Rodzina10 pomysłów na zabawę dla całej rodziny – chwile, które zapamiętacie do...

10 pomysłów na zabawę dla całej rodziny – chwile, które zapamiętacie do końca życia.

Wyobraź sobie, że twoje dziecko – jako już dorosły człowiek, z rozrzewnieniem wspomina najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Wyciąga jakąś pamiątkę albo mówi o tym, jak cudownie spędziło czas. Chciałabyś, abyście ty i twój partner znaleźli się w tych wspomnieniach, prawda? Samo się nie zrobi – dlatego przedstawiamy 10 pomysłów na wspaniałą zabawę. Istnieje duża szansa, że zapadnie dziecku w pamięci.

  • Cotygodniowy seans filmowy.

Zasada jest prosta: raz w tygodniu urządzacie wielki filmowy seans. Na podłodzie rozkładacie poduszki, przygotowujecie całą masę smakołyków i coś do picia. Przyciemniacie też okna, po czym włączacie film familijny albo pełnometrażową bajkę. To naprawdę cudowne chwile dla całej rodziny – tak inne od typowej i czasem nudnej zabawy z dziećmi.

  • Wielki rodzinny rysunek.

Do tej zabawy potrzebujecie wielkiego kawałka papieru – podłużnego albo np. metr na metr. Podzielcie go, po równej części dla każdego członka rodziny. A potem wymyślcie temat, np. „moje największe marzenie”. Taki rysunek będzie po latach wspaniałą pamiątką, więc koniecznie go odłóżcie w bezpieczne miejsce.

  • Zakopywanie skarbu.

Jeśli mieszkacie w domku z ogrodem, pobawcie się w zakopanie skarbu. Jeśli jednak mieszkacie w bloku, to skorzystajcie np. z ogrodu dziadków. Cały pomysł polega na włożeniu do szkatułki skarbów – rysunku, kim dziecko chce być w przyszłości, cennej pamiątki, zabawki. Potem wystarczy

  • Posadzenie drzewka w ogrodzie.

Znowu – swoim albo u babci i dziadka. Posadzenie drzewka to wyjątkowe wydarzenie, które każdy z was zapamięta. Dziecko będzie zdumione, jak szybko drzewo rośnie, a wy wspomnicie to doświadczenie przy każdym spojrzeniu na nie. Pamiętajcie, aby potem zrobić sobie rodzinne zdjęcie. Za 20 lat, gdy drzewko będzie bardzo duże, możecie je powtórzyć. Albo nawet robić to co roku!

  • Gipsowe odlewy.

Na przykład waszych rąk! To super zabawa dla całej rodziny. Chociaż przyjęło się robić odlewy brzucha przyszłym mamom i nóżek noworodków, możecie przełamać ten schemat. Niech każde z was zrobi sobie taką pamiątkę, możecie też zrobić odlew w momencie, gdy będzie trzymać się za ręce.

  • Czytanie głosami – rozrywka na wieczór.

Po znalezieniu ciekawej, odpowiedniej do wieku dziecka książki, przygotujcie cały „spektakl”. Usiądźcie, przygaście światło, a potem zacznijcie czytać bajkę na dwa głosy. Dziecko będzie zafascynowane, a dla was będzie to uroczy wieczór.

  • Kalambury.

To zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci – jeśli wasze maluchy skończyły już trzeci czy czwarty rok życia, na pewno sobie poradzą. Zasady są bardzo proste: jedna osoba przedstawia rysunkiem lub zachowaniem sytuację, rzecz albo zwierzę – dla ułatwienia ustalcie dość proste kategorie. Czy to wciąga rodziców? Oczywiście – zawsze przyjemnie jest popatrzeć, jak stateczny ojciec rodziny udaje barana ;-).

  • Taniec z dzieckiem.

Nie chodzi nam wcale o taniec podczas wesela czy innej uroczystości. Twojemu dziecku najbardziej zapadną w pamięć chwile, w których będziecie tańczyć spontanicznie – ot, robisz obiad, włączasz radio i porywasz malca do zabawy. Niech stanie się to waszym rytuałem, miłą odskocznią. Być może kiedyś twoje już dorosłe dziecko wspomni: „Pamiętaj, jak byłem mały i moja mama tańczyła ze mną w kuchni. To było cudowne.”

  • Piknik.

Do tej rozrywki potrzebujemy niestety bardzo ładnej pogody. Gdy jednak tylko temperatura podskoczy, a na niebie pojawi się słońce – bez zastanowienia pakujcie się i ruszajcie do lasu albo jakąś piękną polankę. Dla waszego dziecka będzie to jedno z piękniejszych wspomnień, a wy odpoczniecie.

  • Wielki namiot.

Rodzice zwykle niechętnie przyzwalają swoim dzieciom na tworzenie „namiotów” z koców. Raz na jakiś czas wykaż jednak nie tyle większą pobłażliwość, co wręcz zaangażuj się w zabawę. Dołóż trochę dorosłego zmysły inżynierskiego i stwórzcie wielki namiot „z bajerami” – jak choćby otwieranymi drzwiczkami. A potem w środku zróbcie sobie piknik. Możesz również kupić gotowy namiot tipi, który rozłożysz nie tylko w ogrodzie, ale nawet w pokoju dziecka.

Drobiazgi w codzienności – to one tworzą wasze wspomnienia
W codziennym życiu trudno czasem o znalezienie chwil na zabawę z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że to właśnie te krótkie momenty stanowią was i zapadną w pamięci waszego dziecka. Dlatego czasem odpuść to, czego wcale zrobić nie musisz i po prostu pobaw się… jak dziecko.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x