PoradnikJak kupować krzesła do dziecięcego pokoju?

Jak kupować krzesła do dziecięcego pokoju?

Pojawieniu się kolejnego członka rodziny zawsze niesie ze sobą szereg obowiązków, wyzwań, decyzji do podjęcia. Jedno z takich zadań dotyczy wyboru odpowiednich krzeseł do dziecięcego pokoju. Jest to kwestia, która wydaje się banalna, ale w praktyce wielu rodzicom sprawia wiele problemu. Na co więc zwracać uwagę i o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim najważniejszym kryterium wyboru krzeseł do dziecięcego pokoju powinno być bezpieczeństwo. Wielu rodziców koncentruje się na wyglądzie zewnętrznym i dopasowaniu krzesła do aranżacji wnętrza, zapominając o tym, że to ten aspekt jest najbardziej istotny. I nie chodzi tu wcale tylko o to, aby krzesło czy inny mebel tego rodzaju nie miał ostrych kantów i wystających elementów takich jak np. śrubki czy gwinty, o które można zahaczyć lub się uderzyć. Na to akurat wiele osób zwraca uwagę. Trzeba jednak pamiętać także o jakości wykonania krzesła i o materiałach, z których zostało ono wyprodukowane.

Niezależnie od kupowanego rodzaju krzesła, mebel ten musi zapewniać stabilność. Rodzic musi mieć pewność, że korzystając z niego, dziecko nie zrobi sobie krzywdy, przykładowo przechylając się za bardzo na oparciu. Jeśli mamy do czynienia z krzesłem obrotowym, należy się upewnić, że żaden element nie pęknie, bo został zrobiony ze słabych jakościowo materiałów. Dlatego chociażby trzeba uważać na plastikowe elementy w tego rodzaju krzesłach. Dlatego też dobrze jest przyjrzeć się ruchomym elementom, których wykonanie może być kluczowe dla bezpieczeństwa i istotne dla komfortu użytkowania mebla przez dziecko.

Drugim ważnym czynnikiem jest ergonomia. Jest to kwestia tym ważniejsza, im dziecko jest starsze i im więcej czasu spędza w pozycji siedzącej. Od tego nie da się zresztą uciec. To nie tylko tryb życia, jaki ludzie dziś prowadzą – przed telewizorami, przed komputerami, bez ruchu i na siedząco. To także rosnące obowiązki szkolne dziecka. Dlatego też warto zadbać o to, aby w chwili kupowania krzesła do biurka wybrać taki model, który zapewni młodemu człowiekowi komfort i zachowanie optymalnej sylwetki. To o tyle istotne, że dziecko intensywnie rośnie i wszelkie wady postawy nabyte w tym okresie będą miały duży wpływ na jego zdrowie w późniejszych latach. Będzie mu też trudniej pozbyć się złych nawyków wykształconych przez przyjmowanie niewłaściwej pozycji w czasie siedzenia. Ponadto, ergonomiczne siedzisko sprawi, że dziecko nie będzie się męczyć tak szybko i będzie w stanie dłużej utrzymać koncentrację choćby po to, aby się uczyć. Na szczęście większość krzeseł współcześnie produkowanych jest projektowanych tak, aby jak najlepiej spełniać wszelkie wymogi związane z ergonomią. Mimo to warto mieć ten temat na uwadze.

Wygląd też oczywiście ma znaczenie. Dobrze dopasowane do wystroju krzesło będzie harmonijnie współgrać z resztą pomieszczenia. Często z pokojem dziecięcym kojarzyć się mogą pastelowe kolory, zwłaszcza w przypadku pokoju dla dziewczynki, ale wcale nie musimy ograniczać wyobraźni do jednego schematu. Można tu sobie pozwolić na więcej, byle tylko dziecku się to podobało. I tu warto wspomnieć o rzeczy, o której nie wszyscy rodzice pamiętają – dobrze, aby dziecko też miało wpływ na wybór krzesła. Kiedy już upatrzymy kilka modeli, które moglibyśmy kupić, niech dziecko też się o nich wypowie, a jeśli to możliwe, niech je wcześniej wypróbuje. W ten sposób wciągamy dziecko w proces decyzyjny i podkreślamy jego podmiotowość w rodzinie. Pokazujemy mu, że jego zdanie też jest dla nas ważne. Warto też podkreślić, że wygląd krzesła możemy modyfikować nie tylko odpowiednio je malując, ale także wykorzystując pokrowce. To zresztą bardzo dobre rozwiązanie, gdyż łatwiej je umyć niż niektóre tkaniny z jakich wykonane jest siedzisko czy oparcie.

Dziecku oczywiście będzie potrzebne krzesło obrotowe do biurka. Przydatne mogą być także zwykłe krzesła, ale wcale nie musimy się do nich ograniczać. Coraz bardziej popularne są chociażby pufy (kilka przykładów tutaj), wygodne, bezpieczne i stosunkowo niedrogie, a do tego mogące służyć latami. Pufa będzie świetna do wypoczynku i zabawy, ale do odrabiania lekcji, nauki czy siedzenia przed komputerem i tak trzeba będzie kupić odpowiednie krzesło.

Zakup krzesła do pokoju dziecięcego nie jest więc czymś skomplikowanym, ale wymaga ustalenia właściwych priorytetów. Bezpieczeństwo i ergonomia powinny być tu na pierwszym miejscu, przed wyglądem i wszelkimi innymi względami. Mając to jednak na uwadze, nie powinno być dziś większych problemów z wyborem odpowiedniego modelu. Oferta sklepów jest bowiem naprawdę szeroka.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x