PoradnikKurzajka - rozpraw się z nią w domu

Kurzajka – rozpraw się z nią w domu

Kurzajka to nieprzyjemna narośl, która najczęściej pojawia się na dłoniach lub na stopach. Nie wygląda estetycznie, jest oznaką obecności wirusa HPV na skórze, a do tego wszystkiego może powodować stany zapalne i dolegliwości bólowe. Nie zwlekaj, pozbądź się jej jak najszybciej.

Nieprzyjemne kurzajki są efektem zainfekowania skóry przez wirus HPV. To jedna z ponad stu odmian wirusa, którego inny szczep atakuje narządy płciowe. Pocieszający jednak jest fakt, że rodzaj wirusa powodujący kurzajki nie ma zdolności od przekształcania się w odmianę złośliwą.

Jak powstaje kurzajka?

Brodawki te powstają poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest nosicielem wirusa HPV. Zwykły uścisk ręki powoduje przeniesienie się tego drobnoustroju na kolejną osobę. Jednak to nie oznacza jeszcze, że na dłoni rozwinie się kurzajka.

Wirus musi trafić na sprzyjające podłoże, jakim może być chociażby drobne uszkodzenie naskórka. Stosunkowo łatwiej też zagnieżdża się w skórze osób o osłabionej odporności, bo silny organizm często sam poradzi sobie z neutralizacją wirusa, a wówczas nie dojdzie do rozwinięcia się kurzajki.

Kurzajki na stopach najczęściej pojawiają się na skutek zakażenia w miejscach szczególnie niebezpiecznych pod tym względem. Do takich sytuacji dochodzi na basenach, w saunach, w szatniach i salach gimnastycznych, czyli wszędzie tam, gdzie wiele osób chodzi boso po podłodze, zostawiając na niej wirusy, których są nosicielami.

Wirusem HPV można też bardzo łatwo zarazić się w gabinetach kosmetycznych, gdzie będziemy mieli do czynienia z niewysterylizowanymi przyrządami, używanymi w czasie zabiegów manicure i pedicure. Wirus może też przenosić się poprzez ręce kosmetyczki, które nie są zdezynfekowane wystarczająco lub na jednorazowych rękawiczkach, używanych wielokrotnie.

Jak pozbyć się kurzajek?

Kurzajki mogą zniknąć samoistnie, co oznacza, że organizm postanowił zwalczyć je sam i się z tym uporał. Jednak może to trwać nawet lata, a jednocześnie wcale nie musi nastąpić. Warto więc zająć się tym jak najwcześniej i znowu cieszyć się zdrowa skórą.

Domowym sposobem na kurzajki, znanym od wielu lat, jest sok z rośliny zwanej jaskółczym zielem. Po kilkudniowej kuracji zmiany znikają. Jednak sok ten może wywołać reakcje alergiczne, trzeba więc bardzo uważać w czasie jego stosowania.

Jeśli zakażenie nastąpiło niedawno, warto natychmiast wdrożyć leczenie i zastosować preparaty posiadające w swoim składzie kwas salicylowy, kwas mlekowy lub mocznik. W aptekach znaleźć można kremy, maści i żele, które dostępne są dla każdego bez recepty. Terapia jest dość długa i trwa czasem nawet kilka miesięcy, zanim kurzajka zniknie.

W aptekach i marketach kosmetycznych są też preparaty, których zadaniem jest zamrażanie kurzajek i taka forma działania może przynieść pożądany skutek już po pierwszym zastosowaniu, choć czasami zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Środki te jednak nie są zwykle przeznaczone dla dzieci, które nie ukończyły czwartego roku życia.

Przy zaawansowanych rozwojowo kurzajkach najskuteczniejszą metodą może okazać się zabieg laserem. Wówczas brodawkę wypala się wiązką światła. Taki zabieg przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, a w miejscu usuniętej kurzajki niestety często powstaje blizna.

Jeśli interesuje Cię więcej informacji na ten temat znajdziesz je na: www.scholl.pl/zdrowe-stopy/problemy-i-rozwiazania/kurzajki/.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x