać rodziców w trudzie wychowania nowego pokolenia a nie podważać ich umiejętności.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x