PoradnikJak chronić się przed kleszczem ?

Jak chronić się przed kleszczem ?

Wiosna zagościła w Polsce już na dobre. Trwająca, słoneczna majówka zachęca do spacerów. Najczęściej uciekamy na łono natury. Do lasów, parków, na łąki. Pozwalamy dzieciom biegać boso po trawie. Sami chętnie wylegujemy się wśród kwiatów. Marzymy, aby ten błogi, przyjemny czas trwał wiecznie. Nie zapominajmy o tym, aby jednocześnie był bezpieczny.
Jeśli jeszcze nie znasz wszystkich sposób przed uchronieniem się przed ukąszeniem kleszcza koniecznie przeczytaj artykuł do końca.
W Polsce mamy aż dwadzieścia rodzajów kleszczy, ale to z trzema gatunkami, niestety najgroźniejszymi, mamy najczęściej do czynienia. Z pospolitym, łąkowym i obrzeżkiem gołębim. Najczęściej przebywają na obrzeżach lasów i łąk, na poboczach ścieżek, pod drzewami. Oprócz tego potrafią wejść do mieszkań przez okna, balkony lub kanały wentylacyjne. Niektóre atakują rano i w godzinach popołudniowych, inne w nocy. Co oznacza, że musimy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny nie tylko jak jesteśmy na spacerze w parku czy lesie.

Przede wszystkim wiedząc kiedy kleszcze atakują najczęściej wybieraj te godziny, w których nie są tak aktywne czyli okołopołudniowe.
Jeśli chcesz zorganizować piknik to na środku łąki, a nie na jej obrzeżach. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze. Koniecznie długie spodnie i bluzka z długim rękawem. Nie zapomnij o kapeluszu. Kup w aptece lub dobrej drogerii preparat odstraszający kleszcze. Po każdej wycieczce na łono natury, po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało.

Co robić gdy zobaczysz wkłutego kleszcza?
– za pomocą pęsety, obrotowym ruchem tuż przy skórze wyciągnij go, zdezynfekuj ranę
– obserwuj reakcję organizmu, jeśli w przeciągu 2-3 tygodni pojawi się gorączka, bóle głowy, bóle stawów koniecznie zgłoś się do lekarza
– jeśli w przeciągu 1-5 tygodni pojawi się rumień koniecznie zgłoś się do lekarza, by rozpocząć kurację antybiotykową
– najlepiej jeśli od razu po znalezieniu kleszcza zgłosisz się do lekarza, by wykonać test na boreliozę

Nie da się ukryć, że najlepszą ochroną przed boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka. Nie jest ona niestety refundowana. Jednak ryzyko groźnych chorób, które przenoszą kleszcze jest zbyt wysoko więc po prostu warto to zrobić.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x