Wybieramy łóżko dla dziecka

0
133
łóżko dla dziecka

Wybór odpowiedniego łóżeczka dla dziecka powinien być przemyślany – bowiem to w nim przez kilka pierwszych miesięcy życia malec będzie spędzał większość czasu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Łóżko Powinno być przede wszystkim bezpieczne. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostało wykonane, jakich farb użyto do jego pomalowania – powinniśmy sprawdzić czy łóżeczko posiada atesty Państwowego zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Instytutu Matki i Dziecka. Przyjrzeć trzeba się także szczebelkom – przerwy między nimi nie powinny być większe niż 6 cm, aby maluszek nie mógł włożyć między nie główki.

Funkcjonalność też ma znaczenie

Bardzo ważny jest też aspekt funkcjonalności łóżka. Najwygodniejsze dla rodziców są łóżeczka z regulowaną wysokością dna, zwykle trzystopniową. Najwyższy poziom przeznaczony jest dla noworodka (przy najwyższej pozycji głębokość łóżeczka nie może być mniejsza niż 30 cm), środkowy dla siadającego już malca, najniższy dla dziecka potrafiącego stać samodzielnie na nóżkach.
Należy zwrócić uwagę, by łóżeczko miało wyjmowane szczebelki. Rozwiązanie takie okaże się przydatne dla chodzącego już malucha, który będzie mógł samodzielnie korzystać z łóżeczka – wchodzić i wychodzić bez pomocy rodzica.

Dziecięce łóżeczka ze szczebelkami posiadają zwykle dwa wymiary 120 na 60 cm i 140 na 70 cm. Mniejsze posłuży dziecku około dwa-trzy lata, w większym śpią nawet pięciolatki. Dobrym rozwiązaniem są oferowane przez niektóre firmy łóżeczka które rosną razem z dzieckiem i po niewielkich modyfikacjach są odpowiednie także dla starszaka.

Funkcjonalnym dodatkiem w dziecięcym łóżeczku jest szuflada, która znakomicie nadaje się do przechowywania pieluch i akcesoriów do pielęgnacji maluszka lub może służyć jako skrzynia na zapasową pościel. Droższe modele łóżek posiadają dodatkowo komodę z blatem – blat może służyć jako przewijak, a w komodzie można przechowywać dziecięce ubranka.

Co z materacem?

Jedną z ważniejszych rzeczy, niezbędnych do zapewnienia zdrowego, głębokiego snu jest odpowiedni materac. Dobry materac powinien być elastyczny i dobrze dopasowywać się do kształtu ciała dziecka, by zapewnić kręgosłupowi równomierne podparcie na całej długości. Nie powinien być  więc ani za twardy, ani za miękki.

Uwaga! Nie należy kupować używanego materacyka, bo dopasowuje się on do kształtów dziecka, które wcześniej z niego korzystało.

W sklepach znajdziemy następujące typy materacy:

  • Materac z pianki poliuretanowej – najbardziej podatny na odkształcenia pod wpływem ciężaru śpiącego na nim dziecka.
  • Materac z pianki termoelastycznej – tworzywa które jest termowrażliwe, a więc reaguje  na temperaturę ciała i pod jej wpływem dopasowuje sie do sylwetki.
  • Materac kokosowy, czyli wypełniony matą z naturalnych włókien kokosu. Takie materace są bardzo przewiewne z uwagi na to, że nie gromadzą i nie wchłaniają żadnych zapachów, nie zatrzymują wilgoci, nie odkształcają się, są elastyczne i dosyć prosto dopasowują się do kształtu ciała śpiącej osoby. Materace kokosowe mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
  • Materac z lateksu – jest wyjątkowo elastyczny, idealnie podpiera kręgosłup i zapewnia komfortowy i zdrowy sen. Wypełnienie materaca lateksowego otrzymuje się w procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego. Naturalny kauczuk jest potem mieszany z lateksem syntetycznym i w ten sposób uzyskuje się elastyczny i wyjątkowo trwały wkład do materaca. O jakości takiego materaca decyduje zawartość naturalnego kauczuku. Materac, który jest wykonany z lateksu naturalnego w ilości większej niż 20%, to materac dobry jakościowo. Najlepsze i najdroższe materace lateksowe mają 80% zawartości lateksu naturalnego.
  • Materac z łuską gryczaną – nie rozgrzewa się od ciepła ludzkiego ciała, nie wchłania potu, pozwala na swobodny przepływ powietrza, dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie, a przy tym jest antyalergiczny.
  • Materac sprężynowy (woreczkowy). Sprężyny (o mniejszej średnicy i kształcie walca) są umieszczone w specjalnych kieszeniach wykonanych z tkaniny. Dzięki temu, że nie są połączone i każda z nich działa niezależnie, materac jest bardziej elastyczny i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Im więcej sprężyn w materacu, tym jest on bardziej elastyczny i tym lepiej dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika.
  • Materac z pianki wysokoelastycznej – czyli poliuretanowej  o lepszej sprężystości. Materac z niej wykonany jest alternatywą dla lateksu, dopasowuje się do kształtu ciała, dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia zdrowy wypoczynek. W przeciwieństwie do materacy wykonanych z lateksu, zapewnia dobrą wentylację, pozwala skórze oddychać i nie absorbuje potu.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments