Wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

0
83
zajęcia dodatkowe dla dziecka

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci są sposobem na pogłębienie wiedzy, odkrywanie i rozwijanie talentów dziecka. By przyniosły korzyści powinny być dopasowane do zainteresowań i predyspozycji młodego człowieka.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Decyzję o wyborze zajęć dla dziecka podejmij wspólnie z nim. Młody człowiek powinien czerpać satysfakcję z zajęć i chętnie w nich uczestniczyć, w przeciwnym razie nie będą one spełniać swej edukacyjnej roli, a staną się dla dziecka jedynie źródłem stresu. Jeśli jednak zajęcia będą dobrane pod kątem możliwości i zainteresowań dziecka to nauka stanie się zabawą, a zabawa nauką.

Nie oglądaj się na innych – to że panuje moda na grę w tenisa i wszystkie dzieci znajomych chodzą na tego typu treningi, nie oznacza, że Twoje dziecko też musi zostać tenisistą. Zmuszając dziecko do wykonywania pewnych czynności, podczas gdy nie ma ono do nich predyspozycji, sprawisz, że mały człowiek nie wyniesie z zajęć żadnej nauki, a jedynie zdenerwowanie i złe skojarzenia na przyszłość.

Gdy zdarzy się, że dziecko będzie chciało zrezygnować z zajęć, nie zabraniaj mu tego, tylko zachęć do dalszych poszukiwań swoich pasji.

Ile zajęć dodatkowych tygodniowo?

Podejmujac decyzję o tym na ile zajęć w tygodniu zapisać dziecko, należy brać pod uwagę wiek dziecka oraz jakość i intensywność zajęć. Psychologom trudno jest jednoznacznie określić ilość zajęć w tygodniu w odniesieniu do przedziału wiekowego dziecka. Podczas gdy dla jednego dziecka dwie wizyty tygodniowo na treningu piłki nożnej to już dużo, inny młody człowiek nie będzie mógł doczekać się następnego treningu. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy czasem wypełnionym przez zajęcia pozaszkolne, a czasem spędzonym z rodzicami.

 

Jakie zajęcia dla kogo?

  • PLASTYKA

Zajęcia plastyczne pobudzają wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne, kształtują spostrzegawczość oraz twórcze myslenie. Gdy twoje dziecko spędza bardzo dużo czasu wykonując rozmaite prace plastyczne, a Ty widzisz, że rysowanie czy malowanie pochłania je bez reszty, warto zapisać malucha na zajęcia organizowane przez profesjonalne pracownie plastyczne. Na tego typu warsztatach, pod okiem kompetentnej osoby, mały twórca będzie miał okazję wyżyć się artystycznie; pozna rozmaite techniki tworzenia, nie tylko rysunek i malarstwo, ale też lepienie z gliny, masy solnej, malowanie na szkle itp.

  • SPORT TO ZDROWIE

Dzieciom ruch jest bardzo potrzebny, wręcz konieczny do prawidłowego rozwoju: wzmacnia odporność i zapobiega otyłości, pobudza pracę mięśni, kształtuje prawidłową postawę i układ kostno-stawowy. Dzięki aktywnej zabawie sprawniej funkcjonuje mózg wydzielając hormony szczęścia – endorfiny. Na szczególny brak ruchu są narażone dzieci w wieku szkolnym, gdyż kilka godzin dziennie spędzają w szkolnych ławkach – one szczególnie potrzebują zajęć ruchowych.

Różne grupy dyscyplin sportowych niosą dla dziecka rozmaite korzyści. Takie dyscypliny sportu jak tenis i pływanie pomagają obu półkulom mózgu współpracować ze sobą, uczą koordynacji ruchów i poczucia równowagi, są polecane dzieciom z dysleksją. Ponadto pływanie rozwija wszystkie grupy mięśni i koryguje wady postawy. Natomiast uczęszczając na sztuki walki młody człowiek pozna zasady walki fair play i nauczy się panowania nad agresją. Do zajęć ruchowych możemy z całą pewnością zaliczyć też taniec, tu do wyboru dzieci mają różne style – balet, hip hop, breakdance, ludowy, a nawet step.

  • JĘZYKI OBCE czyli lepszy start w dorosłe życie

Nauka języka obcego od najmłodszych lat wpływa na wszechstronny rozwój dziecka – kształci pamięć, systematyczność i umiejętność pracy w grupie. Pamiętajmy, że umysł dziecka jest bardzo chłonny, a przy tym bardzo szybko uczą się języków obcych, dlatego najlepiej zapisać dziecko na naukę języka obcego jak najwcześniej. Jednak pamiętajmy aby dzieci zapisać na kursy dostosowane do ich wieku, gdyż np. dla przedszkolaków nie będą odpowiednie tradycyjne kursy. Lekcje dla najmłodszych wymagają specjalnej formy prowadzenia – nauka powinna odbywać się poprzez zabawę. Dlatego do nauki języka dla przedszkolaka należy wybrać szkołę językową, która ma w swojej ofercie autorskie programy dla dzieci.

  • MUZYKA

Zabawy z dźwiękiem pobudzają uczucia i wyobraźnię, rozwijają poczucie rytmu, wrażliwość na dźwięki, spontaniczność. Jeśli dziecko lubi muzykę, chętnie uczestniczy w przedszkolnych zajęciach rytmiki, szybko uczy się piosenek i łatwo zapamiętuje melodie, to z pewnością odnajdzie się na zajęciach muzycznych. W zależności od zdolności i upodobań dziecka możemy zapisać malucha na naukę gry na instrumencie, np. pianinie, keyboardzie, zajęcia baletowe, naukę śpiewu. Musimy też zdecydować czy nasze dziecko będzie uczęszczać na indywidualne lekcje czy zajęcia grupowe.