PoradnikJak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Pojawienie się nowego członka rodziny to dla wszystkich ogromne przeżycie.

Duże zmiany, które należy wprowadzić w życie całej rodziny. I o ile rodzice dużo spokojniej przeżywają pojawienie się na świecie kolejnego dziecka o tyle dla pierworodnego może to być nie mały szok. Jak do tego podejść, żeby pierwsze dziecko nie czuło się zdetronizowane i zazdrosne?

Masz już przetarte szlaki w temacie ciąży, porodu i opieki nad niemowlakiem wobec tego możesz więcej czasu poświęcić swojemu pierworodnemu bo to właśnie jemu wbrew pozorom teraz należy poświęcić więcej uwagi. 
Jak wiadomo dziecko naśladuje swoich rodziców, także w tej sytuacji. Jeśli podejdziecie do tego z radością, ale na spokojnie to tak samo przyjmie to Wasze dziecko.

Choć to wydarzenie bardzo wyjątkowo, wytłumaczcie, że to jednak normalne i nie powinno czuć się tym zaniepokojone. Zaangażujcie je do przygotowywania pokoju dla niemowlaka, kupowania ubranek. Poproście o pomoc w wyborze imienia. Wyciągnijcie jego stare zabawki i śpioszki. Poopowiadajcie jak to było jak Wasze dziecko było bobasem, pokażcie zdjęcia. Pokaż mu, że na niego również czekaliście z taką niecierpliwością, że tak samo dokładnie się przygotowywaliście na jego pojawienie się.

Dzięki temu, dziecko nie będzie czuło zazdrości widząc z jaką czułością opiekujesz się niemowlakiem.

Zadbaj o to, aby dziecko miało kontakt z innymi dziećmi. W przedszkolu czy na placu zabaw. Wytłumacz mu, że w wielu rodzinach jest więcej niż jedno dziecko i że rodzeństwo to super sprawa. Pokaż, że bycie starszym bratem lub siostrą to ważne zadanie. Tym bardziej, że maluszek na początku tylko śpi i je. I o swoich potrzebach sygnalizuje jedynie płaczem więc w wielu czynnościach trzeba mu pomóc, w co również możesz zaangażować starsze dziecko.

Małe dziecko nie rozumie do końca co to znaczy ciąża i że wielu rzeczy wtedy nie możesz robić. Staraj się unikać wypowiedzi w stylu „nie mogę się tak z Tobą bawić bo jestem w ciąży”. To ma bardzo negatywny wydźwięk. Staraj się tłumaczyć, że z tak wielkim brzuchem ciężko Ci się skacze, ale jak tylko maluszek się urodzi to na pewno wrócicie do tej zabawy. 
Ważne jest wtedy zapewnienie starszego dziecko o tym, że nadal tak samo mocno je kochacie i poświęcacie mu tyle samo uwagi i czasu jak wcześniej. Nie będzie się wtedy czuło odrzucone.

Nie dziw się jeśli pierworodny będzie upominał się o uwagę właśnie wtedy kiedy ty będziesz całkowicie pochłonięta opieką nad maluszkiem.

Żeby uniknąć drażliwych sytuacji angażuj starsze dziecko jak najczęściej do wspólnych zajęć. Do przygotowywania obiadu, sprzątania, spacerowania. W miarę możliwości, zadbaj również o to by spędzać czas tylko wyłącznie z nim. 
Porozmawiaj również z bliskimi i przypomnij im o tym, żeby nie skupiali się wyłącznie na Waszym nowonarodzonym dziecku, ale również na starszym. 
Na dobranoc czytajcie starszemu dziecku książki o podobnej tematyce jak na przykład „Franklin jest starszym bratem” i „Franklin czeka na siostrzyczkę”, Paulette Bourgeois, Brenda Cark, wyd. Debit.

Bądźcie dobrej myśli i do wszystkiego podchodźcie ze spokojem, a pojawienie się nowego dziecka w Waszej rodzinie na pewno dla wszystkich będzie ogromną radością.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x