PoradnikOczyszczacz do pokoju dziecka. Dlaczego warto i który wybrać?

Oczyszczacz do pokoju dziecka. Dlaczego warto i który wybrać?

Coraz więcej pokojów dziecięcych wyposażonych jest w oczyszczacze powietrza, co stanowi przejaw troski rodziców o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pociech. Czy takie urządzenia naprawdę są potrzebne, a jeśli tak, to które z nich wybrać?

Dlaczego dzieci potrzebują czystego powietrza?

Organizm dziecka jest szczególnie podatny na negatywny wpływ zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i to z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, iż układ immunologiczny u najmłodszych nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, co oznacza słabszą zdolność do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Drugi problem stanowi fakt, iż dzieci często wdychają powietrze przez usta zamiast przez nos, w którym ulega ono częściowemu oczyszczaniu. Ponadto pobierają więcej powietrza w przeliczeniu na swoją masę ciała niż ludzie dorośli, co stanowi trzecią przyczynę ich wyższej podatności na działanie smogu.

Głównym zagrożeniem dla zdrowia są pyły zawieszone, które wywołują szereg chorób, jak również przyczyniają się do zaburzeń w rozwoju intelektualnym dziecka. Z raportu UNICEF wynika, iż dzieci do 3 roku życia narażone na częsty kontakt z zanieczyszczonym powietrzem mają słabiej rozwinięte funkcje poznawcze od swoich rówieśników. 

W Polsce o smogu mówi się przede wszystkim w sezonie grzewczym, lecz należy pamiętać o tym, że nie zawsze związany jest on z procesem ogrzewania budynków. Wiele badań dotyczących szkodliwości zanieczyszczeń powietrza przeprowadzanych jest w miejscach położonych przy ruchliwych ulicach. Zanieczyszczenia komunikacyjne to problem aktualny niezależnie od pory roku.

Idealny oczyszczacz do pokoju dziecięcego

Zła jakość powietrza w Polsce sprawiła, że ilość dostępnych w sklepach oczyszczaczy jest dość duża. Niestety, nie każdy z nich jest w stanie efektywnie chronić zdrowie najmłodszych. 

www.depositphotos.com

Dobra wydajność

Wydajność (a więc przepływ powietrza lub CADR) determinują maksymalną powierzchnię pracy oczyszczacza, czyli informują o tym, w jak dużym pomieszczeniu będzie on dobrze spełniał swoją funkcję. W serwisie Wybierz Oczyszczacz przedstawiamy powierzchnię pracy obliczoną dla każdego urządzenia w ten sam sposób. Producenci stosują rozmaite przeliczniki, dlatego lepiej nie brać pod uwagę ich deklaracji, tylko przyjąć, iż w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości 80 m³/h to wartość odpowiednia dla 10 m² powierzchni. Pozwoli to samodzielnie ocenić możliwości oczyszczaczy spoza naszego rankingu.

www.depositphotos.com

Skuteczne filtry

Oczyszczacze wodny czy jonizatory powietrza nie są w stanie usunąć z powietrza najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń. Takie technologie mogą pełnić funkcję pomocniczą, lecz walka ze smogiem wymaga zastosowania przede wszystkim filtra HEPA. Wykazuje on znakomitą skuteczność w usuwaniu mikroskopijnych cząsteczek stałych, czyli pyłów zawieszonych. Co więcej, zatrzymuje pyłki roślinne, sierść, kurz i unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni, tak więc może pomóc przy alergii. Nie wyeliminuje natomiast szkodliwych gazów. Tutaj idealnym rozwiązaniem jest filtr zbudowany z węgla aktywnego, dlatego dobry oczyszczacz powinien wykorzystywać m.in. technologię HEPA i filtr węglowy. Więcej na temat rodzajów filtrów i ich klasach można przeczytać w artykule https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/

Bezpieczeństwo użytkowania

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne wyposażone w obracający się wiatrak, dlatego rodzice, którzy go kupują, mają czasem obawy o bezpieczeństwo swoich dzieci. Są one zbyteczne, gdyż producenci dbają o to, aby dziecko nie było w stanie dostać się do obrotowych elementów urządzenia. Nie ma zatem potrzeby ustawiania oczyszczacza na wysokich, niedostępnych dla dzieci półkach, gdzie ich efektywność będzie nieco niższa (zanieczyszczenia osiągają najwyższe stężenia na niskich wysokościach, tuż przy podłodze). Wiele urządzeń ma blokadę rodzicielską, która pozwala uniemożliwić najmłodszych zmianę ustawień czy wyłączenie oczyszczacza.

Cicha praca

Skuteczne, a zarazem nieme oczyszczacze powietrza nie istnieją. Nie oznacza to jednak, że urządzenie musi generować dokuczliwy hałas. Jeśli urządzenie ma stać blisko łóżka dziecka, to w najniższym trybie maksymalna głośność powinna wynosić do 30 dB. Jeżeli pokój jest duży i można zachować 2-3 metrów odległości między oczyszczaczem a łóżkiem, poziom hałasu może wynosić około 35 dB.

Szczególnie jest to ważne w przypadku alergików, ponieważ początkowo to do nich adresowany był oczyszczacz powietrza. W sypialni alergików powinien pracować stale oczyszczacz powietrza, w tym artykule http://www.elblag.net/artykuly/alergia-wziewna-czy-oczyszczacz-powietrza-usuwa-kurz,39802.htm autorzy wyjaśniają wpływ oczyszczacza na alergię.

Przystępne koszty eksploatacji

Kupno to oczyszczacza to nie jedyny wydatek związany z oczyszczaniem powietrza. Przez cały okres użytkowania urządzenia konieczne bowiem będą opłacanie rachunków za pobrany przez nie prąd oraz wymienia filtrów. Błędem jest zatem zakup oczyszczacza bez obliczenia przybliżonych rocznych kosztów eksploatacji. Dlaczego najlepiej obliczyć wydatki ponoszone przez rok? Odpowiedzią jest różna żywotność filtrów, która powoduje, że uwzględnienie samej ich ceny można wprowadzić w błąd. 

Ładny wygląd

Wygląd nie jest wprawdzie najważniejszą cechą oczyszczacza, ale mając na uwadze estetykę pokoju dziecięcego, warto wybrać ładne urządzenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest obejrzeć interesujące nas modele (przynajmniej na zdjęciach) i zwrócić szczególną uwagę na oczyszczacze dostępne w kilku kolorach.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x