Nawracające wypryski na twarzy to bardzo częsty problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niezależnie od tego na jaki typ trądziku cierpisz, pamiętaj, że to choroba skóry, na skutek której powstaje zakażenie bakteryjne.
Z jakim rodzajami trądziku się zmagasz?
Wyróżniamy dwa rodzaje trądziku – niezapalny i zapalny. Trądzik niezapalny charakteryzuje się zaskórnikami, które mogą być otwarte (wągry) lub zamknięte (białe). Z kolei, trądzik zapalny występuje w kilku postaciach i objawia się grudkami, krostami, guzkami. Jak rozpoznać poszczególne typy trądziku zapalnego?
Trądzik grudkowy należy do najczęstszych typów trądziku. Grudki to wypukłości o stałej konsystencji powyżej 1cm. Skóra pokryta grudkami zazwyczaj swędzi, piecze i może być zaczerwieniona. Grudki mogą występować na całym ciele, nie tylko na twarzy. Jednak najczęściej zlokalizowane są w sferze T, czyli na czole, nosie i brodzie. Trądzik grudkowy może występować w dwóch odmianach: grudkowo-krostkowy oraz grudkowo-zaskórnikowy.
Często trądzik objawia się także podskórnymi guzkami, ropnymi cystami czy bolącymi krostami. Zmiany skórne zlokalizowane są nie tylko na twarzy, lecz także w innych częściach ciała (np. pachy oraz pośladki). Bolące, twarde guzki świadczą już o poważnym stanie zapalanym, dodatkowo mają mocno czerwoną barwę.
Częstym typem trądziku, z którym zmagają się osoby zwłaszcza po 30. roku życia jest trądzik różowaty. Nie tylko rozpoznamy go po zaczerwieniu na centralnej części twarzy, lecz często towarzyszą mu grudki i krostki.
Zasadniczo, każda zmiana na skórze, która utrzymuje się kilka dni powinna być dla nas niepokojącym sygnałem. Ważne, aby nie wykonywać żadnych czynności, takich jak: przekuwanie, wyciskanie, a nawet dotykanie, ponieważ bardzo łatwo rozsiać jest zarazek na inne części ciała. Bardzo często bywa tak, że możemy mieć do czynienia z trądzikiem mieszanym. Wówczas jednocześnie mogą pojawiać się zaskórniki, grudki albo guzki.
Przyczyny trądziku oraz jego nawrotów
Jako jedne z głównych przyczyn występowania trądziku wskazuje się: rozregulowaną gospodarkę hormonalną, genetykę, niezdrową dietę, niehigieniczny tryb życia, zażywanie niektórych leków. Jednak bardzo często bywa tak, że po wykonaniu badań kontrolnych, nie da się wskazać jednoznacznej przyczyny trądziku. Z tego względu konieczna jest profesjonalna pomoc dermatologa.
W przypadku nawrotu trądziku możemy wskazać kilka charakterystycznych czynników. Po pierwsze, jeśli kiedyś leczyliśmy trądzik, może okazać się, że przyjmowana dawka leku była za mała lub środki farmakologiczne były nieprawidłowo dobrane do typu naszego trądziku. Lekarze jako przyczyny wymieniają także:
- zaburzenia hormonalne i przyjmowane leki;
- insulinooporność;
- odstawienie środków antykoncepcyjnych;
- zespół policystycznych jajników;
- silne, stresujące przeżycie;
- zaburzenia funkcjonowania wątroby;
- nieprawidłowe odżywianie (nadmiar alkoholu, ostrych przypraw, słodyczy);
- błędy w pielęgnacji i stosowanie niektórych kosmetyków.
Przyczyn nawracającego trądziku może być tak naprawdę bardzo dużo. Jednak jeśli zmiany skórne utrzymują się kilka dni, należy koniecznie zgłosić się do dermatologa (na przykład profesjonalnych dermatologów w klinice Babka Medica). Pamiętaj, że trądzik to poważne schorzenie skórne, które wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej i badań diagnostycznych.