Łódź: Tuwimowa lokomotywa przejedzie przez Łódź

0
135

Se-ma-for Muzeum Animacji zostało zaproszone do niezwykłego projektu „Ożywiamy Tuwima”, organizowanego przez Fundację Czas Dzieci. Łódź jest jednym z 5-ciu miast w Polsce, do których 13 września 2013 zajedzie Tuwimowa Lokomotywa, z dziećmi w roli pasażerów.

Uformowana przez dzieci ciuchcia przejedzie ulicą Piotrkowską, po drodze zatrzymując się przy kulturalnych stacjach. Na każdej z nich na dzieci czekać będzie warsztat o Tuwimowej tematyce. Se-ma-for też również miał swoją stację – i to już o 10:30, przy ulicy Piotrkowskiej 135 w Pasażu Józewskiego.

Tego dnia i w murach Muzeum będzie się działo. O godzinie 18:00 małych i dużych Se-ma-for zaprosi  na wernisaż fotografii, które nie tak dawno zostały wykorzystane do stworzenia animacji „Łódź – Miasto wspomnień Juliana Tuwima”. W Kinie Se-ma-for po raz pierwszy zostaną pokazane też wszystkie filmy oparte na utworach poety, które dzieci tworzyły na muzealnych warsztatach.

Na tym jednak atrakcje się nie kończą…Wprost z wernisażu koniecznie trzeba przespacerować się znów na Piotrkowską, na wieczorne…oglądanie! Na ścianie przy pasażu Schillera, od godziny 21:00 do 24:00 będzie wyświetlany zbiór aforyzmów poety, a wszystkie filmy obejrzane w Kinie Se-ma-for zostaną pokazane w naprawdę WIELKIM formacie!

HARMONOGRAM DNIA, 13.09.2013

Stacje Tuwimowej Lokomotywy:

Start: godz. 10:30, ul. Piotrkowska 135, pasaż Józewskiego (podcienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego)

Pierwsza stacja – SE-MA-FOR MUZEUM ANIMACJI
Warsztaty literacko ruchowe na stacji SE-MA-FOR będą wspaniałą przygodą, w ramach której uczestnicy zagłębią się w świat Juliana Tuwima, tym razem dzięki… animacji. Słuchając fragmentów utworów poety dzieci wspólnie będą tworzyły scenografie i postaci ilustrujące twórczość Mistrza. Na końcu ożyje drobna scenka dzięki cudownej mocy Animacji!

Godz. 10:55, ul. Piotrkowska, pasaż Schillera,

Druga stacja – Stowarzyszenia „Kamienica” i MOTYLKI
Warsztat plastyczny „Co się w wagonach mieści?”: “A tych wagonów jest ze czterdzieści! Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści!”. Żywy pociąg, utworzony przez dzieci, będzie miał wagonów 140! Albo i więcej! Co będą wiozły? Niech dzieci zdecydują o tym same! Niech puszczą wodze fantazji i za sprawą prostych środków plastycznych do wyobraźni Tuwima dołożą jeszcze dawkę własnej kreacji. Ciekawe, co powiezie nasz pociąg?

Godz. 11:15, ul. Piotrkowska, ławeczka Tuwima

Trzecia stacja – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Warsztaty konkursowe „W świecie wierszy Juliana Tuwima”: Dzieci wysłuchają trzech wierszy Juliana Tuwima. Czytaniu towarzyszyć będą efekty dźwiękowe (np. ryk słonia) i dekoracje – plansze z rysunkami przedstawiającymi bohaterów poszczególnych utworów. Na koniec odbędzie się konkurs dotyczący treści wierszy.

Godz. 11:30, ul. Piotrkowska, ławeczka Tuwima

Animacje Fundacji Ulicy Piotrkowskiej – Świętujemy Urodziny
Wydarzenie rozpocznie się od odśpiewania jubilatowi „Sto lat”. Następnie dzieci – całymi klasami – będą składać jubilatowi bukiety kwiatów. W tym czasie klasy zrobią sobie również pamiątkowe fotografie z jubilatem (trzymając uprzednio przygotowane w szkole emblematy z nazwą klasy i szkoły oraz życzeniami dla jubilata), a zdjęcia będą natychmiast wywoływane i oprawiane na pamiątkę wydarzenia. Na koniec każdy z uczestników otrzyma kawałek tortu upieczonego przez Hort-Cafe (w pasażu Schillera tuż przy kawiarni).

Ostatnia Stacja: godz. 12:00 ul. Piotrkowska, pasaż Schillera 

Swobodne malowanie przez dzieci dwóch tekturowych, przestrzennych lokomotyw Tektoy oraz stacji z Hocków-Klocków.

Od godziny 18:00 – Se-ma-for Muzeum Animacji – wernisaż wystawy fotografii  „Łódź – miasto wspomnień Juliana Tuwima

Od godziny 21:00 – Pasaż Schillera – plenerowy pokaz Tuwimowych filmów oraz aforyzmów poety

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments