Łódź: Junior Se-ma-for Film Festival na urodziny Muzeum Animacji

0
88

Wspólne oglądanie bajek z dziećmi często owocuje jedną refleksją: dzieci śmieją się w innych momentach iż dorośli! Dlatego Se-ma-for Film Festival, jedno z kilku wydarzeń na świecie poświęconych animacji poklatkowej (stop motion), po raz pierwszy uruchamia swoją juniorską edycję. Równolegle do „dorosłej” części odbędą się pokazy, warsztaty, wystawa, a nawet osobny konkurs, w którym filmy ocenią dzieci. Wszystko to bezpłatnie w dniach 9-13 października, w Se-ma-for Muzeum Animacji oraz Łódzkim Domu Kultury.

Październikowym wydarzeniom będzie przyświecało jeszcze jedno, bardzo przyjemne hasło – urodziny Se-ma-for Muzeum Animacji. Dokładnie 11 października minie bowiem rok od momentu, kiedy otworzyło swoje podwoje w nowym wydaniu. Z tej okazji dzień później – w sobotę – urodzinowy tort i upominki dla zwiedzających.

Atrakcji dla najmłodszych, jak i starszych dzieci będzie mnóstwo. Codziennie odbędą się bezpłatne warsztaty „Z animacją na TY!”, każdy z innej techniki animacyjnej. Będzie więc wycinanka, animacja lalkowa, obiektowa i plastelinowa, w których dzieci spróbują stworzyć film o urodzinowej tematyce.
W ciągu tygodnia w warsztatach wezmą udział grupy szkolne, jednak w weekend 12 i 13.10, w godzinach 10:00-13:00 warsztaty będą otwarte dla wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, by się na nie zapisać!

W dniach 10-13 października Muzeum zaprosi też na specjalną wystawę lalek animacyjnych i teatralnych, zorganizowaną w partnerstwie z Teatrem Lalek Arlekin. Zwiedzający nie tylko po raz pierwszy zobaczą wszystkich bohaterów serii „Parauszek i Przyjaciele” poza ekranem telewizora, ale również lalki przywiezione przez zagranicznych gości festiwalu.

W tym roku dzieci po raz pierwszy mają odrębny głos i swoją własną nagrodę w najważniejszej części Se-ma-for Film Festiwalu – Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion. Dziecięce jury będzie obradować w czwartek i piątek, ale sety konkursowych animacji będzie można obejrzeć każdego dnia – od czwartku.

Wśród projekcji, zarówno w Muzeum, jak i Łódzkim Domu Kultury m.in. pełne metraże francuskiego mistrza Michela Ocelota. Barwnym obrazom będą towarzyszyć Serialowe Pocztówki z Argentyny, Francji i Polski czy set animacji afrykańskiej pod hasłem „Tajemniczy Kontynent”. Do tego „Poleca Mama i Tata” – niezwykły pokaz, w którym znajdą się archiwalne krótkie metraże dla dzieci takich mistrzów jak Tadeusz Wilkosz czy Lucjan Dembiński. Duża część projekcji skierowanych do starszych oscylować będzie wokół życia i twórczości H.C. Andersena.

To nie wszystko – bo na dzieci czekają również festiwalowi goście. Na pewno nie lada atrakcją dla całej rodziny będzie poświęcone dubbingowi spotkanie z brytyjskim aktorem Marciem Silkiem – który podkładał głos takim postaciom jak kultowy Johnny Bravo,  Bob Budowniczy czy Aks Moe z „Gwiezdnych Wojen”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12.10 o godzinie 12:00 w Łódzkim Domu Kultury. Dzień później w Se-ma-for Muzeum Animacji, o 12:45 najmłodsi obejrzą pięć odcinków „Parauszka i Przyjaciół”, po których tajemnice serialu zdradzi sam reżyser – Krzysztof Brzozowski.

Na warsztaty można zapisywać się pod numerem telefonu (42) 682-26-01 lub pod adresem muzeum@se-ma-for.com

Szczegóły programu na http://www.festival.se-ma-for.com/junior .

4. Se-ma-for Film Festival dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Junior Se-ma-for Film Festival dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura -Interwencje.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments