WydarzeniaGdańsk: „Tajemnica kina” – premiera drugiej części teatralnego serialu detektywistycznego w Teatrze...

Gdańsk: „Tajemnica kina” – premiera drugiej części teatralnego serialu detektywistycznego w Teatrze Miniatura

8 listopada 2012 o godz. 17.00 Miniatura zaprasza na kolejną prapremierę na podstawie książki Martina Widmarka i drugi odcinek serialu – tym razem będzie to „Tajemnica kina”.

 

15 kwietnia 2012 roku światową prapremierą teatralnej adaptacji „Tajemnicy diamentów”, pierwszej z bestsellerowej serii książek detektywistycznych dla dzieci szwedzkiego autora Martina Widmarka Teatr Miniatura rozpoczął realizację serialu teatralnego dla dzieci. Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” opowiada o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.

Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” jest międzynarodowym bestsellerem, przetłumaczonym na ponad 20 języków. Martin Widmark od 2004 roku co roku otrzymuje nagrodę Bokjuryn (szwedzką nagrodę literacką, zorganizowaną tak, że ponad 50 000 dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat głosuje na swoje ulubione książki) w kategorii wiekowej 7-9 lat. Jest najczęściej wypożyczanym autorem w Szwecji, zdetronizował w tym względzie nawet legendarną Astrid Lindgren.

Lasse i Maja wraz z widzami mają nową zagadkę do rozwiązania – ktoś kradnie psy mieszkańców miasteczka Valleby i żąda za nie ogromnych okupów. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego.

W kolejnej odsłonie teatralnego serialu widzowie nie tylko zobaczą rejestrowaną kamerą akcję na makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzą do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. W kinie będzie wyświetlany film animowany autorstwa reżysera spektaklu Ireneusza Maciejewskiego i scenografa Dariusza Panasa, a na ścianach zawieszone są plakaty i zdjęcia, które regularnie będą zmieniane – jak w prawdziwym kinie. Pojawią się postaci znane z poprzedniej części, ale poznamy również innych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy mieszkańcy podobni są do gwiazd kina.

„Tajemnicę kina” tworzy to samo grono artystów, którzy pracowali przy pierwszej części serialu. Autorem adaptacji oraz reżyserem spektaklu jest Ireneusz Maciejewski, młody twórca, który ma już na swoim koncie kilkanaście udanych przedstawień w teatrach w całej Polsce, m.in. „Dzień dobry, Świnko” Janoscha w Teatrze Guliwer w Warszawie czy „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca” Leszka Kołakowskiego w Teatrze im. H.H. Andersena w Lublinie. Wiele ze swoich najciekawszych produkcji zrealizował ze scenografem Dariuszem Panasem, który pracuje także przy spektaklach w Miniaturze. To doświadczony artysta, który brał udział w ponad 50 realizacjach teatralnych, m.in. tworzył scenografię do nominowanej do Paszportu Polityki „Gai” w reż. Krzysztofa Raua Teatru 3/4 Zusno. Muzykę do „Tajemnicy kina” przygotował trójmiejski zespół Old Time Radio.

8 listopada o godz. 14.00 odbędą się również warsztaty dla dzieci, które poprowadzą Martin Widmark i Helena Willis, autorzy serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Uczestnikami warsztatów będą dzieci z klas 3-5 szkoły podstawowej, które zajmą pierwsze miejsca w konkursie literacko-plastycznym „Mam Cię”, organizowanym wspólnie przez Teatr Miniatura i Wydawnictwo Zakamarki.

Realizację warsztatów dla dzieci Martina Widmarka i Heleny Willis wsparła Ambasada Szwecji.

Miejski Teatr MINIATURA
ul. Grunwaldzka 16
80-236 Gdańsk
www.teatrminiatura.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x