MaluchWielorazowe i ekologiczne czy super wygodne jednorazówki? Wybieramy pieluchy dla dziecka!

Wielorazowe i ekologiczne czy super wygodne jednorazówki? Wybieramy pieluchy dla dziecka!

O tym, jakie mamy szczęście żyć w czasach jednorazowych, wygodnych pieluch, bardzo często przekonują nas mamy i babcie. I chociaż 9 na 10 rodziców korzysta z tego dobrodziejstwa, są też takie mamy, które dla zdrowia dziecka oraz w celu ochrony przyrody mówią jednorazówkom: „nie” i decydują się na nowoczesne pieluchy wielokrotnego użytku. Zastanawiasz się, czy stać się jedną z nich? Decyzję ułatwi ci nasz artykuł – oto zestawienie plusów i minusów obu tych produktów.

Nowoczesne pieluchy wielorazowe – jakie są?

Zanim jednak przejdziemy do naszego małego porównania, poświęćmy chwilę nowoczesnym pieluchom wielorazowym. Zbyt wiele bowiem rodziców wciąż kojarzy je z tetrą, aby można było pominąć temat.

Nowoczesne pieluszki do wielokrotnego użytku nie mają zbyt wiele wspólnego ze znaną nam wszystkim tetrą. W ofercie mamy kilka rodzajów takich pieluch, jednak te najpopularniejsze to zdecydowanie model z kieszonką. W środku pieluszka taka ma wymienny wkład, z zewnątrz jest z kolei nieprzemakalna. Pieluszki wykonane są z ekologicznych, naturalnych materiałów, a niektóre rosną wraz z dzieckiem (dzięki napom umieszczonym w różnych miejscach, a służącym do zapinania pieluszek na biodrach dziecka). Dodajmy, że w przeciwieństwie do wspomnianej tetry, nowoczesne pieluszki wielorazowe cechują się całkiem wysokim stopniem wchłaniania.

Pieluszka wielorazowa – wady i zalety

Przejdźmy do konkretów – co może dobrego „dać” nam pieluszka wielorazowa i co jest jej zdecydowanym minusem?

Zalety

 1. Pieluszki te wykonane są z naturalnych materiałów – są zatem zdrowsze dla dziecka. Zwolennicy tych pieluszek podkreślają, że tak naprawdę nie znamy składu jednorazówek, a poza tym często powodują one alergie.
 2. Są dość proste w użytkowaniu.
 3. Są ładne i kolorowe.
 4. Pomagają szybciej odpieluchować dziecko. Rodzice korzystający z wielorazówek bywają zmęczeni częstym ich praniem, więc szybciej podejmują próby nauczenia malucha korzystania z nocnika.
 5. Są ekologiczne!

Wady

 1. Trzeba je prać – dłuższy kontakt z kupą dziecka 😊.
 2. Ze względu na niską chłonność (w porównaniu do jednorazówek), pieluszki te mogą powodować odparzenia.
 3. Korzystając z nich, nie można smarować pupy dziecka – będzie to skutkowało obniżeniem chłonności wkładu. Jeśli akurat maluszkowi przytrafi się odparzenie, jest to zatem poważny problem.
 4. Trzeba nauczyć się właściwego ich zakładania. Nabranie wprawy wymaga kilku dni albo tygodni, często poprzedzonych przeciekaniem pieluchy.
 5. Wymagają specjalnych pojemników do przechowywania (brudne pieluchy) oraz specjalnych środków do prania (odkażacz, dzięki któremu nie trzeba prać pieluszek w bardzo wysokiej temperaturze i prasować ich).
 6. Korzystanie z nich wymaga samozaparcia. Codzienne pranie, suszenie, składanie pieluszek – nie można o tym zapomnieć czy odpuścić.
 7. Osoby trzecie opiekujące się dzieckiem często reagują negatywnie na informację o takim rozwiązaniu.

Pieluszka jednorazowa – wady i zalety

Rzuciliśmy trochę światła na pieluchy wielorazowe – jak jednak prezentują się zalety i wady ich „przeciwników”?

Zalety

 1. W pieluszce jednorazowej rzadziej odparza się skóra dziecka – produkty te są superchłonne.
 2. Jest to niepodważalnie najwygodniejszy sposób przewijania dziecka. Przewijasz, wyrzucasz, zakładasz nową.
 3. Nie czuje się zapachu amoniaku, kiedy dziecko się zsiusia.
 4. Używanie ich podczas opieki nad dzieckiem nie sprawia problemów babci czy niani.
 5. Są niezastąpione podczas wakacji.

 

Wady:

 1. Jedna pieluszka jednorazowa może rozkładać się nawet kilkaset lat – to zdecydowanie nie jest ekologiczny produkt.
 2. Czasem uczulają dzieci, czego efektem może być swędząca, brzydka pokrzywka, a nawet zapalenie skóry.
 3. Opóźniają odpieluchowanie, co wiąże się z wydaniem większych kwot na ich zakup.

Słówko o oszczędności – czy wielorazowo znaczy „taniej?

Argumentem rodziców korzystających z pieluch wielorazowych często bywa oszczędność. W naszym zestawieniu celowo jednak nie wspomnieliśmy o tym aspekcie – jak się bowiem okazuje, pieluchy wielorazowe wcale nie muszą być tańsze.

Przede wszystkim – jeśli się na nie zdecydujemy, na początku czeka nas spory wydatek. Na początku jest to to około 300 zł. Z czasem trzeba jednak wymienić wkłady, które tracą chłonność – to kolejny spory zakup. Wymiana otulaczy, zakup proszków do prania, specjalnego płynu oraz wiadra na zużyte pieluszki plus zużycie prądu – wszystko to łącznie kosztuje całkiem sporo. Jeśli porównamy te kwoty z wydatkami na dobrej jakości pieluszki z dyskontu, to argument o oszczędności może być chybiony.

Wytrwałość dla dobra dziecka i natury

Chociaż w naszym zestawieniu pieluszki wielorazowe nie wypadają wyjątkowo zachęcająco, to należy pamiętać, że ekologia ma dla nas ogromne znaczenie – pod tym względem produkty te niepodważalnie górują nad jednorazówkami. Jeśli natomiast rodzice nabiorą wprawy w używaniu pieluch, ich przewiewność i ekologiczny surowiec z pewnością będą sprzyjały zdrowiu dziecka. Dlatego nie zniechęcamy – jeśli masz ochotę, próbuj. Odrobina wytrwałości i być może dołączysz do grona eko-mam!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x