O tym, jakie mamy szczęście żyć w czasach jednorazowych, wygodnych pieluch, bardzo często przekonują nas mamy i babcie. I chociaż 9 na 10 rodziców korzysta z tego dobrodziejstwa, są też takie mamy, które dla zdrowia dziecka oraz w celu ochrony przyrody mówią jednorazówkom: „nie” i decydują się na nowoczesne pieluchy wielokrotnego użytku. Zastanawiasz się, czy stać się jedną z nich? Decyzję ułatwi ci nasz artykuł – oto zestawienie plusów i minusów obu tych produktów.
Nowoczesne pieluchy wielorazowe – jakie są?
Zanim jednak przejdziemy do naszego małego porównania, poświęćmy chwilę nowoczesnym pieluchom wielorazowym. Zbyt wiele bowiem rodziców wciąż kojarzy je z tetrą, aby można było pominąć temat.
Nowoczesne pieluszki do wielokrotnego użytku nie mają zbyt wiele wspólnego ze znaną nam wszystkim tetrą. W ofercie mamy kilka rodzajów takich pieluch, jednak te najpopularniejsze to zdecydowanie model z kieszonką. W środku pieluszka taka ma wymienny wkład, z zewnątrz jest z kolei nieprzemakalna. Pieluszki wykonane są z ekologicznych, naturalnych materiałów, a niektóre rosną wraz z dzieckiem (dzięki napom umieszczonym w różnych miejscach, a służącym do zapinania pieluszek na biodrach dziecka). Dodajmy, że w przeciwieństwie do wspomnianej tetry, nowoczesne pieluszki wielorazowe cechują się całkiem wysokim stopniem wchłaniania.
Pieluszka wielorazowa – wady i zalety
Przejdźmy do konkretów – co może dobrego „dać” nam pieluszka wielorazowa i co jest jej zdecydowanym minusem?
Zalety
- Pieluszki te wykonane są z naturalnych materiałów – są zatem zdrowsze dla dziecka. Zwolennicy tych pieluszek podkreślają, że tak naprawdę nie znamy składu jednorazówek, a poza tym często powodują one alergie.
- Są dość proste w użytkowaniu.
- Są ładne i kolorowe.
- Pomagają szybciej odpieluchować dziecko. Rodzice korzystający z wielorazówek bywają zmęczeni częstym ich praniem, więc szybciej podejmują próby nauczenia malucha korzystania z nocnika.
- Są ekologiczne!
Wady
- Trzeba je prać – dłuższy kontakt z kupą dziecka 😊.
- Ze względu na niską chłonność (w porównaniu do jednorazówek), pieluszki te mogą powodować odparzenia.
- Korzystając z nich, nie można smarować pupy dziecka – będzie to skutkowało obniżeniem chłonności wkładu. Jeśli akurat maluszkowi przytrafi się odparzenie, jest to zatem poważny problem.
- Trzeba nauczyć się właściwego ich zakładania. Nabranie wprawy wymaga kilku dni albo tygodni, często poprzedzonych przeciekaniem pieluchy.
- Wymagają specjalnych pojemników do przechowywania (brudne pieluchy) oraz specjalnych środków do prania (odkażacz, dzięki któremu nie trzeba prać pieluszek w bardzo wysokiej temperaturze i prasować ich).
- Korzystanie z nich wymaga samozaparcia. Codzienne pranie, suszenie, składanie pieluszek – nie można o tym zapomnieć czy odpuścić.
- Osoby trzecie opiekujące się dzieckiem często reagują negatywnie na informację o takim rozwiązaniu.
Pieluszka jednorazowa – wady i zalety
Rzuciliśmy trochę światła na pieluchy wielorazowe – jak jednak prezentują się zalety i wady ich „przeciwników”?
Zalety
- W pieluszce jednorazowej rzadziej odparza się skóra dziecka – produkty te są superchłonne.
- Jest to niepodważalnie najwygodniejszy sposób przewijania dziecka. Przewijasz, wyrzucasz, zakładasz nową.
- Nie czuje się zapachu amoniaku, kiedy dziecko się zsiusia.
- Używanie ich podczas opieki nad dzieckiem nie sprawia problemów babci czy niani.
- Są niezastąpione podczas wakacji.
Wady:
- Jedna pieluszka jednorazowa może rozkładać się nawet kilkaset lat – to zdecydowanie nie jest ekologiczny produkt.
- Czasem uczulają dzieci, czego efektem może być swędząca, brzydka pokrzywka, a nawet zapalenie skóry.
- Opóźniają odpieluchowanie, co wiąże się z wydaniem większych kwot na ich zakup.
Słówko o oszczędności – czy wielorazowo znaczy „taniej?
Argumentem rodziców korzystających z pieluch wielorazowych często bywa oszczędność. W naszym zestawieniu celowo jednak nie wspomnieliśmy o tym aspekcie – jak się bowiem okazuje, pieluchy wielorazowe wcale nie muszą być tańsze.
Przede wszystkim – jeśli się na nie zdecydujemy, na początku czeka nas spory wydatek. Na początku jest to to około 300 zł. Z czasem trzeba jednak wymienić wkłady, które tracą chłonność – to kolejny spory zakup. Wymiana otulaczy, zakup proszków do prania, specjalnego płynu oraz wiadra na zużyte pieluszki plus zużycie prądu – wszystko to łącznie kosztuje całkiem sporo. Jeśli porównamy te kwoty z wydatkami na dobrej jakości pieluszki z dyskontu, to argument o oszczędności może być chybiony.
Wytrwałość dla dobra dziecka i natury
Chociaż w naszym zestawieniu pieluszki wielorazowe nie wypadają wyjątkowo zachęcająco, to należy pamiętać, że ekologia ma dla nas ogromne znaczenie – pod tym względem produkty te niepodważalnie górują nad jednorazówkami. Jeśli natomiast rodzice nabiorą wprawy w używaniu pieluch, ich przewiewność i ekologiczny surowiec z pewnością będą sprzyjały zdrowiu dziecka. Dlatego nie zniechęcamy – jeśli masz ochotę, próbuj. Odrobina wytrwałości i być może dołączysz do grona eko-mam!