Katar to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Starsze dzieci i dorośli radzą sobie z nim wydmuchując wydzielinę z nosa. W przypadku niemowląt ten sposób udrażniania noska jest niemożliwy. Jak zatem poradzić sobie z katarem u tak małego dziecka?
Katar u niemowlaka – co się z nim wiąże?
W przypadku niemowląt katar jest szczególnie uciążliwą dolegliwością. Przede wszystkim utrudnia dziecku oddychanie. Ponadto zatkany nosek uniemożliwia ssanie, zwłaszcza piersi, przez co dziecko ma trudności z zaspokojeniem głodu. Malec cierpiący z powodu kataru staje się marudny, płaczliwy, ma trudności ze snem. To wszystko sprawia, że katar u niemowląt jest często znacznie bardziej dokuczliwy aniżeli poważniejsze schorzenia dziecięce.
Katar u niemowlaka – jak sobie radzić?
W przypadku niemowląt najważniejsze jest usuwanie wydzieliny z noska, a tym samym umożliwienie prawidłowego oddychania. Istnieje wiele sposobów pozbywania się wydzieliny z nosa dziecka, jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, aby usunąć wydzielinę z nosa, jest jej rozrzedzenie. Do tego celu najlepiej wykorzystać wodę morską. W aptekach można ją kupić w postaci sprayu lub kropelek. Wybierając wodę morską należy kierować się przede wszystkim wygodą użytkowania. Preparaty dostępne w aptece nie różnią się zbytnio w składzie, natomiast wyraźnie różnią się ich opakowania. Wybierając produkt dla swojego dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na aplikator i wybrać taki, który najlepiej się sprawdzi w przypadku konkretnego maluszka.
Po rozluźnieniu wydzieliny konieczne jest jej usunięcie. Najlepiej jeśli dziecko kichnie, ponieważ w ten sposób w naturalny sposób pozbędzie się wszystkich zanieczyszczeń z nosa. Niestety nie zawsze się to udaje i dlatego trzeba mieć w zanadrzu gruszkę lub aspirator (można je kupić np. w sklepie Cefarm24 http://www.cefarm24.pl/category/362,aspiratory-i-gruszki-do-nosa).
Poza mechanicznym usuwaniem wydzieliny z nosa można wykorzystać również naturalne siły – w tym grawitację. Zakatarzonego maluszka dobrze jest układać z nieco uniesioną główką. Pod materac należy włożyć zwinięty kocyk lub niewysoki zagłówek, tak by unieść delikatnie górną część ciała dziecka. To ułatwi spływanie wydzieliny z nosa i swobodne oddychanie. Należy pamiętać, aby nie podkładać niemowlętom poduszek pod głowę, ponieważ dzieci zapadają się w nich.
Katar u niemowlaka – leki z apteki
W przypadku niemowląt należy bardzo ostrożnie podchodzić do podawania wszelkich leków, nawet tych na katar. Wprawdzie jest kilka środków do stosowania u małych dzieci, które są dostępne bez recepty, jednak najlepiej zapytać pediatrę, czy można je podać. Zdarza się bowiem, że niemowlęta źle reagują na substancje zawarte w lekach.