Kubek niekapek – fantastyczny wynalazek XXI w.?

0
172

Wiele z Was na pewno zastanawia się jaki kubeczek wybrać po odstawieniu butelki. Wybierając się do sklepu stajecie przed półką, która aż ugina się pod ich ciężarem. Producenci prześcigają się w kolorach, wzorach i kształtach. Tylko czy aby na pewno każdy z nich jest funkcjonalny i bezpieczny dla Twojego dziecka?

Kubków niekapków jest wiele, dlatego chcąc taki kupić stajemy przed nie lada wyborem. Najgorszy jaki możemy kupić jest ten z twardym, plastikowym dzióbkiem. Często możemy zaobserwować, że wspomniany dzióbek jest obgryziony przez dziecko, które pijąc zagryza sobie na nim ząbki. Do czego to prowadzi? Już tłumaczę – tworzy się szczelina między górnymi i dolnymi ząbkami, która nazywa się zgryzem otwartym. Warto wspomnieć, że oprócz niskich walorów estetycznych takich ząbków kłania się również niska sprawność języka. Twardy dzióbek nie pozwala języczkowi poruszać się w trakcie picia, przyciskając go sprawia, że staje się „leniwy”. Języczek mający małą ruchomość nie będzie potrafił układać się odpowiednio podczas artykulacji wielu głosek, co z kolei prowadzi do wad wymowy (tak samo jak szczelina w ząbkach – seplenienie).

Nie jest powiedziane, że u każdego dziecka wystąpią powyższe wady, jednak nie mamy 100% pewności, że u naszego dziecka ich nie będzie. Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zawczasu wybrać odpowiedni kubek aby w przyszłości zaoszczędzić na ortodoncie i logopedzie.

[quote_box_right]Witam, nazywam się Marta Marzec, jestem pedagogiem oraz logopedą.
marta_marzecSpecjalizuję się w terapii logopedycznej dzieci i młodzieży. Zajęcia terapeutyczne prowadzę w formie zabawy aby zachęcić najmłodszych do trudnych i żmudnych ćwiczeń. Przekazywane treści i metody pracy dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka.[/quote_box_right]

 Co w zamian? 

Na polskim rynku istnieje cała masa kubków, które również są niekapkami a nie szkodzą w taki sposób jak powyższy. Zaliczyć do nich możemy kubki 360 stopni, które kształtem przypominają te normalne. Dziecko może się napić z każdej strony, nie wylewa się, nie tworzy się zgryz otwarty, przygotowuje się do picia z normalnego kubka, język pracuje… czy można chcieć czegoś więcej? 🙂 Kolejnymi kubkami są te ze słomką, plusy te same co wyżej, a dodatkowo pracuje mięsień okrężny ust (odpowiada on m.in. za domykanie buzi)- przecież wargi muszą „objąć” słomkę, co może nie być takie łatwe 🙂

Kochani rodzice, to od Was zależy jaki kubek wybierzecie dla swojego dziecka. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi jego plusami i minusami, nie bazując tylko na tym co pisze producent- wiadomo, że zrobi wiele żeby przekonać do swojego produktu. Przy wyborze kubka warto kierować się dobrem dziecka, tak jak wspomniałam – nie każdy niekapek szkodzi, ale czy nie zaszkodzi Twojemu dziecku?

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments