Do kobiet w ciąży dociera wiele porad na temat tego stanu: jak dbać o siebie i przyszłe dziecko, jak się odżywiać, co jeść, a czego unikać. Ciąża dla niektórych to fakty i mity, powodujące, że przyszłe mamy mogą czuć się zdezorientowane.
Akcja „Diagnostyka dla Twojej ciąży” jest cyklicznym spotkaniem, które ma podnieść poziom świadomości kobiet w ciąży, a każde spotkanie jest okazją do zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń. 22 listopada, w hotelu Galaxy w Krakowie odbyła się dwunasta edycja cyklu, a na zaproszenie odpowiedziało ok. 200 uczestniczek.
Mogły one aktywnie uczestniczyć w rozmowach z ekspertami: mgr Danutą Kozłowską, kierownikiem krakowskiegoLaboratorium DIAGNOSTYKI, Marią Rogalską-Kupiec – prezesem Banku Komórek Macierzystych DIAGNOSTYKA, prof. dr hab. Marcinem Majką, specjalistą w dziedzinie komórek macierzystych, przedstawicielami Szpitala Położniczo-Ginekologicznego „Ujastek”: dr Martą Orczyk, specjalistą neonatologiem, lek. gin. Piotrem Michalskim, lek. med. Pawłem Orłowskim – reprezentantem Szkoły Rodzenia „Ujastek”, mgr pielęgniarstwa Elżbietą Krzywdą. Specjaliści wypowiadali się na temat badań diagnostycznych przeprowadzanych podczas ciąży, ich wpływu na zdrowie matki i dziecka oraz bankowania komórek macierzystych. – Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które posiadają zdolności regeneracyjne, a wszystkie komórki ludzkiego ciała powstają z nich. Przy ich pomocy można leczyć choroby krwi i układu odpornościowego. Trwają także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w transplantologii – mają one zdolność przekształcania się w każdy rodzaj tkanek – w komórki mięśni szkieletowych, serca i wątroby, co być może rozwiąże problemy z poszukiwaniem dawców narządów – w skrócie o zaletach bankowania komórek powiedział prof. Marcin Majka.
Zaproszeni eksperci udzielali także rad dotyczących m. in. zdrowego stylu odżywiania, przyjmowania leków, a spore zainteresowanie budziły zagadnienia związane z ciążą po 35 roku życia, porodem i opieką nad noworodkiem, m. in. specjaliści wypowiadali się na temat monitorów oddechu.
Po zakończonej części wykładowej, każda z uczestniczek miała okazję zadać pytanie – wszystkie wykazały się bardzo dużą aktywnością i do każdego eksperta skierowały co najmniej kilka pytań. Przyszłe mamy zainteresował sposób gromadzenia krwi pępowinowej i złożoność tego procesu. Z uwagą słuchały odpowiedzi prezes Banku Komórek Macierzystych DIAGNOSTYKA, Marii Rogalskiej-Kupiec: – Procedura jest niezwykle prosta i łatwa, ale decyzję trzeba podjąć przynajmniej dwa tygodnie przed porodem Pobrane komórki mogą nawet uratować życie, dlatego warto pomyśleć nad takim zabezpieczeniem na przyszłość.
Dodatkowo, przyszłe mamy mogły porozmawiać o chustonoszeniu i kondycji podczas ciąży, uzyskać poradę od specjalistów z salonu kosmetycznego, porozmawiać z doradcą na temat doboru bielizny i ubrań ciążowych. Spotkanie zakończyło losowanie atrakcyjnych nagród, m.in. pakietów badań ufundowanych przez laboratorium DIAGNOSTYKA.
Wszystkim osobom przybyłym na spotkanie składamy serdeczne podziękowania. Kierujemy je również do licznych Partnerów i Patronów medialnych.
Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spotkania.