UczeńJak sprawić, żeby dziecko skupiało się na odrabianiu lekcji

Jak sprawić, żeby dziecko skupiało się na odrabianiu lekcji

Patrzysz na swoje dziecko, które od godziny siedzi przy zeszycie, ale widzisz, że w tym czasie napisało zaledwie dwa zdania.

Przez tą godzinę wgapiało się w ścianę, pstrykało długopisem, przeciągało się, ziewało, piętnaście razy chodziło do toalety i ciągle wymyślało, że albo jest głodne, albo chce mu się pić choć wcale tak nie było. I zastanawiasz się czy Twoje dziecko jest leniwe, ma problem z koncentracją czy po prostu jest roztargnione.
Twoje dziecko może mieć problem z koncentracją jeśli:

  • nieuważnie czyta polecenia, wykonuje zadania pobieżnie
  • kiedy popełnia proste błędy, a ma znacznie większą wiedzę
  • kiedy odrabia lekcje bardzo powoli i szybko się męczy
  • jest rozkojarzone
  • kiedy ma bardzo słabe wyniki w nauce chociaż jest bardzo inteligentne i ma duże możliwości

Koncentrację na szczęście można ćwiczyć.

W obecnych czasach problem ten jest dosyć powszechnych. Sporą część dzieci wysyła się na badania. Ma to związek z otoczeniem dziecka, bodźcami jakie go otaczają. Przyjrzyj się dokładnie jak wygląda pokój Twojego dziecka. Czy jest w nim mnóstwo gier, zabawek i innych przedmiotów, bez których z pewnością mogłoby się obejść, a które mogą rozpraszać jego uwagę. Wprowadź zasadę minimalizmu. Im mniej przedmiotów będzie otaczało Twoje dziecko tym łatwiej będzie mogło skupić swoją uwagę na jednej czynności i łatwiej będzie mogło rozwijać kreatywność.

Ambicje, tak jak zbyt wysoko postawione cele mogą dziecko zniechęcać do nauki.

W szkole jest obecna zasada rywalizacji. Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha była najlepsza, najmądrzejsza i osiągała najlepsze wyniki. Jednak dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją edukację może to być zbyt ciężkie do udźwignięcia.
Postaraj się, aby plan dnia Twojego dziecka był poukładany i aby każda czynność miała stałą porę. Posiłki powinny odbywać się o regularnych godzinach. Tak samo odrabianie lekcji, zabawa, sen czy zajęcia dodatkowe. Musisz nauczyć je, żeby aby osiągnąć to o czym marzy musisz wcześniej wykonać pewną pracę. Motywuj je do działania. Dostosowuj zadania do jego wieku i możliwości. Stwarzaj sytuacje, kiedy Twoje dziecko będzie mogło osiągnąć sukces i wspieraj jego samodzielność.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x