Patrzysz na swoje dziecko, które od godziny siedzi przy zeszycie, ale widzisz, że w tym czasie napisało zaledwie dwa zdania.
Przez tą godzinę wgapiało się w ścianę, pstrykało długopisem, przeciągało się, ziewało, piętnaście razy chodziło do toalety i ciągle wymyślało, że albo jest głodne, albo chce mu się pić choć wcale tak nie było. I zastanawiasz się czy Twoje dziecko jest leniwe, ma problem z koncentracją czy po prostu jest roztargnione.
Twoje dziecko może mieć problem z koncentracją jeśli:
- nieuważnie czyta polecenia, wykonuje zadania pobieżnie
- kiedy popełnia proste błędy, a ma znacznie większą wiedzę
- kiedy odrabia lekcje bardzo powoli i szybko się męczy
- jest rozkojarzone
- kiedy ma bardzo słabe wyniki w nauce chociaż jest bardzo inteligentne i ma duże możliwości
Koncentrację na szczęście można ćwiczyć.
W obecnych czasach problem ten jest dosyć powszechnych. Sporą część dzieci wysyła się na badania. Ma to związek z otoczeniem dziecka, bodźcami jakie go otaczają. Przyjrzyj się dokładnie jak wygląda pokój Twojego dziecka. Czy jest w nim mnóstwo gier, zabawek i innych przedmiotów, bez których z pewnością mogłoby się obejść, a które mogą rozpraszać jego uwagę. Wprowadź zasadę minimalizmu. Im mniej przedmiotów będzie otaczało Twoje dziecko tym łatwiej będzie mogło skupić swoją uwagę na jednej czynności i łatwiej będzie mogło rozwijać kreatywność.
Ambicje, tak jak zbyt wysoko postawione cele mogą dziecko zniechęcać do nauki.
W szkole jest obecna zasada rywalizacji. Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha była najlepsza, najmądrzejsza i osiągała najlepsze wyniki. Jednak dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją edukację może to być zbyt ciężkie do udźwignięcia.
Postaraj się, aby plan dnia Twojego dziecka był poukładany i aby każda czynność miała stałą porę. Posiłki powinny odbywać się o regularnych godzinach. Tak samo odrabianie lekcji, zabawa, sen czy zajęcia dodatkowe. Musisz nauczyć je, żeby aby osiągnąć to o czym marzy musisz wcześniej wykonać pewną pracę. Motywuj je do działania. Dostosowuj zadania do jego wieku i możliwości. Stwarzaj sytuacje, kiedy Twoje dziecko będzie mogło osiągnąć sukces i wspieraj jego samodzielność.