Kiedy malec się skaleczy

1
132
rana

Wakacje to czas, kiedy lawinowo wzrasta ilość zranień, skaleczeń, guzów i siniaków. Jeśli upadek zdarzy się Twojemu dziecku nie trać głowy. Kilka prostych czynności poprawi samopoczucie malca, a rana szybko się zagoi.

 

Nie panikuj

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest Twoje nastawienie do skaleczenia. Musisz pamiętać, że Twoja panika wpłynie także na dziecko, które jeszcze bardziej zacznie płakać. Jak można się spodziewać nic dobrego z takiego zachowania nie wyniknie. Dlatego widząc płaczącego szkraba podejdź do niego, sprawdź co się stało i spokojnym głosem spróbuj go uspokoić, obróć wypadek w żart, a gdy malec się uspokoi łatwiej będzie Ci sprawdzić co się stało.

 

Oczyść i zdezynfekuj ranę

Po upadku oczyść dokładnie ranę pod bieżącą wodą. Jeśli to niemożliwe, namocz wacik lub gazik i przecieraj zranione miejsce aż do momentu, gdy będzie czyste. Po oczyszczeniu rany będziesz dokładnie widziała jak duże jest zranienie. Jeśli to tylko otarcie skóry lub niewielkie rozcięcie zdezynfekuj ranę i zabezpiecz ją. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne środki np. Akutol spray, które dezynfekują zranienie i dodatkowo pokrywają je warstwą ochronną.

 

Plaster na ból

Większość zranień powstałych podczas zabawy nie wymaga opatrywania plastrem czy bandażem, jeśli jednak malec chce, aby ranę zakleić – zrób to. Plastry mają cudowną moc uśmierzania bólu, zwłaszcza, kiedy znajduje się na nich ulubiony bohater z bajki.

 

Sposób na guza

Kiedy na głowie rośnie guz, nie czekaj tylko reaguj. Najlepiej przyłóż do uderzenia zimny przedmiot. Może to być duża łyżka do zupy, cedzak, albo mrożonka owinięta w ściereczkę.

 

Kiedy do lekarza?

Podczas zabawy zazwyczaj mamy do czynienia z niewielkimi urazami. Zdarza się jednak, że są one nieco bardziej poważne. Jeśli rana bardzo silnie krwawi, a po jej oczyszczeniu widać głębokie rozcięcie skóry koniecznie idź z dzieckiem do lekarza, ponieważ może okazać się, że będzie trzeba zszyć ranę. Wizyta u lekarza jest też konieczna wtedy, kiedy dziecko mocno uderzy się w głowę. Jeśli po uderzeniu czuje mdłości, zawroty i silny ból głowy może to oznaczać wstrząs mózgu i konieczna jest wówczas pomoc medyczna.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pamp3rs
pamp3rs
7 lat temu

Mój synek uwielbia plastry, nie wiem skąd mu się to wzięło 😉