KobietaPracująca mama - jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka?

Pracująca mama – jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka?

Koniec urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego to moment wielu pytań i wątpliwości. Czy jesteś gotowa? Sprawdź, gdzie mogłabyś zarabiać, bez konieczności rozstawania się z dzieckiem.

Mama wraca do pracy — co na to prawo?

Powrót na rynek pracy po okresie ciąży i miesiącach lub nawet latach spędzonych z maluchem w domu jest trudnym momentem w życiu każdej mamy. Jeżeli w dniu porodu byłaś zatrudniona na umowę o pracę, w czasie trwania urlopu macierzyńskiego prawo przewiduje dla Ciebie „okres ochronny”. Oznacza to, że pracodawca nie może Cię zwolnić, a po zakończeniu urlopu ma obowiązek przyjąć Cię z powrotem na tych samych warunkach. Powinnaś mieć możliwość powrotu na to samo stanowisko, za takie same pieniądze, ewentualnie otrzymać inną propozycję, lecz adekwatną do posiadanych kwalifikacji.

Co powinnaś wiedzieć? Jeśli karmisz piersią i pracujesz w wymiarze przekraczającym 6h dziennie, przysługują Ci 2 półgodzinne przerwy na karmienie. W przypadku ciąży mnogiej 2 razy po 45 minut. Najczęściej kobiety wnioskują do pracodawcy o połączenie przerw i wychodzą 1h wcześniej do domu. Wracając po urlopie macierzyńskim, masz również prawo do skrócenia wymiaru czasu pracy.

Niestety istnieją wyjątkowe sytuacje, w których młoda mama może otrzymać wypowiedzenie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zdarza się również, że firma, w której kobieta pracowała, uległa likwidacji. W takich przypadkach należy zacząć przeglądać oferty pracy i obmyślić alternatywny plan działania.

Pamiętaj, że przygotowując swoje CV, możesz uwzględnić kompetencje, które nabyłaś jako mama. W pewnych zawodach bywają mile widziane, a nawet pożądane. Miej jednak na uwadze, że nie masz obowiązku udzielać pracodawcy odpowiedzi na pytania o stan rodzinny i związane z nim plany.

Praca hybrydowa i zdalna

Jeżeli nie wyobrażasz sobie jeszcze codziennych dojazdów do miejsca zatrudnienia i wielogodzinnej rozłąki z dzieckiem, masz kilka opcji. Jedną z nich jest praca w systemie hybrydowym. Znalezienie opieki dla malucha na 1-2 dni w tygodniu jest znacznie łatwiejsze niż na 5 dni. Może uda się zostawiać dziecko pod opieką dziadków lub partnera, a jeśli zdecydujecie się na opiekunkę, znacząco obniży to koszty jej zatrudnienia. 

Kolejnym rozwiązaniem jest praca w domu. Taką formę oferuje coraz większa liczba pracodawców, w różnych branżach i na różnych stanowiskach.

Wśród zawodów, które możesz wykonywać zdalnie, znajdują się między innymi:

  • wirtualna asystentka,
  • korepetytorka/nauczycielka,
  • influencerka,
  • copywriterka,
  • programistka/graficzka,
  • transkrybentka,
  • tłumaczka tekstów,
  • web designer,
  • korektorka/redaktorka.

Po urodzeniu dziecka mamy bardzo często weryfikują swoje życie zawodowe i zmieniają je o 180°. Zaczynają realizować swoje marzenia, szyć ubranka dziecięce, pisać książki, robić świeczki, dekoracje, piec torty. To dobry moment na to, by zacząć coś nowego.

Marketing afiliacyjny — czy to dobry pomysł dla młodej mamy?

Zarabianie na afiliacji jest coraz popularniejsze wśród kobiet, które chcą pracować z domu, mając pod opieką małe dziecko. Jak to działa? Nawiązujesz z firmą współpracę, polegającą na tym, że Ty polecasz jej produkty, usługi, a w zamian otrzymujesz prowizję z ich sprzedaży. Możesz do tego celu wykorzystać bloga lub konto w mediach społecznościowych.

To strategia marketingowa, która jest korzystna dla obu stron. Firma zyskuje wiarygodność wśród nowych klientów, a osoba polecająca ma swobodę działania i możliwość zarobku adekwatnego do zaangażowania.

Bycie mamą to ogromne wyzwanie. Jako pracująca mama będziesz musiała pogodzić życie prywatne z zawodowym. Wcale nie musisz tego robić gwałtownie. Możesz zacząć od dorabiania i stopniowego zwiększania czasu na poświęcanie się obowiązkom służbowym.

Artykuł sponsorowany

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x