PoradnikNajlepsze zabawy z dzieckiem na deszczowe dni

Najlepsze zabawy z dzieckiem na deszczowe dni

W czasie deszczu dzieci muszą się nudzić…? Niekoniecznie! Jeśli za oknem jest szaro, ponuro i deszczowo, a pogoda ewidentnie nie sprzyja spacerom i zabawie na świeżym powietrzu, wykorzystaj tę okazję, by poświęcić swojemu maluchowi jeszcze więcej swojego czasu.

Spędzicie go na radosnych zabawach w domu, które dostarczą Wam mnóstwa przyjemności, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na rozwój Twojego szkraba. Nie masz pomysłu? Wraz ze specjalistami z Enfamil śpieszymy z pomocą!

Kolorowy parasol

To zabawa jak najbardziej adekwatna do aury panującej na zewnątrz. Do jej przygotowania będziesz potrzebować dobrze zabezpieczonej przed zabrudzeniami powierzchni, starego parasola i farb służących do malowania rękami. Przygotuj farby i pozwól swojemu dziecku na pomalowanie parasola w taki sposób, na jaki tylko będzie miało ochotę. Oczywiście Ty maluj razem z nim. Taka zabawa dostarczy Wam mnóstwa radości, a przy tym pomoże wyćwiczyć ruchy rączki dziecka. Śpiewanie deszczowych piosenek jak najbardziej wskazane!

Balonowe ludziki

Pozostając w temacie malowania, proponujemy Wam malowanie ludzików, ale tym razem, aby nie było nudno, nie na kartce, a na… baloniku. Przygotuj kilka kolorowych balonów i flamastry. Nadmuchaj balony i mocno zwiąż gumką, aby nie uciekło z nich powietrze. Następnie na każdym baloniku starajcie się namalować inną postać. Zabawę można uatrakcyjnić, pozwalając dziecku na pomalowanie balona jeszcze przed jego nadmuchaniem. Dzięki temu, w miarę jak będziesz napełniać balonik powietrzem, Twój maluch będzie mógł obserwować, jak zmienia się jego rysunek. Taka ciekawa zabawa zachęci dziecko do rysowania, które bardzo dobrze wpływa na ćwiczenie ruchów rączki dziecka.

Mini zoo

Zabawy, w które bawimy się z dziećmi w domu, wcale nie muszą być pozbawione ruchu, a wręcz przeciwnie, mogą doskonale rozwijać motorykę malucha. Wystarczy, że wraz ze swoim szkrabem pobawicie się małe zoo, udając przeróżne zwierzątka. Naśladujcie nie tylko dźwięki, jakie wydają, ale też to, w jaki sposób się poruszają, na przykład udając kota można zrobić tzw. koci grzbiet, wyciągnięta do przodu rączka może być trąbą słonia albo długą szyją żyrafy – wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

Tor z przeszkodami

Kolejnym przykładem zabawy ruchowej może być tor przeszkód. Z różnych przedmiotów (poduszek, zabawek, pluszaków) ustaw dla swojego malucha tor przeszkód, które będzie musiał omijać i przez które będzie zmuszony się przeciskać. Taka zabawa dostarczy dziecku mnóstwa emocji, a jednocześnie zachęci je do ruchu. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zachowanie maksymalnych zasad bezpieczeństwa, aby podczas zabawy Twojemu maluchowi nic złego się nie stało. Jako przeszkód zawsze używaj dużych i miękkich rzeczy.

Wycieczka

Do tej zabawy będziesz potrzebowała dużego kartonowego pudełka, w którym zmieści się Twój maluch. Zacznijcie od pomalowania go na kształt samochodu – narysujcie koła, szyby itd. W środku kartonu posadź malucha. Teraz pora na udawanie wycieczki. Zróbcie sobie przystanki, na których będzie można zabierać dodatkowych pasażerów (misia, lalkę), możecie pojechać na zakupy, do zoo i wszędzie gdzie tylko chcecie. Jeśli Ci się uda, możesz delikatnie przesuwać kartonem, w którym znajduje się Twoje dziecko, co na pewno będzie dla niego jeszcze większą frajdą.

Ciepło – zimno

Znana zabawa w ciepło – zimno zawsze doskonale sprawdza się podczas pochmurnych dni spędzanych w domu. Przygotuj ulubioną zabawkę malucha, wytłumacz mu, na czym będzie polegała cała zabawa, po czym ukryj wybrany przedmiot. Następnie zachęć dziecko do jego poszukiwań. Udzielaj mu wskazówek, w którą stronę powinno się kierować. Zabawa w ciepło – zimno dostarczy mnóstwa radości i pozwoli na rozwijanie koncentracji i orientacji przestrzennej malucha.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x