Warszawa: MADE IN FINLAND – FIŃSKIE POWITANIE LATA W WARSZAWIE: 21– 23. czerwca 2013

0
93

„made in FINLAND” to trzy dni spotkań z kulturą i kuchnią północy. Poznamy fińskie wzornictwo, muzykę, literaturę, kinematografię i kuchnię. A wszystko to w centrum Warszawy.

Juhannus to dla Finów noc, gdy nie zachodzi słońce. Dobre towarzystwo, proste i dobre jedzenie oraz drinki, to podstawa fińskiego świętowania nadejścia lata – mówi Vesa Häkkinen, radca minister Ambasady Finlandii w Warszawie. – Nad ranem według fińskich wierzeń warto spojrzeć w lustro źródła lub studni, a zobaczyć w nim można ponoć odbicie przyszłej ukochanej lub ukochanego.

Z okazji nadejścia lata kolektyw kulturalny 1st Row Rocks oraz Ambasada Finlandii w Warszawie zapraszają do warszawskiego klubu Sztuki&Sztuczki przy ul. Szpitalnej 8a w dniach 21-23. czerwca na trzydniową imprezę „made in FINLAND” promującą fińską kulturę.

Prawie nikt nie wie, że idea silent disco, czyli cichej prywatki w słuchawkach, to fiński wynalazek z lat 60. ubiegłego wieku. Aby zmienić ten stan rzeczy nasze trzydniowe świętowanie, w Noc Kupały 21. czerwca, otworzy właśnie impreza typu silent party pt. Od Zmierzchu do Świtu, gdyż to najkrótsza noc w roku.

Muzykę na żywo będzie miksować Maceo Wyro (aka Maciej Wyrobek) z kolektywu Niewinni Czarodzieje, który urodził się na dalekiej północy w fińskim mieście Oulu, rozsławionym nota bene przez chór Wrzeszczących Facetów. Towarzyszyć mu będą Dje kolektywu Silent Disco Poland: Oshowski (aka Szymon Kaczmarek) oraz Bold (Adam Brzozowski z zespołu Snowman), którzy rozkręcają szalone imprezy typu silent party na największych polskich festiwalach, m. in. Malcie, Transatlantyku, Dwóch Brzegach, Niewinnych Czarodziejach.

Po raz pierwszy ten ekologiczny sposób słuchania muzyki pojawił się w fińskim filmie science-fiction Czas Róż z 1969 r. w reżyserii Risto Jarva i według scenariusza Petera von Bagh, czołowych przedstawicieli fińskiej Nowej Fali. Pierwszy polski pokaz filmu odbędzie się w dniu 23. czerwca, na zakończenie trzydniowego maratonu kulturalnego. Poprzedzi go dyskusja panelowa pt. „Finlandia wczoraj i dziś”.

Sobotę zaś 22. czerwca wypełni bogaty program rodzinnego pikniku JUHANNUS, poczynając od fińskiego śniadania, przez atrakcje dla dzieci, jak warsztaty kreatywne „Z dizajnem po Finlandii”, sesję live cooking z szefem kuchni Ambasadora Finlandii, Maciejem Wróblewskim, czy wykładem „Fenomen fińskiego dizajnu” dr Krystyny Łuczak-Surówki. Dzień zwieńczy zaś pokaz slajdów podróżniczych „Światło Północy” przygotowany przez fotografa i podróżnika, Michała Miedzińskiego.

W trakcie sobotniej imprezy będzie można poznać i zakupić fińską literaturę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Będą też wystawiać się polscy przedstawiciele dizjanerskich fińskich marek: Iittala, Fiskars, Marimekko, Arabia Finland, Finlayson, Hackman, czy Aarikka.

Przez wszystkie dni trwania imprezy kuchnia Sztuk&Sztuczek będzie serwować wyłącznie fińskie przysmaki i napoje, a bar Sztuk zmieni się w tzw. sapas bar, czyli będzie serwował tapas w fińskim stylu. Królować będzie łosoś, śledź i razowy chleb.

made in finland

ORGANIZATORZY: 1st Row Rocks, Sztuki&Sztuczki, Ambasada Finlandii w Warszawie

SPONSORZY: iittala, Fiskars

PARTNERZY: Raisio, Scandinavian Living

PATRONI MEDIALNI: Co Jest Grane, ELLE Decoration, Warsaw Insider, Designby.pl, Zew Północy

Informacje dla prasy i akredytacje:

Justyna Galińska,         609-857-001 1strowrocks@gmail.com

Marta Galińska,   530-861-465 1strowrocks2@gmail.com

Szczegółowy program imprezy :

https://www.facebook.com/events/136211033241872/

Piątek, 21.06.

godz. 20:00
otwarcie weekendowego SAPAS Baru z fińskimi przekąskami (fińskie sapas = hiszpańskie tapas)
wstęp wolny
godz. 21:00- 4:14
„Od Zmierzchu do Świtu” Najkrótsza Noc w roku z fińskim SILENT DISCO
wejściówki 10 PLN, rezerwacje: grupa@citydoping.com

22.06., godz. 10:00-17:00
JUHANNUS – Fiński rodzinny piknik świętojański
wstęp wolny

10:00-13:00 Fińskie śniadanie
10:00-17:00 Targi fińskiej literatury dla dzieci i dorosłych oraz fińskiego designu:

w programie:

* czytanie bajek o Muminkach + konkursy z nagrodami (10:30; 14:30)

* „Z designem po Finlandii” – warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat
Prowadzenie: dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk designu (ASP Warszawa) i Justyna Galińska, historyk sztuki  (11:30)
zapisy pod adresem e-mail: 1strowrocks2@gmail.com
liczba miejsc ograniczona

* Kuchnia Dyplomatyczna – pokaz kulinarny szefa kuchni Ambasadora Finlandii, Macieja Wróblewskiego (13:00)
* Wykład „Fenomen fińskiego designu” dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk designu (ASP Warszawa) (15:00)

* Pokaz slajdów podróżniczych „Światło Północy” Michał Miedziński, podróżnik i fotograf (16:00)

23.06. g. 20:00
Pierwszy w Polsce pokaz filmu science-fiction „Czas Róż” w reżyserii Risto Jarva (1969) poprzedzony dyskusją panelową: „Finlandia wczoraj i dziś”
wstęp wolny

Sztuki
ul. Szpitalna 6
& Sztuczki
ul. Szpitalna 8A

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments