PoradnikJak dobrać buty dla dziecka?

Jak dobrać buty dla dziecka?

Zakup przez internet to wygodny i szybki sposób na wybór obuwia dla dziecka. Zalet takiego rozwiązania jest kilka – od braku konieczności przebywania w zamkniętej przestrzeni z innymi klientami, aż po komfort samego malca. Dla wielu rodziców wyzwaniem może być jednak dobór odpowiedniego rozmiaru. Brak możliwości zmierzenia obuwia nie musi być jednak przeszkodą. Wystarczy zastosować się do kilku sprawdzonych wskazówek.

1. Kupno butów dziecięcych — jaki rozmiar wybrać?
2. Jak dobrać buty dla dziecka?
3. Czy warto kupować zbyt duże obuwie dla dziecka?
4. Jakie buty dla dziecka wybrać?

Kupno butów dziecięcych — jaki rozmiar wybrać?

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, których układ ruchu wciąż się rozwija. Buty mają wpływ na sposób chodzenia i układ stóp w trakcie ruchu. Nieprawidłowo dobrane buty mogą wyrządzić dużo więcej szkód niż w przypadku osoby dorosłej, rzutując negatywnie na miednicę i kręgosłup. Oprócz tego zbyt małe lub zbyt duże buty mogą prowadzić do nieprzyjemnych otarć, odcisków i innego typu kontuzji.

Warto pamiętać, że w okresie dziecięcym stopy rosną szybko. Z tego powodu warto mierzyć je co 3 miesiące, aby przekonać się, czy konieczny jest zakup nowego obuwia. Dobór odpowiedniego rozmiaru butów nie jest trudny. Wystarczy odpowiednio zmierzyć stopy.

Jak dobrać buty dla dziecka?


Wielu rodziców staje przed problemem, jak dobrać buty dla dziecka.
Najlepszym sposobem na zmierzenie stóp dziecka jest zmierzenie obrysu stopy. W tym celu dziecko powinno stanąć na białej kartce, dotykając lekko piętami ściany. Palce powinny pozostać wyprostowane. Rodzic dokonuje obrysu stopy ołówkiem, prowadząc go tuż przy krawędzi stopy. Następny etap to zmierzenie powstałego obrysu sztywną linijką – między dwoma najbardziej wysuniętych przeciwległych punktów. Warto podkreślić, że najlepiej obrysować obydwie stopy dziecka. Może zdarzyć się, że każda z nich ma inną długość. W takim wypadku rozmiar dobieramy do dłuższej stopy.

Warto podkreślić, że dla pełnego komfortu obuwie dziecięce powinno mieć zapas 1 lub 0,5 centymetra w stosunku do długości stopy. Ilość miejsca jest uzależniona od rodzaju obuwia, a także tęgości stopy. W przypadku wąskich stóp wystarczy pozostawić od 0,5 centymetra do 0,7 centymetra zapasu. Przy tęgich stopach najlepiej zostawić do 1 centymetra. Podobną zasadę stosujemy w przypadku trzewików zimowych. Zapewni to wygodę i przepływ powietrza w trakcie noszenia oraz zapobiegnie otarciom.

Czy warto kupować zbyt duże obuwie dla dziecka?

Wielu rodziców słyszało z pewnością opinię, aby kupować dzieciom większy rozmiar obuwia, niż wynika to z aktualnej wielkości jego stopy. W efekcie dziecko będzie mogło cieszyć się butami dłużej. Warto pamiętać jednak, że taki zakup jest wyjątkowo niekorzystny z powodów zdrowotnych. Jak zostało wspomniane wcześniej, w dzieciństwie rozwija się układ ruchu. Źle dobrane buty, w tym zbyt duże, mogą doprowadzić do zaburzeń układu ruchu, w tym ukształtowania się złego sposobu chodzenia. To natomiast ma wpływ na cały układ szkieletowo – kostny. Niekorzystny wpływ ma również zbyt małe obuwie, które może doprowadzić do kontuzji i otarć skóry, powodując znaczny dyskomfort w trakcie ruchu. Dlatego stopy dziecka warto mierzyć regularnie i, jeśli zajdzie taka potrzeba, zmieniać obuwie na większe.

Jakie buty dla dziecka wybrać?

Wybierając buty dla dziecka, warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór odpowiedniego rozmiaru, ale także jakość wykonania, wysokiej jakości materiał i design. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania obuwia i zadowolenie dziecka.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej