Rodzice coraz częściej decydują się wyposażyć pokój dziecięcy w nawilżacz powietrza. To bardzo dobra decyzja, jednak przed zakupem urządzenia warto przyjrzeć się różnym modelom nawilżaczy i dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać skuteczny, a przy tym bezpiecznym i niedrogi sprzęt.
Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna?
Wilgotność względna powietrza powinna wynosić od 40 do 60%. Gdy powietrze jest za suche wysychają nam błony śluzowe, co prowadzi do zwiększonej podatności na choroby bakteryjne i wirusowe, drapania w gardle, suchego kaszlu, podrażnienia oczu i przesuszenia skóry. Zbyt wysoka wilgotność powoduje natomiast bóle głowy, mięśni i stawów, uczucie chłodu i problemy z koncentracją, a także sprzyja rozwojowi pleśni, które mogą wywołać jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne.
Organizm dziecka nie jest w stanie bronić się przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych tak dobrze jak organizm dorosłego, dlatego najmłodsi są szczególnie narażeni na negatywne skutki nieprawidłowej wilgotności powietrza.
Niektórzy rodzice starają się podnieść poziom nawilżenia w pokojach dziecięcych za pomocą nawilżaczy na kaloryfer, ale ich skuteczność jest znikoma. Domowe metody takie jak wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników bywają dość uciążliwe i wymagają nieustannego kontrolowania uzyskiwanych efektów. Najlepszym wyjściem jest zatem elektryczny nawilżacz powietrza. Opis najważniejszych elementów takiego urządzenia oraz modele przetestowane i zasługujące na szczególną uwagę znajdziesz na https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/.
Jaki rodzaj nawilżacza będzie odpowiedni dla dziecka?
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne.
Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które dla człowieka są niesłyszalne i rozbijają cząsteczki wody, przekształcając ją w bardzo drobną mgiełkę. Wytwarzana przez nie para wodna jest chłodna, lecz zawiera w sobie wszystko to, co znajdowało się wcześniej w wodzie, a więc m.in. minerały, chemikalia. a niekiedy nawet metale ciężkie. To wszystko trafia później do organizmu człowieka wraz z tlenem oraz osadza się na meblach i innych powierzchniach w formie białego pyłu. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają zatem stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. Co więcej, ultradźwięki mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych.
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza emituje mgiełkę chłodnej pary wodnej
Nawilżacz parowy działa na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny. Znajdująca się wewnątrz urządzenia grzałka doprowadza wodę do wrzenia, a emitowana na skutek tego para wodna nawilża powietrze. Para ta jest higienicznie czysta, lecz ma wysoką temperaturę, przez co stwarza ryzyko poparzenia i nieznacznie podnosi temperaturę w pokoju. Niekiedy nagrzewa się także sam nawilżacz, co dodatkowo ogranicza bezpieczeństwo urządzenia, zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Problem stanowi również fakt, iż nawilżacze parowe zużywają dużo prądu, zwiększając w ten sposób rachunki za energię elektryczną.
Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny proces odparowywania wody. Umożliwia im to specjalny wkład albo obrotowe dysk, a wytwarzana para jest chłodna, zatem nie ma tu ryzyka poparzenia. Urządzenia tego typu zazwyczaj mają element antybakteryjny, dlatego zapewniają wysoki stopień higieny. Najtańsze modele nawilżaczy ewaporacyjnych kosztują trochę drożej od tanich urządzeń ultradźwiękowych czy parowych, ale są najbezpieczniejsze dla dziecka oraz dla pozostałych domowników.
Nawilżacz w pokoju dziecka
Oczywiście, należy pamiętać o tym, że każdy nawilżacz powietrza – bez względu na wykorzystywaną technologię – wymaga regularnego czyszczenia i wymiany elementów ulegających zużyciu, aby mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję i nie stał się siedliskiem bakterii. Tego, w jaki sposób utrzymać urządzenie w czystości, dowiesz się z artykułu https://niebojsmoga.pl/czy-nawilzacz-powietrza-ma-sens/.
Ile kosztuje dobry nawilżacz powietrza?
Przedstawione powyżej argumenty przemawiają za tym, że najlepszym urządzeniem do pokoju dziecięcego jest nawilżacz ewaporacyjny. Wspomnieliśmy już, iż jego przeciętna cena jest nieco wyższa od średnich cen innych typów nawilżaczy, ale nie oznacza to, że zakup takiego sprzętu oznaczać musi poważne obciążenie dla domowego budżetu. Wiele z najtańszych modeli nawilżaczy ewaporacyjnych bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, tak więc na uwagę zasługują nie tylko drogie urządzenia.
Jedną z najtańszych propozycji jest nawilżacz powietrza Philips HU4801/01, który kosztuje niewiele ponad 300 zł i sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni 20 m² (na każde 10 m² w ciągu jednej godziny nawilżacz powinien dostarczać około 100 ml pary wodnej). Należy jednak pamiętać o tym, że jest pozbawiony higrostatu, który ułatwia utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia, dlatego podczas jego pracy wskazane jest regularne kontrolowanie wilgotności. W taką funkcję wyposażony został natomiast inny model tego producenta – nawilżacz Philips HU4813/10, którego zaletą jest też trochę wyższa wydajność, odpowiednia dla 25 m². Za urządzenie to trzeba obecnie zapłacić 534 zł.