MaluchAntybiotyki dla noworodka

Antybiotyki dla noworodka

Zdrowie nowo narodzonego dziecka to absolutny priorytet. Nic tak nie martwi rodziców, jak infekcje. System odpornościowy maleństwa nie jest jeszcze w pełni dojrzały, nie potrafi się „bronić”, a co za tym idzie – zagrożenie jest o wiele większe niż w jakiejkolwiek innej fazie życia dziecka. Jakie jest na to rozwiązanie? Antybiotyki. Specjalnie opracowane dla noworodków i w bezpieczne. Pod warunkiem, że prawidłowo je stosujemy!

 

 Jakie są przyczyny infekcji u dzieci?

 

Najczęstszym zagrożeniem dla dzieci jest gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), meningokoki (bakterie z rodzaju Neisseria), paciorkowce (bakterie z rodzaju Streptococcus), pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) oraz tak zwane pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonasaeruginosa). Wszystkie te mikroorganizmy doprowadzają do infekcji, które zna z autopsji niejeden rodzic… Niewłaściwie leczone lub zaniedbane, mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci dziecka.

Dzieje się tak, ponieważ tuż po narodzinach, układ immunologiczny maluszka nie jest w pełni wykształcony. Jednak strach jest najgorszym doradcą. Antybiotyki, które zaproponuje lekarz pediatra będą najlepszą bronią w walce z wirusami.

To, co rodzic powinien wiedzieć to fakt, że antybiotyki nie zwalczają wirusów, a jedynie infekcje bakteryjne i grzybicze. Co to oznacza? W trakcie grypy, która jest wirusem, lekarz nie przepisze dziecku antybiotyku.

 

O czym trzeba pamiętać?

 

Antybiotyki, nawet te opracowane z myślą o noworodkach, mogą wywoływać skutki uboczne. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby móc stosować je bez obaw!

 

  • Nigdy nie podawaj maleństwu niczego „na własną rękę”. Stosuj antybiotyki i preparaty polecone i przepisane przez lekarza specjalistę.
  • Nie nadużywaj leków, a zwłaszcza nie dawaj ich „na zapas” lub profilaktycznie!
  • Podawaj maluszkowi lek osłonowy!

 

Tu się zatrzymamy, bo to bardzo ważna informacja. Niektóre antybiotyki mogą niszczyć nie tylko złe, ale również dobre bakterie. Takie osłabienie powoduje często biegunkę i gorączkę u maleństwa, bóle brzucha i inne objawy. Aby temu zapobiec, wraz z antybiotykiem najlepiej podawać preparat pro biotyczny, który zawiera żywe bakterie, odbudowujące florę bakteryjną jelit. Przykładem jest produkt FFbaby, warto dowiedzieć się o nim więcej na www.ffbaby.pl

 

Podawanie noworodkowi antybiotyku

 

Antybiotyk podajemy tak, jak zalecił lekarz, pamiętając przede wszystkim o tym, że:

 

  • Pilnujemy odstępów czasowych!
  • Nie stosujemy kuracji tym samym antybiotykiem dwa razy z rzędu.
  • Podczas kuracji nie wychodzimy z noworodkiem z domu, lepiej nie zapraszać również gości. 

Wszystko konsultujemy z lekarzem, a każda infekcja okaże się możliwa do zwalczenia!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x