Dzieciom w wieku przedszkolnym zdarza się chorować. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie: czy dziecku u lekarza muszą towarzyszyć rodzice, czy może to być np. niania? Co warto wiedzieć przed wysłaniem niani do lekarza?
Kwestię, czy niania będzie chodziła z dzieckiem do lekarza, najlepiej jest poruszyć od razu, już przy rozmowie kwalifikacyjnej (dobrą nianię można znaleźć na www.niania.pl). Ważne jest, czy niania wyraża zgodę na tego typu wizyty, czy uważa, że wizyta u lekarza to obowiązek i przywilej tylko i wyłącznie rodziców. Tej kwestii nie wolno zostawić niedopowiedzianej. W przypadku wystąpienia nagłej infekcji u dziecka zarówno rodzice, jak i niania muszą wiedzieć, kto pójdzie z dzieckiem do lekarza.
Bardzo często rodzą się wątpliwości, czy niania ma prawo towarzyszyć swojemu podopiecznemu w gabinecie lekarskim. Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań. Niania, jako opiekun faktyczny, czyli taki, który stale sprawuje opiekę nad dzieckiem, ma prawo wyrazić zgodę na podstawowe badania lekarskie oraz pobranie materiału biologicznego do badań. Jednak w przypadku gdy trzeba wyrazić zgodę na operację lub czynności lecznicze niosące ze sobą podwyższone ryzyko, potrzebna jest obecność rodziców. Ważne: w przypadku gdy rodzice nie mogą wydać takiej zgody (wyjazd w delegację bądź za granicę) zgodę musi wyrazić sąd opiekuńczy.
W wielu przychodniach, zwłaszcza prywatnych, praktykuje się pisemne upoważnienie dla niani wystawiane przez jednego lub oboje rodziców. Nie jest to wymóg prawny, ale warto go szanować. Przychodnie, postępując w ten sposób, dbają o dobro małych pacjentów.
Oddzielną kwestią pozostaje aspekt moralny. Wielu rodziców uważa, że w przypadku choroby opieka nad dzieckiem spada tylko na nich. I nie chodzi tu nawet o obowiązki regulowane przez kodeks rodzinny, co o zwiększoną potrzebę bliskości u dziecka. Jednak często zdarza się tak, że ze względu na pracę rodzice nie mogą przebywać z chorym dzieckiem, wtedy niania przejmuje wszystkie obowiązki mamy, włącznie z wizytami u lekarza.
Jak do tego podejść w praktyce? Jeśli niania jest z dzieckiem dłuższy czas, ma z nim dobry kontakt i jest przez nie traktowana jak członek rodziny, nic nie stoi na przeszkodzie, by poszła z dzieckiem do lekarza, gdy zajdzie taka potrzeba. W towarzystwie bliskiej osoby, do której dziecko ma zaufanie, maluch pozwoli się zbadać i nie będzie wykazywał oznak niepokoju. Jednak gdy zdarzy się tak, że niania jest z dzieckiem krótki czas, a ono zachorowało, to do lekarza synowi lub córce powinien towarzyszyć ktoś z rodziców, ewentualnie rodzic plus niania. Wizyta u lekarza w każdym przypadku jest dla dziecka stresem i trzeba zrobić wszystko, by ten stres zniwelować. Na pozostawienie wizyty u lekarza w wyłącznych kompetencjach niani przyjdzie czas nieco później.