Maluch4 powody, dla których z przebijaniem uszu warto poczekać

4 powody, dla których z przebijaniem uszu warto poczekać

 

Kolczyki w uszach kobiety to wspaniała ozdoba, jednak pojawia się pytanie, kiedy najlepiej przebijać uszy? Rodzice bardzo różnie podchodzą do tego zagadnienia. Jedni są zdania, że im wcześniej tym lepiej i kolczyki zakładają już niemowlętom. Inni czekają, aż dziecko zacznie chodzić do przedszkola, a jeszcze inni jak będzie miało naście lat. Naszym zdaniem z kolczykami nie trzeba się spieszyć. Zobacz dlaczego.

1. Stres i ból

Częstym argumentem podawanym przez mamy decydujące się na przebicie uszu niemowlętom jest to, że dziecko nie będzie pamiętało bólu związanego z tym zabiegiem. Jest to prawdą, ale tylko w części. Większość osób, które poddały się tego typu zabiegowi szybko zapomina o bólu z nim związanym, tak też jest w przypadku niemowląt. Niestety dla maluchów nie sam ból jest najgorszy, ale stres jaki towarzyszy przebiciu uszu. Najmłodsze dzieci nie są przyzwyczajone do obecności w obcych miejscach i towarzystwa obcych osób, a podczas zabiegu mają z tym do czynienia. Jest to dla nich ogromny stres. Trzeba się więc zastanowić czy na pewno warto narażać na niego swoją pociechę.

2. Narażenie zdrowia dziecka

Choć wydaje nam się to niemal niemożliwe, to warto zauważyć, że przebijanie uszu może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jednym z głównych zagrożeń są choroby takie jak żółtaczka zakaźna. Niestety nadal jednym z miejsc, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na tę chorobę są salony kosmetyczne. Poza WZW podczas zabiegu przekłuwania uszu można narazić dziecko na kontakt z wirusem HIV czy drobnoustrojami chorobotwórczymi. Warto pamiętać, że niemowlęta mają jeszcze słaby układ odpornościowy, który nie ze wszystkimi bakteriami i wirusami umie sobie poradzić.

3. Możliwość uszkodzenia uszu

Niemowlęta są bardzo ruchliwe i ciekawe wszystkiego. Te cechy małego dziecka w połączeniu z kolczykami w uszach mogą prowadzić do uszkodzenia uszu. Częstym problemem jest naderwanie ucha. Dzieci chwytają za ucho i chcą zobaczyć co tam jest naciągają je, co prowadzi do uszkodzenia. Zdarza się także, że kolczyki zaczepiają się np. o pościel, co może prowadzić do powstania rany.

4. Alergia

Organizmy małych dzieci są bardzo wyczulone na wszelkie ciała obce. Metale, z których wykonane są kolczyki – także złoto i srebro, mogą powodować reakcje alergiczne u niemowlęcia.

Małe dziewczynki z kolczykami w uszach i pięknymi loczkami wyglądają cudownie. Warto jednak zastanowić się czy wygląd jest wart zagrożeń, które czyhają na niemowlę. Może lepiej z przebijaniem uszu poczekać do wieku szkolnego, kiedy dzieci są już bardziej odporne i uważne?

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x