Seks a świadome macierzyństwo

0
118
świadome macierzyństwo

Bez wątpienia seks jest bardzo ważnym aspektem naszego życia. Pełni on nie tylko funkcję prokreacyjną, ale również bardzo zbliża do siebie partnerów. Niezależnie od okoliczności, w jakich realizowane są potrzeby seksualne, należy zachowywać się odpowiedzialnie, co oznacza przede wszystkim świadome podejmowanie decyzji. Warto już na długo przed zbliżeniem pomyśleć o antykoncepcji.

 

Antykoncepcja to podstawa

Posiadanie potomstwa powinno być świadomą i przemyślaną decyzją obojga partnerów. Skrajnie nieodpowiedzialna jest postawa w stylu „może się uda”, a decyzji o wyborze sposobu antykoncepcji nie należy także odkładać na ostatnią chwilę. Złym pomysłem jest także stosunek przerywany. Ogranicza on spontaniczność i odczuwanie pełni doznań, a jego wartość antykoncepcyjna jest bardzo wątpliwa, co potwierdzają opinie ginekologów. Większość metod zapobiegania ciąży przeznaczona jest dla kobiet. Najpopularniejsze są pigułki hormonalne, jednak ze względu na wiele działań niepożądanych, mogą być stosowane tylko przez ograniczoną grupę kobiet. Istnieje też długa lista chorób, które są przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej terapii antykoncepcyjnej.

Alternatywa dla pigułki antykoncepcyjnej

Często, zwłaszcza wśród mężczyzn, słyszy się opinie, że seks w prezerwatywie nie jest tak przyjemny, jak bez zabezpieczenia. W sferze intymnej, oprócz samej realizacji aktu seksualnego, ważna jest także jego emocjonalna strona. Liczy się wzajemne zaufanie i akceptacja obojga partnerów. Powinni oni otwarcie mówić o swoich obawach i potrzebach, a także być skłonni do pewnych kompromisów. Przy odpowiednio stworzonej relacji, tak drobny element jak prezerwatywa, nie powinien nabierać negatywnego znaczenia. Odpowiedzialny związek to przede wszystkim troska o drugą osobę oraz obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa jej i sobie. Dla tych, którzy nie czerpią satysfakcji ze stosunku w prezerwatywie lub są uczuleni na lateks, stworzone zostały prezerwatywy nielateksowe. Wykonane najczęściej z poliuretanu są cieńsze i lepiej przewodzą ciepło, co zapewnia mocniejsze i intensywniejsze doznania.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments