Rodzina 500+ – program rusza już jutro!

0
327
rodzina 500+

Rządowy program Rodzina 500+ jest spełnieniem jednej z najbardziej oczekiwanych obietnic wyborczych. Wprawdzie pieniądze do rodzin miały trafić już w styczniu, niemniej jednak nawet jeśli będą nieco później z pewnością się przydadzą. Jak do tej pory Rodzina 500+ to były tylko słowa wypowiadane przez polityków oraz literki na papierze ustaw. Od jutra program nabierze realnych kształtów.

 

Od 1. kwietnia  można składać wnioski

Już od jutra, czyli od 1. kwietnia 2016 roku, będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, a w przypadku rodzin mniej zamożnych również na pierwsze. Formularze wniosków były dostępne już w połowie marca. Można je było ściągnąć z internetu lub wziąć z niektórych urzędów wskazanych przez władze samorządowe. Wypełniony wniosek z załącznikami będzie można składać już od jutra we wskazanych przez samorządy placówkach oraz przez internet za pośrednictwem m.in. platform bankowych.

 

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z wypłatą

Choć na oficjalnej stronie Ministerstwa programu 500+ znajduje się informacja, że decyzje o przyznaniu środków będą wydawane zgodnie z kolejnością wpływających wniosków, należy pamiętać, że nie oznacza to, iż już po kilku dniach otrzymamy pieniądze na wskazane we wniosku konto. Zanim otrzymamy gotówkę, najpierw każdy wniosek musi zostać zweryfikowany i dokładnie sprawdzony. Później zostanie wydana przez urzędnika decyzja i dopiero na jej mocy wysłane zostaną pieniądze. Okres od przyjęcia wniosku do wydania decyzji może wynosić nawet kilka tygodni.

 

Pozwólmy pracować urzędnikom

Urzędnicy spodziewają się dużego napływu wniosków szczególnie w pierwszych dniach kwietnia. Warto jednak pamiętać, że wnioski można składać przez najbliższe trzy miesiące. Jeśli zmieścimy się w tym terminie otrzymamy wyrównanie od kwietnia. Tym samym nic nie stracimy. Jeśli nie mamy czasu na stanie w kolejce, może lepszym pomysłem będzie zgłoszenie się do punktu przyjmowania wniosków za kilka dni? Rozłożenie ilości przyjmowanych dokumentów na dłuższy czas pozwoli lepiej działać wszystkim pracownikom, którzy się tym zajmują.

 

Przez internet

Osoby, które nie mają ochoty na długie czekanie w kolejkach mogą skorzystać z platform umożliwiających składanie wniosków przez internet. Wśród nich jest ministerialna Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/ oraz m.in. strona PKO BP oraz kilku innych banków. Korzystanie z możliwości wypełnienia i wysłania wniosku za pośrednictwem internetu będzie z pewnością trwało znacznie krócej aniżeli złożenie go osobiście.

 

Już jutro będzie można złożyć wniosek o przyznanie 500 zł świadczenia wychowawczego. Chociaż wnioski mają być rozpatrywane w kolejności wpływania, nie oznacza to, że koniecznie 1. kwietnia trzeba zgłosić się w urzędzie. Aby nie stać w kolejkach warto odłożyć wizytę o kilka dni.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments