Ząbkowanie – objawy – kiedy podać leki?

0
145
ząbkowanie

Niektóre dzieci ciężko znoszą objawy ząbkowania, po innych w ogóle nie widać, aby wychodziły im ząbki. Ząbkowanie i to, jak odczuwa je nasze dziecko jest bardzo indywidualne i może się zmieniać podczas wyrzynania się kolejnych zębów.

Nie od dziś wiadomo, że należy uważać z podawaniem leków małym dzieciom. Im mniej chemicznych środków dostaną, tym zdrowsze będą. Rodzice często popełniają wielki błąd i zbyt często i łatwo podejmują decyzję o podaniu silnych leków dziecku, gdy sytuacja wcale tego nie wymaga. Np. gdy objawy ząbkowania sprawiają, że maluszek staje się płaczliwy i marudzący, nie powinno mu się podawać leków z paracetamolem, który jest silnym i szkodliwym lekiem. To, że dziecko częściej płacze jest normalne. Możemy podjąć kroki ku temu, aby mu ulżyć, np. podając leki naturalne na ząbkowanie (np. lek Camilia – nie wywołuje skutków ubocznych i można go podawać nawet najmłodszym dzieciom), dając schłodzony gryzak, zimną przekąskę, nosząc dziecko w chuście itd. Sposobów jest wiele. Nie powinniśmy podejmować decyzji o podaniu leków, tylko dlatego, że nasz komfort życia spadł, bo musimy ciągle nosić płaczące niemowlę na rękach. Lekarstwa mogą wywoływać skutki uboczne i obciążają młody organizm, dlatego tylko wyłącznie sytuacje, które zagrażają zdrowiu dziecka tłumaczą podanie silnych leków.

Niepokojące objawy ząbkowania

Czasami objawy ząbkowania bardzo się nasilają (często zdarza się to, gdy wychodzą trzonowce) i wtedy lepiej pokazać dziecko lekarzowi, który wykluczy infekcję. Mowa tu  m.in. o wysokiej gorączce, powyżej 38,5 stopnia Celsjusza, silnej biegunce, pleśniawkach, wysypce na buzi. Przy wysokiej gorączce należy podać paracetamol lub ibuprofen dziecku zgodnie z dawkowaniem, które zaleca producent. Jeżeli maluch dodatkowo ma biegunkę, lepiej podać lek w syropie, natomiast jeśli wymiotuje – w czopku. Oczywiście, jeśli zdarzają się intensywne biegunki możemy też podać maluchowi Orsalit (np. ORS 300) i Enterol i jak najszybciej wykonać test na Rota wirusa. Poza tym nie zapominajmy o nawadnianiu dziecka, bo maluszki szybko się odwadniają. Jeżeli karmimy piersią – przystawiajmy dziecko jak najczęściej, proponujmy dziecku wodę co kilka minut. Nawet jeśli weźmie jeden łyczek, to przynajmniej zdarzy się to co kilka chwil. Można też próbować dawać dziecku wodę strzykawką, jeżeli odmawia przyjmowania płynów.

Czasem objawy ząbkowania stają się na tyle intensywne, że lepiej pokazać dziecko pediatrze, aby wykluczyć infekcję. Lekko podwyższona temperatura jest zupełnie normalnym objawem ząbkowania, ale temperatura powyżej 38,5 st. C może być już bardzo groźna dla maluszka. Taka sama sytuacja jest, gdy pojawiają się biegunki. Intensywne i częste mogą spowodować odwodnienie dziecka, czasem konieczne jest podanie kroplówki, należy również wykluczyć Rota wirusa. Czasem podczas ząbkowania pojawia się w buzi dziecka nalot. Mogą to być pleśniawki, których łatwo się pozbyć, jednak zawsze powinien to skonsultować lekarz.