Jak wybrać fototapetę do kuchni?

0
110
jak wybrać fototapetę

Często czujemy potrzebę odmienienia czegoś, na przykład we wnętrzu naszego domu, a jednocześnie nie mamy funduszy na generalny remont. Jeśli dużo gotujemy, to kuchnia będzie najprawdopodobniej pierwszym miejscem, które nam się znudzi i będzie wyglądało nieciekawie w obecnej odsłonie. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z możliwości montażu fototapety do kuchni.

Kuchnia jest miejscem, gdzie wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia wnętrza są narażone na duże możliwości uszkodzenia. Z jednej strony panują tam zwykle wysokie temperatury i duża wilgotność, związane z przygotowywaniem posiłków. Sprawia to, że wszystkie materiały użyte do wykończenia wnętrza muszą dobrze znosić tego typu warunki, nie niszczyć się oraz nie odchodzić od miejsc, do których zostały przytwierdzone. Z drugiej strony w kuchni cały czas coś się dzieje, a to oznacza, że na ścianie nierzadko lądują różne substancje – podczas miksowania ciasta na wypieki czy przygotowywania marynaty do obiadu. Z tego powodu fototapety do kuchni muszą być wybrane w odpowiedni sposób – aby były trwałe pod kątem panujących warunków, a jednocześnie, aby łatwo można było je czyścić.

Podczas wyboru fototapety do kuchni należy przemyśleć, jaki rodzaj produktu będzie nadawał się do naszych celów. Generalnie istnieją trzy podstawowe typy fototapet, w ramach których możemy dokonywać wyboru. Najbardziej popularna jest fototapeta foliowa. Jest ona najtańsza i najbardziej dostępna, co z pewnością stanowi zaletę; jednocześnie jednak może być mało trwała, zwłaszcza w przypadku pomieszczenia z tak wysoką wilgocią i zmiennymi temperaturami. Co więcej, fototapeta foliowa jest łatwa w samodzielnym montażu, ale nadaje się wyłącznie na powierzchnie równe.

Dwa typy fototapet do kuchni, które mogą nas zainteresować, to tapety winylowe oraz laminowane. Te pierwsze odstraszają wiele osób ceną, a także są raczej mało dostępne, co oznacza zwykle konieczność wyboru spośród dostępnych wzorów. Tapeta ta jest trudniejsza w samodzielnym montażu, ale najtrwalsza ze wszystkich rodzajów; najlepiej stosować ją jednak na część ściany, aby zachować dostęp powietrza do tynku. Optymalnym rozwiązaniem jest więc zwykle fototapeta laminowana.

Laminowane fototapety do kuchni dostać można w większości sklepów. Co więcej, w niektórych firmach da się je wykonać na zamówienie, nie tylko pod kątem rozmiaru, ale również wzoru, który się na nich znajdzie. Jest ona na tyle przyjazna dla ściany, że bez problemów można ją przykleić w miejscu między szafkami i blatem, gdzie zwykle montowane są fototapety, albo również na całej powierzchni ściany. Dzięki lateksowemu materiałowi, na którym fototapeta jest tworzona, można ją bez problemów czyścić i szorować, oczywiście określonymi przez producenta środkami oraz metodami. Jest odporna na wyższe temperatury i wilgoć.

Dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii istnieje możliwość zamówienia fototapet o takim wzorze, jaki nam się podoba. Pozwala to, w połączeniu z łatwością montażu większości jej typów, na regularne wymienianie fototapety, a co za tym idzie – zmienianie wnętrza bez większych nakładów finansowych, które są niezbędne w razie remontu.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments