MaluchBoleśnie ząbkuje? Płacze? Grymasi? Sięgnij po niezastąpione metody naszych babć!

Boleśnie ząbkuje? Płacze? Grymasi? Sięgnij po niezastąpione metody naszych babć!

Niejedna mama przekonała się już, że nie ma jak babcine sposoby – nie tylko w domowych kłopotach, ale i w kwestii opieki nad dzieckiem. Kiedy więc brzdąc marudzi z powodu boleśnie wyrzynających się ząbków, spróbuj i tutaj wykorzystać metody sprzed pokoleń.

Oczywiście dla potrzeb bardziej nowoczesnych mam podajemy także bardziej aktualne odpowiedniki (jeśli istnieją). A zatem – co pomoże twojemu maluszkowi?

  • Gryzienie marchwi

Marchew już od dziesiątek lat podawana była niemowlętom z prostego powodu – łatwo ją schłodzić i jest zbyt twarda, aby dziecko ją przegryzło.

Aby ta metoda była naprawdę skuteczna, trzymaj marchew w lodówce przez kilka godzin. Wcześniej wybierz dorodne, duże sztuki, dobrze je umyj i obierz. Dopiero wtedy podawaj malcowi. I – na wszelki wypadek, cały czas bądź w pobliżu. Zamiast marchwi możesz też podać dziecku któryś z twardych owoców. Pamiętaj jednak, że np. jabłko będzie dziecku łatwiej „rozłupać” dziąsłami.

Nowoczesna alternatywa: Zamiast owoców możesz też podać dziecku zwykły, schłodzony gryzaczek. Ma on  jednak tę wadę, że zwyczajnie nie ma… smaku J.

  • Gryzienie skórki chleba

To również bardzo stara metoda – wykorzystująca fakt, że wszystkie dzieci uwielbiają smak chleba. Dodatkowo w twardej skórce można zacisnąć dziąsełka bez bólu. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy – po pierwsze, nie podawaj chleba bez uprzedniej próby „na gluten”, po drugie – nie opuszczaj dziecka ani na chwilę, a „wymęczone” kawałki chleba zamieniaj na nowe.

Nowoczesna alternatywa: Jeśli widzisz, że dziecko preferuje bardziej miękkie rzeczy do masowania dziąsełek, podaruj mu specjalną siateczkę, do której będziesz mogła włożyć zimne owoce.

  • Masowanie tetrą

To bardzo skuteczna metoda – polega po prostu na dotykaniu i masowaniu obolałych dziąseł. Nie powinnaś jednak wkładać gołego palca do buzi dziecka – najpierw owiń go czystą pieluszką tetrową. Dobrym pomysłem jest także wymoczenie tetry w chłodnym naparze z rumianku. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i także był stosowany przez nasze babcie.

  • Zmrożona tetra

Innym, ciekawym pomysłem praktykowanym przez kobiety z poprzednich pokoleń było po prostu wkładanie zmoczonej tetry do zamrażarki i podawanie jej dziecku do „ciumkania”. Oczywiście tkanina nie może być całkowicie zamrożona – dziecko mogłoby się pokaleczyć i odmrozić sobie skórę. Najlepiej włóż tetrę do zamrażalnika na jedną godzinę. Po tym czasie będzie idealna.

  • Chłodne napoje

Ze świecą szukać mamy, która podałaby dziecku napój z lodówki. Warto zatem wiedzieć, że schłodzona woda czy soczek wcale nie muszą skutkować anginą – powstaje ona najczęściej na skutek działania wirusów i bakterii, a nie jako efekt spożywania zimnych napojów.

Śmiało możesz zatem skorzystać z tej metody naszych babć i po prostu pilnować, aby malec miał pod ręką coś chłodnego do popijania. Czasem już to wystarczy, aby dziecko odczuło prawdziwą ulgę.

  • Coś na znieczulenie

Tej metody oczywiście absolutnie nie polecamy! Trzeba wręcz podkreślić, że jest ona szkodliwa dla dzieci i może skutkować ciężkim zatruciem.

Mianowicie, nasze babcie maczały tetrę w wysokoprocentowym alkoholu i taką tkaniną masowały dziąsełka dzieci. Sposób ten uznawany był za bardzo skuteczny – dzisiaj możemy jednak podejrzewać, że dziecko uspokajało się raczej na skutek zamroczenia wódką, niż odczuwaną ulgą w bólu.

Zamiast podawać dziecku alkohol, w naprawdę trudnych dla was chwilach sięgnij po prostu po leki przeciwbólowe – paracetamol lub ibuprofen. Nie bój się podawać ich maluchowi – są bezpieczne i możesz (zamiennie) stosować je co cztery godziny. Najczęściej mamy sięgają po nie wtedy, gdy widać, że dziecko bardzo cierpi, a dziąsełka są wyraźnie spuchnięte i obolałe – czasem nawet z widocznymi ranami.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x