Dziecięce marzenie o własnym zwierzątku

0
114
mały kot w domu

Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa, każda mama jest wniebowzięta. Początkowo maluch komunikuje najprostsze pragnienia. Z biegiem czasu jego marzenia stają się nieco bardziej skomplikowane.
Większość dzieci w wieku od 5-7 lat marzy o własnym zwierzątku. Najczęściej jest to pies, rzadziej kot albo chomik. Spełnienie tego marzenia wymaga od rodziców szczególnej rozwagi i przygotowania.

Wybór zwierzaka

To, jakie zwierzątko sprawimy dziecku, powinno być uwarunkowane przez racjonalne przesłanki. Jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, powinniśmy pomyśleć o zwierzęciu niewymagającym zbyt wielkiej przestrzeni. Istotne jest również, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na opiekę nad pupilem. Im większe zwierzę, tym większe bywają koszty. Osoby z ograniczonym budżetem nie powinny wybierać zwierząt podatnych na choroby czy alergie. Rasowe psy i koty niestety dość często są wybredne i chorują, jeśli podaje się im tanią karmę. Przed sprowadzeniem zwierzęcia do domu, trzeba też przemyśleć, co z nim zrobimy w trakcie wakacji. „Pomyślę o tym później” nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, może się bowiem okazać, że albo zrezygnujemy z urlopu, albo nasz pupil ucierpi, przez co i tak będziemy mieć zepsute wakacje.

Kociaki i szczeniaki

Kiedy już wiemy, na jakie zwierzątko możemy sobie pozwolić, trzeba przemyśleć, czy chcemy dorosłe zwierzę, czy może wolimy hodować je od małego. Mały kot w domu to spore wyzwanie. Jest szybki, wszędobylski i ciekawski. Aby zapewnić mu bezpieczeństwo, trzeba naprawdę się postarać. Mniej kłopotliwy jest malutki piesek, ale pamiętajmy, że taki psi maluch ma ograniczoną pojemność pęcherza i trzeba z nim wychodzić co 2 godziny na dwór. Z kolei kotek załatwia się do kuwety, którą należy codziennie wyczyścić z odchodów, ale nie trzeba wychodzić z nim na spacer. Wystarczy dobry żwirek, np. ekologiczny, do którego kociak się przyzwyczai, oraz łopatka. Przyjmując malucha, należy być przygotowanym na zniszczenia – kot używając pazurków wspina się po zasłonach, kanapach i szafkach, zostawiając pamiątki w postaci rozerwanej tkaniny czy rys na meblach. Pies uwielbia gryźć nasze buty, smaczne są również nogi od stołu i dywany. Zanim zwierzątka nauczą się, co wolno, a czego nie, mieszkanie może nieco ucierpieć.

Korzyści

Pomimo tych wszystkich problemów, w miarę możliwości, powinniśmy spełniać marzenie dziecka o własnym zwierzaku. Codzienne obowiązki nauczą małego człowieka odpowiedzialności, a więź emocjonalna z przedstawicielem innego gatunku, bardzo ubogaci życie wewnętrzne dziecka. W epoce komputerów i telewizji kontakt ze zwierzęciem może nauczyć malucha czerpania przyjemności z zajęć niewymagających zaawansowanych technologii.