KobietaCera w ciąży - najczęstsze problemy i sposoby walki z nimi

Cera w ciąży – najczęstsze problemy i sposoby walki z nimi

Hormony, których produkcja podlega w ciąży dużym zmianom, mają wpływ na cały kobiecy organizm. Nic więc dziwnego, że również cera w ciąży stawia przed jej właścicielką nowe wyzwania. Z jakimi problemami z nią związanymi należy się liczyć w tym szczególnym czasie? Czy uporanie się z nimi musi być trudnym zadaniem?

Dlaczego cera w ciąży się zmienia?

Nie ma jednego czynnika, który wpływa na zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie cery ciężarnych. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o szybszym tempie, w jakim produkowane są hormony.

Warto jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie mają również procesy metaboliczne oraz immunologiczne. I choć zmiany są zjawiskiem naturalnym, nikogo nie powinno zaskakiwać to, że budzą niepokój.

Skóra staje się przesuszona, jest też zdecydowanie bardziej wrażliwa. Gorzej reaguje też na czynniki takie, jak zmiany temperatury, wiatr i promienie słoneczne. Nawet jeśli do tej pory były jej one obojętnie.

Choć to suchość jest uważana za największy problem cery w ciąży, nie tylko ona niepokoi przyszłe mamy.

Niezadowolenie budzą także dające o sobie znać w tym czasie przebarwienia, a także pojawiający się w dość dużych ilościach trądzik.

Przesuszeniu skóry winne są przede wszystkim estrogeny, których zwiększona obecność w szczególny sposób daje się we znaki kobietom o delikatnej cerze ze skłonnością do podrażnień.

Ich nadmierna produkcja wpływa niekorzystnie na pracę gruczołów łojowych, to zaś sprawia, że skóra staje się cieńsza. Także powstawanie przebarwień jest efektem zaburzeń w ustabilizowanej do tej pory gospodarce hormonalnej. Te dają się we znaki zwłaszcza kobietom, które już wcześniej walczyły z piegami i pieprzykami.

Nawilżanie – podstawa pielęgnacji cery w ciąży

Cera w ciąży się zmienia. Nic więc dziwnego, że zmienić powinny się również nawyki pielęgnacyjne przyszłych mam. Jeśli do tej pory nie przywiązywały one zbyt dużej wagi do nawilżania skóry twarzy, to ostatni moment, aby skoncentrować się właśnie na tej czynności.

Kosmetyków nawilżających jest wiele. Ciężarnym z pomocą przychodzą więc nie tylko balsamy, olejki i masła, ale również modne ostatnio naturalne oleje roślinne.

Jednym z kosmetyków o takim działaniu jest naturalny olejek Bio-Oil. Bazuje on na czternastu olejkach roślinnych, wśród których można znaleźć: olej ze słonecznika, olejek lawendowy, olejek różany oraz olej sojowy.

Jego regularne stosowanie nie tylko nawilża skórę, ale również pomaga w walce z przebarwieniami, a nawet z rozstępami – inną częstą zmorą ciężarnych.

Jak jeszcze dbać o cerę w ciąży?

Piękna cera w czasie ciąży to nie tylko zasługa stosowanych przez nas kosmetyków. Wcale nie mniej ważne jest to, aby dbać o swój organizm w tym szczególnym czasie.

Dieta

Niektórym przyszłym mamom wydaje się, że utrzymanie zbilansowanej diety w kolejnych miesiącach ciąży jest trudne. Tymczasem już wyeliminowanie produktów bogatych w cukier może przyczynić się do tego, że cera będzie lepiej nawilżona.

Nawodnienie organizmu

Warto pamiętać też o tym, że organizm ciężarnej potrzebuje wody. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, należy pić przynajmniej dwa litry w ciągu dnia.

Kremy z filtrem

Ciężarne muszą też pamiętać o tym, jak ważne są kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Promienie słoneczne nie tylko przesuszają skórę, ale i prowadzą do pojawienia się przebarwień.

Co warte podkreślenia, wbrew przekonaniu wielu osób, są groźne nie tylko latem, ale i w innych porach roku.

Jeśli problemy z suchą skórą dają się we znaki szczególnie mocno, dobrze też rozważyć rezygnację ze stosowanego do tej pory kremu na rzecz takiego, który nie tylko chroni przed słońcem, ale i ma właściwości nawilżające.

Więcej o pielęgnacji cery w ciąży dowiesz się z tego bio-oil.com.pl/cera-w-ciazy-dlaczego-sie-pogarsza-i-jak-nalezy-o-nia-zadbac/ artykułu.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej