Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. To początek, ale już się zastanawiasz co z Twoją pracą.
Kiedy należy poinformować pracodawcę? I co w momencie kiedy będziesz się źle czuć lub gdy będziesz musiała wyjść w czasie pracy na badania? Uspokajamy, kobieta w ciąży ma specjalne prawa i przywileje, zapisane w kodeksie pracy. Ale te prawa będą Cię obowiązywać dopiero od momentu, kiedy oficjalnie przedstawisz szefowi zaświadczenie o fakcie bycia w ciąży.
Wówczas pracodawca nie może kazać Ci pracować po godzinach, na zmianie nocnej lub w formie zakazanej kobietom w ciąży. Możesz bez problemu wyjść w czasie pracy na badania dotyczące ciąży. Za ten czas nieobecności powinnaś mieć zapłacone tak jakbyś w niej była. Twój szef może jedynie zażądać udowodnienia, że nie mogłaś ich zrobić po pracy.
Jest zasada, że kobieta w ciąży nie może pracować więcej niż osiem godzin codziennie.
Jeśli więc pracowałaś wcześniej po dwanaście godzin rozkład Twojej pracy musi się zmienić. Jedynie nie zmienia się Twoje wynagrodzenie. Nie możesz robić nadgodzin, ani wyjeżdżać w delegację. Jednak przepis o wyjazdach służbowych nie musi Cię obowiązywać w momencie kiedy wyrazisz na to zgodę. Będąc w ciąży, lub później kiedy będziesz karmić piersią nie możesz pracować w pozycji stojącej dłużej niż trzy godziny. Nie możesz wykonywać pracy, w której nagle zmienia się temperatura powietrza, która grozi urazami fizycznymi czy psychicznymi, w której masz kontakt z substancjami chemicznymi czy w takiej, w której musiałabyś dźwigać coś ciężkiego. Jeśli lekarz szczególnie zabroni wykonywać Ci jakiejś czynności możesz przedstawić taki dokument przełożonemu.
Urlop macierzyński zaczyna się zazwyczaj w dniu porodu, jeśli jednak masz taką potrzebę możesz rozpocząć go już dwa tygodnie przed rozwiązaniem. Trwa on 20 tygodni. Nie możesz się go zrzec. Po jego skończeniu możesz natomiast złożyć wniosek o kolejne 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego.
Masz również prawo do urlopu wychowawczego, który może trwać nawet trzy lata i który wlicza się do okresu zatrudnienia. Jeśli jednak jesteś zatrudniona krócej niż sześć miesięcy to taki urlop Ci nie przysługuje. Składając wniosek o taki urlop ojciec dziecka musi złożyć oświadczenie o braku zamiaru korzystania z niego.
Po tym czasie powinnaś wrócić na to samo stanowisko albo na takie, które odpowiada Twoim kwalifikacjom, a wynagrodzenie nie powinno się zmniejszyć. Oczywiście możesz wrócić do pracy nie korzystając z urlopu wychowawczego, ale na przykład zamiast na cały etat to tylko na pół ustalając z szefem dokładnie jak organizacyjnie chciałabyś żeby to wyglądało.
Przysługuje Ci również prawo do 30minutowych przerw na karmienie dziecka piersią.
Do 14 roku życia dziecka przysługuje Ci prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego więcej. Natomiast do 4 roku życia nie możesz pracować dłużej niż 8 godzin, w porze nocnej oraz wyjeżdżać w delegacje.
Przez cały okres ciąży, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie możesz zostać zwolniona. A jeśli dowiadujesz się, że jesteś w ciąży podczas trzymiesięcznego okresu próbnego Twoja umowa ulega automatycznemu przedłużeniu. Masz jednak prawo sama wypowiedzieć umowę.