Zabawa przy komputerze czy na placu zabaw?

0
231

Coraz częściej plac zabaw, boisko piłkarskie czy też trzepak zastępowane są przez komputer. W tych czasach nierozłącznym elementem jest internet podłączony do urządzenia co daje nieograniczone możliwości poznawania świata. Zabawa z nauką jest to doskonałe połączenie.

Internet pozwala na korzystanie zarówno z dobrych aplikacji jak np. gry online dla dzieci w postaci ubieranek dla dziewczyn, poprzez wyścigi dla chłopców, kończąc na puzzlach dla dzieci lubiących logiczne wyzwania. To tylko część zabaw, która wpisuje się w tą dobrą i rozwijającą gałąź rozrywki.

Śmieszne memy i filmiki, najczęściej są treścią, która zarówno nie daje możliwości rozwoju i narzuca poglądy twórcy. Nie da się oczywiście ograniczyć w jakiś znaczący sposób tego rodzaju treści więc tutaj jest duża rola rodzica, który musi rozmawiać z dzieckiem i uświadamiać „jak to działa”.

Należy pamiętać, również o zakamarkach Internetu, które, należy bezwzględnie dziecku zablokować. Niektóre zagrożenia to udostępniane w portalach społecznościowych nieodpowiednie adresy stron, wyskakujące okienka lub aplikacje instalujące się z programami użytkowymi. Szereg programów pomoże nam w ochronie dziecka przed tą mroczną częścią.

Są to np. programy blokujące treść jak np. K9 lub opiekun dziecka w Internecie. Już zainfekowany komputer „reklamami” można oczyścić programem adw cleaner. W przypadku mocno zainfekowanych komputerów będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Ciężko konkurować konwencjonalnym rozrywkom, np. zabawa w chowanego lub granie w piłkę nożną z aplikacjami, które bardzo często pozwalają na całkowite oderwanie się od rzeczywistości i dające niesamowitą satysfakcję naszym pociechom. W natłoku obowiązków oraz równoznacznej chęci kontrolowania swojego dziecka często rodzic zmuszony jest do tolerowania nieustannej chęci grania. Trzeba dbać o rozwój dziecka. Dlatego w każdej wolnej chwili, należy poświęcać czas i poćwiczyć jego wyobraźnię z daleka od komputera, który znacznie ją osłabia.

Odpowiedź na postawione pytanie w artykule jest oczywista. Rozrywki zapewniane przez świat wirtualny powinny stanowić jakąś część życia dziecka, jednak bardzo duży nacisk, należy kłaść na wychowywanie pociechy w świecie realnym. Proporcje, jakie należy przyjąć są dla każdego inne i tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i wie, gdzie jest ta granica. Warto, jednak zachowywać zdrowy rozsądek i odpowiednie wartości przekazywać, zarówno podczas gry przy komputerze jak i wspólnym bieganiu po ogrodzie…

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments