Wybieramy biurko dla ucznia

0
119
biurko dla ucznia

Planując zakup biurka dla dziecka wybierzmy mebel, który będzie wygodny, dopasowany do wystroju wnętrza i przede wszystkim zdrowy dla dziecięcego kręgosłupa. Pamiętajmy, że dobrej jakości biurko to inwestycja na długie lata.

Wymiary i kształt

Wybór biurka wbrew pozorom to niełatwa sprawa. Wielkość i kształt tego mebla powinny być dobrze przemyślane, bo z czasem dziecko będzie spędzać przy nim coraz więcej czasu. Wygodne biurko powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120 – 160 cm. Ważne aby pod biurkiem znajdowała się przestrzeń dla nóg o wymiarach – minimum 70 cm szerokości i 60 cm głębokości. Wysokość biurka powinna być taka aby nogi dziecka siedzącego przy komputerze mogły spoczywać na ziemi, dlatego też najlepsze mogą okazać się biurka z regulowaną wysokością blatu. Gdy biurko nie posiada takiej regulacji należy zaopatrzyć się w podnóżek.

Uwaga! Bardzo ważne jest ustawienie biurka – tak, aby siedzące przy nim dziecko miało dostęp do światła słonecznego, czyli bokiem lub przodem do okna.

Wysuwana półka na klawiaturę

Jeśli dziecko będzie przy biurku korzystać z komputera, to dobrze, aby biurko było wyposażone w wysuwaną podkładkę pod klawiaturę w celu zróżnicowania wysokości. Nawet gdy dziecko będzie korzystać z laptopa to warto podłączyć pod laptop zwykłą klawiaturę i ustawić ją na wysuwanej półeczce. Dłonie osoby piszącej na komputerze powinny móc swobodnie spoczywać na wysuwanym blacie, a przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty.

Półki i szuflady

Niezbędne w biurku są też podręczne szuflady i półki na zeszyty, kredki i drobiazgi – mogą być wbudowane lub dostawione do mebla jako kontenerek. Pomagają utrzymać porządek na biurku, można ustawić na nich też różne sprzęty, np. drukarkę, oszczędzając tym samym przestrzeń „roboczą” blatu i nie ograniczając miejsca przeznaczonego na nogi.

Wygodne krzesło

Duży wpływ na komfort pracy przy biurku ma też dobór krzesła – powinno mieć wyprofilowane siedzisko, podpórki na łokcie, regulowany kąt oparcia i wysokość siedziska.

Estetyka

W kwestii estetycznej czyli samego wyglądu biurka, ważne jest by podobało się ono dziecku, które będzie z biurka korzystać. Warto zadbać o to by pasowało do aranżacji pokoju. Pogodzenie tych dwóch aspektów może być trudne, ale możemy temu zaradzić. Warto postawić na biurko wykonane z drewna, które – pomimo, że droższe, jest trwalsze niż płyta i o wiele dłużej zachowa ładny wygląd.

Pamiętajmy, że dobrej jakości biurka są inwestycją na lata. W okresie szkolnym jest to najważniejszy mebel w pokoju ucznia, przy którym niezależnie od wieku, wzrostu czy potrzeb zawsze powinien czuć się komfortowo.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments