Letnia apteczka – co warto mieć w apteczce podczas wakacji

0
247
apteczka

Koniec roku szkolnego już za kilka dni i warto pomyśleć o wakacjach. Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz z dziećmi czy też pozostajecie w domu z pewnością przyda się dobrze skompletowana apteczka. Maluchy bawiące się na podwórku stale są narażone na różne urazy, które szybko należy zaopatrzyć. Lato to także czas, kiedy pojawia się całą masa innych zagrożeń, które można leczyć lub im zapobiegać jeśli apteczka jest odpowiednio zaopatrzona.

 

Leki stałe

Jeśli zostajecie w domu, to raczej nie jest problemem wizyta u lekarza i uzyskanie recepty na leki dla dziecka, które przyjmuje na stałe. Jeśli jednak wybieracie się na wakacje powinniście zabezpieczyć się w odpowiednią ilość medykamentów. W apteczce powinno znaleźć się co najmniej tyle leku, aby wystarczyło na cały wyjazd. Na wszelki wypadek lepiej wziąć kilka dawek więcej, ponieważ nigdy nie wiadomo czy wyjazd się nie przedłuży.  Jeśli nie chcesz brać zbyt dużych ilości leków, zabierz ze sobą recepty. Większość leków można wykupić w każdej aptece na terenie całego kraju.

 

Leki na przeziębienie

Lato to piękna pogoda i ciepło. W tym czasie dzieci znacznie rzadziej chorują, niemniej jednak warto mieć w apteczce kilka leków na wszelkie dolegliwości. W pierwszej kolejności należy mieć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W zależności od wieku dziecka mogą być one w formie płynnej lub w postaci tabletek. Warto mieć w apteczce również spray do nosa na katar i uniwersalny syrop na kaszel. Apteczka zarówno domowa jak i wakacyjna powinna być też wyposażona w termometr, który zawsze może się przydać.

 

Środki na ukąszenia owadów

W okresie wakacyjnym chętnie siadamy przy grillu lub wybieramy się na pikniki i wycieczki. Bardzo często towarzyszą nam podczas tych spacerach różne owady. Niczym szczególnym są ukłucia komarów, nieco rzadziej zdarzają się ukąszenia os, pszczół, mrówek czy kleszczy. Warto być na nie przygotowanym. W apteczce powinny zatem znaleźć się środki odstraszające owady, ale również przeciwobrzękowe i przeciwświądowe, które pozwolą spokojnie przetrwać dziecku po ukąszeniu owada. W przypadku częstych zabaw i spacerów w parku czy na łące warto mieć również przyrząd ułatwiający usuwanie kleszczy.

 

Na wszelki wypadek …

W wakacyjnej apteczce nie powinno też zabraknąć podstawowych środków pierwszej pomocy. Koniecznie powinny się tam znaleźć plastry różnej wielkości. Mogą to być zwykłe plastry lub kolorowe, przeznaczone dla dzieci. Jeśli wakacje spędzacie nad wodą warto pomyśleć o wodoodpornej wersji plasterków. Ponadto przyda się z pewnością bandaż trochę sterylnych gazików, woda utleniona oraz maści, kremy lub żele odkażające, przeciwzapalne oraz ułatwiające gojenie się ran. Można je kupić w aptekach w tubkach lub w jednorazowych saszetkach.

 

Letnia  apteczka powinna być zawsze dobrze wyposażona. Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz z dzieckiem na wakacje czy spędzacie czas na podwórku czy w domu. Urazy i choroby się zdarzają każdego dnia, więc warto być na nie przygotowanym.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments