PoradnikDlaczego zabawki powinny wpływać na rozwój dziecka?

Dlaczego zabawki powinny wpływać na rozwój dziecka?

Każdy z nas w okresie przedświątecznym wpada w pewnego rodzaju popłoch i nerwowość, co skutkuje tym, że ciężko nam wybrać spośród całej masy propozycji tę jedyną rzecz, która spodoba się dziecku. Zawsze wybór jest trudny, bo każda z tych rzeczy jest ładna i ciekawa. Jednak jest jeszcze jedna cecha, na którą przede wszystkim powinniście zwracać uwagę przy wyborze zabawki. Powinna być rozwijająca. Wpływająca na rozwój, kreatywność i motorykę dziecka.

Dlaczego zabawki powinny wpływać na rozwój dziecka?
Zabawki, które stworzone są za pomocą kontrastowej kolorystyki, różnorodnych kształtów i faktur wspierają proces integrowania zmysłów. Jeszcze lepiej jeśli wydają dźwięki i emitują światło. Wówczas u dziecka wyostrzają się zmysły wzroku, słuchu i dotyku poprzez ich stymulowanie, co docelowo wpływa na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.

Jaka zabawka jest dobra dla dziecka?
Taka, która daje mu możliwość zdobywania wiedzy, kształtuje jego umiejętności i pobudza aktywność poznawczą. Zabawki to nie tylko przedmioty, które wypełniają czas najmłodszym. Bowiem odgrywają one szalenie ważną rolę w ich rozwoju. Szczególnie zabawki typu mały chemik, zestaw lekarza czy dentysty, sprzedawcy albo fryzjera pozwalają dzieciom poznać i zrozumieć świat dorosłych, rozwijają zdolności i umiejętności.

Co kupić dziecku pod choinkę?
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy jakie powinna posiadać odpowiednia zabawka wybrałabym właśnie zestaw lekarza https://allegro.pl/kategoria/edukacyjne-nauka-i-zabawa-93704?string=zestaw%20lekarza lub małego chemika https://allegro.pl/kategoria/zabawki-edukacyjne-11821?string=mały%20chemik. Dlaczego? Dlatego, że nadają się zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców. Dlatego, że w ciekawy sposób będą wpływać na wyobraźnię dziecka oraz rozwijać jego zmysły i poszerzać wiedzę. Bo jednocześnie może z niej korzystać więcej niż jedno dziecko zatem wpłynie też pozytywnie na integrację z innymi. Do zabawy przy tego typu zestawach może zaangażować się cała rodzina dzięki czemu można wzmocnić więzi. Dodatkowo duży zakres cenowy zabawek pozwala wybrać konkretny przedmiot nie nadwyrężając domowego budżetu. Warto też zwrócić wagę na rozwijające dzieci zabawki drewniane dostępne w MaxiZabawa.pl. Wykonane z ekologicznego materiału są często używane przez kilka pokoleń. Pozwalają na kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni.

Najważniejsze poza wpływem na rozwój jest również dopasowanie zabawki do wieku i zainteresowań dziecka. Obserwujcie swoje dzieci. Pozwalajcie im testować i próbować, żeby same mogły się przekonać co je ciekawi, a co nudzi. Zabawy dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. Początkowo są to ruchy manipulacyjne, które przekształcają się w zabawy ruchowe, a później przechodzą w naśladowcze. Dzieci chcą robić i mieć to co dorośli dlatego tak często bawią się w gotowanie, dom, lekarza czy sklep. Zadaniem dorosłych jest umożliwianie im tego oraz wykazywanie zainteresowania.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x