Soczewki kontaktowe – praktyczna i wygodna alternatywa dla okularów

0
599
soczewki kontaktowe

Spora grupa dzieci i młodzieży ma problemy ze wzrokiem. W większości wypadków kończy się na zakupie modnych okularów, które korygują wadę wzroku. Co jednak kiedy wada jest bardzo duża i okulary korekcyjne zaczynają przeszkadzać? Jednym z rozwiązań są soczewki kontaktowe.

 

Dla kogo soczewki?

Soczewki kontaktowe to w Polsce jeszcze mało znany produkt. Zazwyczaj noszą je nastolatkowie oraz dorośli. Bardzo rzadko zdarza się, aby soczewki nosiły dzieci. Warto jednak wiedzieć, że zdarzają się również kilkuletnie maluchy mające na oczach szkła kontaktowe. Młodzież i dorośli zakładają soczewki przede wszystkim ze względów estetycznych. W przypadku dzieci najczęstszym powodem są względy praktyczne. Soczewki są zalecane dzieciom z dużymi wadami wzroku lub dużą różnicą wad między oczami. Dzięki nim dziecko nie musi nosić „grubych” okularów, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także są ciężkie i często przeszkadzają w codziennej aktywności przedszkolaka czy ucznia.

 

Rodzaje soczewek

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje soczewek kontaktowych: miękkie, twarde i hybrydowe.  Soczewki miękkie są najczęściej używane. Ten rodzaj soczewek wykorzystywany jest do korekcji zarówno daleko – jak i krótkowzroczności. W sklepach można nabyć soczewki kontaktowe  korygujące nawet bardzo duże wady wzroku. W przypadku, gdy poza podstawową wadą wzroku pojawiają się problemy z rogówką wówczas lekarze mogą zalecić stosowanie twardych soczewek kontaktowych. Są to bardziej specjalistyczne soczewki, co wiąże się z mniejszą dostępnością. Trzeci rodzaj soczewek – soczewki hybrydowe, łączą w sobie właściwości soczewki twardej i miękkiej. Są zalecane tylko nielicznym pacjentom przede wszystkim ze względu na bardzo ograniczony dostęp do nich. Obecnie tego typu soczewki są wykonywane na zamówienie.

 

Problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych

Do soczewek kontaktowych trudno się przekonać. Na początku wydaje się, że założenie ich jest bardzo trudne, a zdjęcie też niełatwe. Ponadto wymagają one od użytkownika specjalnej pielęgnacji i dbałości. Brak odpowiedniej higieny użytkowania może skończyć się infekcją oczu. Choć lista problemów związanych z używaniem soczewek jest długa, to ich zalety trudno przecenić.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments