PoradnikJak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Pobyt w szpitalu to z pewnością duże przeżycie dla dziecka w każdym wieku. Niektóre choroby dziecięce wymagają hospitalizacji, która bywa trudna zarówno dla małego pacjenta, jak i dla jego rodziców. W tej niecodziennej dla małego człowieka chwili należy dołożyć wszelkich starań i poświęcić należytą uwagę przygotowaniom do pobytu w szpitalu. Zaniedbanie w tym obszarze może okazać się traumą powracającą nawet po długich latach.

Zaplanowany pobyt w szpitalu

Wiele chorób dotykających najmłodszych pozwala na dokładne zaplanowanie długości pobytu małego pacjenta w szpitalu. W tym przypadku rodzice mają wystarczającą ilość czasu do odpowiedniego nastawienia swojego podopiecznego na nową sytuację. Spora część rodziców wspomaga się tutaj metodą „nagrody”, która okazuje się wysoce skuteczna. Obiecanie dziecku kupna wybranej zabawki, wyjazdu czy czegoś o czym marzy po wyjściu ze szpitala jest bardzo motywujące i pozwala przetrwać nawet najcięższe chwile tęsknoty za domem. Co więcej, planując wizytę w szpitalu rodzic posiada dostateczną wiedzę, aby móc dokładnie wytłumaczyć, co tam może czekać podopiecznego, na co ma się przygotować i rozwiać wszelkie obawy przed nieznanym. Wybierając szpital do planowej wizyty warto postawić na placówkę, w której rodzic traktowany jest w sposób partnerski. Na takie wyróżnienie zasługuje chirurgia dziecięca w prywatnej klinice Medicover. Klinika dziecięca tego szpitala zezwala na całodobową obecność rodzica przy dziecku oraz na bieżąco informuje go o jego stanie zdrowia pacjenta.

Nagła hospitalizacja malucha

Czasami zdarzają się wypadki, w których nie ma czasu na długie rozmowy i przygotowywanie dziecka na rozłąkę z domem i kilkudniowy pobyt w szpitalu. W takiej chwili najważniejsze jest, aby dziecko czuło, że mimo sytuacji kryzysowej ma bezgraniczne oparcie w swoim rodzicu, a zaistniała sytuacja w żaden sposób nie wyprowadza go z równowagi. Nie należy okazywać swoich obaw, nerwów czy stresów oraz powodować (choć często nieświadomie) poczucia winy u dziecka. Całą uwagę należy poświęcić swojej pociesze i zapewnić jej maksimum komfortu psychicznego. W wielu szpitalach oprócz kompleksowej pomocy dla dziecka znajdzie się również pomoc psychologiczna dla rodziców, która pomoże przetrwać trudne dla całej rodziny chwile.

Przygotowanie dziecka na operację

Operacje chirurgiczne mogą budzić wiele obaw u małych pacjentów. Rola rodzica w tej chwili skupia się na tłumaczeniu i ukazywaniu pozytywnych aspektów zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że nie należy podopiecznych oszukiwać. Dzieci czują i zauważają znacznie więcej niż mogłoby się wydawać dorosłym. Należy w sposób rzetelny, ale dostosowany do wieku dziecka uświadomić je, z czym związana jest operacja i co będzie miało miejsce po zabiegu. Znajomość procesów szpitalnych i oznak zwiastujących jego zakończenie jest niezwykle ważna dla pociechy oraz pozwala jej lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x