Niemowlę, a komputer w domu

0
101

Komputer stanowi w każdym domu przedmiot wyposażenia, który z wielu powodów jest dzisiaj bardziej eksploatowany niż niegdysiejszy numer jeden – czyli telewizor. Z uwagi na to, że komputer występuje praktycznie w każdym domu, pojawia się pytanie jaki wpływ ma obecny w pomieszczeniu komputer na zdrowie niemowlęcia.

Sama obecność komputera nie powinna mieć żadnego wpływu na zdrowie dziecka. Żadne przeprowadzone badania na temat szkodliwości fal komputerowych, nie wykazały ich szkodliwości dla niemowlęcia przy obecności komputera w tym samym lub pobliskim pomieszczeniu. Oczywiście nie znaczy to, że powinno się ustawiać stanowisko komputerowe przy kołysce z dzieckiem. Zależy to także od tego o jakim typie komputera mówimy. Inny jest rodzaj działania i ilość emitowanych fal przez niewielki laptop, a inny przez duży komputer stacjonarny.

Jak natomiast przedstawia się potencjalne zagrożenie dla dziecka podczas sadzania na kolanach rodzica przed komputerem? Zacznijmy od tego, że najmniejszych dzieci z wielu powodów nie powinno przywyczajać się do obrazu komputera lub telewizora. Mając na względzie czynniki zdrowotne i prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka, zaleca się maksymalne ograniczenie przebywania przed ekranem telewizora i komputera do drugiego roku życia dziecka. Na co jest narażone dziecko, jeśli mimo wszystko rodzice posadzą je przed ekranem komputera? Wszystko zależy od wielkości i jakości monitora. Większe ekrany odznaczają się większym stopniem promieniowania. Ważny jest także rodzaj filtra, który został zastosowany w ekranie. Żadne badania nie potwierdzają szkodliwości zdrowotnej przebywania niemowlęcia przed komputerem. Jednak z uwagi na to, że dzieci mają mnóstwo innych rzeczy do roboty – między innymi poznawanie świata – niż siedzenie przed komputerem, zaleca się maksymalne lub całkowite, jeśli to możliwe, ograniczenie tego elementu.