PoradnikJod – jak podawać, aby nie przesadzić?

Jod – jak podawać, aby nie przesadzić?

Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór wpływają na działanie tarczycy, co przekłada się na schorzenia innych narządów uzależnionych od hormonów tarczycowych. Co zatem robić, aby ilość jodu w organizmie była odpowiednia?

Jak jod dostaje się do organizmu człowieka?

Jod jest pierwiastkiem, który może być dostarczony do naszego organizmu z pożywieniem lub z wdychanym powietrzem. Duże ilości jodu można znaleźć np. w rybach morskich, ale również w powietrzu nadmorskim. Niestety większość terytorium naszego kraju znajduje się poza zasięgiem powietrza bogatego w jod stąd też konieczna jest suplementacja tego pierwiastka.

Problemy zdrowotne związane z jodem

Zarówno niedobór jak i nadmiar jodu źle wpływają na tarczycę. Najczęściej występują nadczynność i niedoczynność tego narządu. Tarczyca produkuje hormony regulujące działaniem wielu narządów, stąd też ich nadmiar lub niedobór mogą objawiać się bardzo różnie. Wśród problemów związanych z tarczycą są m.in. zbyt szybka lub zbyt wolna przemiana materii, problemy z zasypianiem a nawet kłopoty z płodnością. Ponadto w przypadku nadmiernej ilości jodu w organizmie może dojść również do choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, które może być groźne dla życia i zdrowia.

Suplementacja jodu

Ponieważ w Polsce rejestrowano wiele zachorowań związanych z niedoborem jodu w 1997 roku wprowadzono tzw. profilaktykę jodową. Oznacza to, że jod dodawany jest obligatoryjnie do soli spożywczej oraz do mleka modyfikowanego dla niemowląt. Dawka podawana w soli jest na tyle duża, że zabezpiecza zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Dlatego też ważne jest, aby nie przyjmować suplementów diety np. multiwitaminy, zawierających ten pierwiastek. Należy pamiętać, że jego nadmiar może być tak samo groźny dla zdrowia jak niedobór.

Kiedy należy podawać jod

Dodatkowa suplementacja jodu musi być zalecona przez lekarza. W pierwszej kolejności wykonuje się badania krwi oraz badania tarczycy, a dopiero potem lekarz decyduje o podaniu dodatkowego jodu. Taka sama procedura obowiązuje zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x