Zabawki z drewna i tkaniny na dobry początek

0
131
Zabawki z drewna

W ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie docierały do nas informacje, że pewne plastikowe zabawki zostawały wycofane ze sprzedaży, z powodu zawartości w swym składzie toksycznych substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Ponadto, coraz częściej masowo produkowane zabawki z plastiku nie spełniają oczekiwań rodziców, którzy chcą, aby przedmioty służące ich dzieciom do zabawy były bezpieczne, trwałe, ładne, solidnie wykonane i pomagały dziecku poszerzyć swoją wiedzę o świecie. Doskonałą alternatywą dla wszechobecnego na sklepowych półkach „plastiku” są zabawki wykonane z drewna lub tkaniny.

Drewniane zabawki dla dzieci, ogromną popularność i zainteresowanie zdobyły na zachodzie Europy, natomiast u nas, dopiero zaczynają cieszyć się słusznym zainteresowaniem wśród najmłodszych i ich opiekunów. Drewno jest szlachetnym, przyjemnym w dotyku i ekologicznym surowcem. Wykonane z niego i pomalowane nietoksycznymi farbami zabawki, są nie tylko ładne i oryginalne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dziecka i dla środowiska, a ich prosta konstrukcja daje możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Serca dzieci i rodziców podbijają również zabawki wykonane z naturalnych tkanin, np. bawełny organicznej, często szyte lub dziergane ręcznie, barwione przy użyciu naturalnych barwników, miłe w dotyku, i co najważniejsze – całkowicie bezpieczne. Zachwycające swoją urodą, służą nie tylko do zabawy ale są także ozdobą dziecinnego pokoju.

Poniżej przedstawiamy alternatywę dla plastikowych zabawek, z podziałem na poszczególne etapy pierwszych lat życia dziecka.

Zabawki od pierwszych dni życia

 

Noworodek, mimo iż przez większosć dnia śpi, to w chwilach czuwania przygląda się otaczającym go przedmiotom, potrafiąc przez chwilę skupić na czymś uwagę. Nad łóżeczkiem noworodka warto zawiesić kolorowe przedmioty: grzechotki, pozytywkę, czy też kolorową, mięciutką książeczkę, w stronę których malec będzie zwracał głowę. Już od chwili narodzin, wrażenia wzrokowe i słuchowe pobudzają mózg dziecka do pracy. W następnych miesiącach życia te same zabawki będą zachęcać do nauki chwytania oraz koordynacji ruchów oka i rączki.

galeria ff

Molly pingwin

malpka

Dla 3.-5. miesięcznego niemowlaka, który potrafi już trzymać zabawkę w ręku, warto wybierać przedmioty rozwijające zmysł dotyku, wykonane z materiałów o różnych fakturach. Najodpowiedniejsze dla dziecka w tym wieku będą kolorowe grzechotki. Półrocznemu malcowi przydadzą się natomiast zabawki poprawiające sprawność manualną, np. zabawki wydające dźwięk po ściśnięciu, szeleszczące i grzechoczące – zachęcające dziecko do ćwiczenia rączek.

Jill grzechotka

grzechotki auta

ksiazka z pieskiem

Dla rocznego brzdąca odpowiednie będą zabawki nadające się do układania i budowania, np. sorter lub kolorowe piramidki stymulujące rozwój umiejętności manualnych. Maluchy w tym wieku interesują się już także maskotkami, a nawet książkami.

krowa

Pan chodzik

klown

W drugim roku życia, gdy maluszki już samodzielnie chodzą, uwielbiają turlanie, pchanie oraz ciągnięcie na sznurku zwierzątek i rozmaitych pojazdów.

zebra

piesek zaba11

aligator1

Jestem już duży, czyli przedszkolak naśladuje dorosłych

 

Charakterystycznym elementem zabawy przedszkolaka jest naśladowanie dorosłych i odgrywanie określonych ról. Tuląc lalkę maluch uczy się opiekować innymi, bawiąc się w strażaka uczy się pomagać. Tego typu zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka, pogłębiają jego wiedzę i uczą małego człowieka empatii. Myśląc o prezencie dla przedszkolaka, który lubi zabawy tematyczne, można wziąć pod uwagę zakup zestawu z narzędziami, zestawu do zabawy w sklep czy domku dla lalek.

Owoce-2

domek

waga

narzedzia

Świetnym prezentem, przydatnym do zabawy w dom, może okazać się także serwis do herbaty, komplet naczyń lub garnuszków.

serwis

garnki

Mali miłośnicy bajek, z zamiłowaniem do odgrywania rozmaitych scenek ucieszą się natomiast z drewnianego teatrzyku. Przygotowanie inscenizacji rozwija wyobraźnię, pobudza aktywność twórczą, a samodzielne wykonywanie kukiełek do rozmaitych przedstawień przyczynia się do doskonalenia zdolności manualnych.

teatrzyk-stolikowy

Starsze przedszkolaki, które interesują się już literkami i próbują liczyć, zaciekawią z pewnością układanki, które poprzez zabawę ułatwiają naukę literek i cyfr, a także rozmaite gry planszowe, które pobudzają do myślenia. Podczas gier dziecko uczy się mimochodem i zdobywa cenne praktyczne umiejętności: uczy się strategii wygrywania, ale też zdobywa trudną umiejętność przegrywania.

litery

cyfry1

Zdjęcia zabawek udostępnił sklep Cretka.pl
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments